Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu serie leku na nadciśnienie Lecalpin. Powodem tej decyzji jest wada jakościowa produktu (w kartonikach produktu Lecalpin 20 mg znalazły się blistry leku Lecalpin 10 mg). Sprawdźcie, które serie zostały wycofane.
Producentem leku Lecalpin, stosowanego u pacjentów z nadciśnieniem, jest Aurobindo Pharma B.V., Holandia; importerem równoległym jest z kolei InPharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. To właśnie InPharm Sp. z o. o. zgłosił do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nieprawidłowości związane z jakością leku. Mowa o zapakowaniu do produktu Lecalpin 20 mg znalazły blistrów leku Lecalpin 10 mg.
Wycofano z obrotu:
Lecalpin, 10 mg, tabletki powlekane nr serii 268018, data ważności: 08.2021
Lecalpin 20 mg, tabletki powlekane, numer serii 268018, data ważności: 08.2021
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się na podstawie pomiaru ciśnienia krwi - najlepiej w gabinecie lekarskim. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:
ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.
Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie? Zobaczcie na filmie:
Zobacz film: Prawidłowe ciśnienie krwi. Źródło: 36,6
Na rozwój choroby w dużej mierze wpływa styl życia. Nadmierne spożycie soli, stosowanie używek (papierosy, alkohol), nieprawidłowa masa ciała (otyłość), brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta (spożywanie dużej ilości żywności wysoko przetworzonej), wysoki poziom cholesterolu. Znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?