Leki na wątrobę bez recepty – kiedy można je stosować?

Fot. Shidlovski / Getty Images

Stłuszczenie wątroby to jeden ze stanów, gdzie leki bez recepty sprawdzą się, są bezpieczne i pomogą w regeneracji tego narządu. Należy najpierw jednak potwierdzić rozpoznanie na podstawie badań laboratoryjnych i obrazowych.

Jeśli pojawiają się ból w nadbrzuszu (w okolicy wątroby) bądź inne objawy niepokojące, przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania pozwalające na potwierdzenie, że przyczyną jest właśnie wątroba. Jednak chorób wywołujących zaburzenia funkcji wątroby jest wiele. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia wątroby jest nadużywanie alkoholu. Przyczyną mogą być także zakażenia wirusowe, leki, zatrucia czy szereg innych patologii. Dostępne są bez recepty leki, które mają za zadanie wspomóc detoksykujące funkcje wątroby i trawienie, a to z kolei przekłada się również na redukcję masy ciała.

Kiedy można stosować leki na wątrobę bez recepty?

Kiedy pojawiają się niepokojące dolegliwości w postaci osłabienia, zaburzeń trawienia, bólu brzucha, wzdęć, krwawych wybroczyn na ciele, wodobrzusza, wymiotów, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest bowiem wykluczenie najpierw przyczyn, w przypadku których zaleca się zastosowanie celowanego leczenia. Bardzo często choroby wątroby są kojarzone z niezdrowym trybem życia. Tak jest w rzeczywistości, jednak nie można wykluczyć również innych przyczyn chorobowych, w przypadku których konieczna jest właściwa diagnostyka. Stosowanie leków bez recepty na wątrobę na własną rękę bez jakichkolwiek badań byłoby nierozsądne. Jeśli lekarz w badaniach diagnostycznych potwierdzi stłuszczenie wątroby, które może ulec regeneracji po zmianie trybu życia, czy też brak jest istotnych objawów i wyników badań, które mogłyby wskazywać na ciężką chorobę wątroby, można sięgnąć po dostępne bez recepty leki, zioła czy inne środki naturalne, mające usprawnić pracę wątroby, co przekłada się również na poprawę samopoczucia, wzrost energii i polepszenie ogólnego stanu zdrowia.

Zobacz film i sprawdź czy leki bez recepty są bezpieczne dla zdrowia: 

Zobacz film: Czy leki bez recepty są bezpieczne dla zdrowia? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Leki na wątrobę dostępne bez recepty – co zawierają?

Leki na wątrobę dostępne bez recepty to najczęściej suplementy oparte na naturalnych składnikach. Wybór leków i suplementów mających korzystny wpływ na pracę wątroby jest bardzo duży. Najczęściej można je dostać pod postacią gotowych kapsułek lub mieszanek ziołowych. Doskonale sprawdzają się takie zioła, jak: dziurawiec, mniszek lekarski, ostropest plamisty. Na regenerację wątroby wpływają fosfolipidy. Można także sięgnąć po witaminy grupy B.

Leki na wątrobę bez recepty – działanie i właściwości

Głównymi związkami wykorzystywanymi w lekach na wątrobę bez recepty są fosfolipidy. Mają one za zadanie wspomagać regenerację wątroby. Z dość dużą łatwością potrafią wnikać do uszkodzonych komórek, prowadząc do ich regeneracji. Sprawdzają się, jeśli ktoś nadużywający alkoholu chce zregenerować ten narząd. Należy jednak pamiętać, że jest to suplement wspomagający regenerację wątroby, a nie lek działający natychmiast. Dlatego też istotne jest, by chory odstawił całkowicie alkohol. Wątroba potrzebuje co najmniej 3 miesięcy na regenerację, chociaż częściową.

Leki bez recepty na wątrobę zawierają wyciągi z takich roślin, jak dziurawiec, karczoch czy ostropest plamisty. Dzięki nim wykazują znaczne właściwości oczyszczające organizm z toksyn. Zioła te wykorzystywane są jako silne środki przeciwutleniające. Ich właściwością jest również normowanie poziomu glukozy we krwi. Wiele suplementów zawierających zioła działa żółciotwórczo i żółciopędnie, co z kolei usprawnia procesy trawienne. Podobne właściwości mają również pokrzywa, mięta pieprzowa, piołun. Należy pamiętać, że wymienione zioła nie działają wybiórczo na wątrobę, a wpływają również na inne narządy. Leki na wątrobę bez recepty powodują spadek masy ciała, dlatego też niektórzy stosują je podczas odchudzania.

Należy pamiętać, że niektóre leki stosowane przewlekle mogą wchodzić w interakcję z różnymi preparatami naturalnymi. Nie należy więc wszystkich leków przyjmować jednocześnie, jednak warto skonsultować się z lekarzem, co do możliwych interakcji.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 22.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej