Leczenie skręcenia stawu skokowego

Fot: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Skręcenie stawu skokowego (skręcenie kostki) jest najczęstszą przyczyną wizyt ludzi u ortopedy - w samej Polsce rocznie przytrafia się to 360 tys. osób. O skręceniu kostki mówimy, kiedy przekraczamy fizjologiczny zakres ruchu w stawie skokowym - stopa nienaturalnie zgina się na zewnętrzną (95% przypadków) lub wewnętrzną krawędź.

Bezpośrednią przyczyną skręcenia stawu skokowego jest uszkodzenie torebki stawowej oraz więzadeł. Aktywne osoby często zaniedbują prawidłowe leczenie tej kontuzji. Po pierwszych oznakach powrotu do sprawności wznawiają swoje treningi, które obciążają niedoleczoną kostkę, co skutkuje pogłębieniem urazu (w 30% przypadków staw wciąż jest niestabilny i nawraca jego "uciekanie") i dłuższą rehabilitacją.

Staw skokowy i jego skręcenie

Staw skokowy składa się z dwóch części: górnej (staw skokowo-goleniowy), która odpowiada za grzbietowe i podeszwowe zginanie stopy oraz dolnej (staw skokowo-piętowo-łódkowy), która umożliwia jej odwracanie i nawracanie. Poza tym staw skokowy stabilizują liczne więzadła (stabilizacja bierna) oraz mięśnie (stabilizacja czynna). Samo skręcenie stawu skokowego jest najbardziej powszechnym urazem układu kostno-szkieletowego. W momencie podwinięcia stopy poza fizjologiczny zakres ruchu najczęściej uszkodzone zostają więzadła stabilizujące staw skokowy od strony bocznej, dużo rzadziej dochodzi do uszkodzenia więzadeł po stronie przyśrodkowej (trójgraniaste).

Rodzaje skręcenia stawu skokowego

Wyróżnia się III stopnie skręcenia stawu skokowego:

  • I stopień - lekkie naciągnięcie więzadeł oraz lekkie pęknięcie torebki stawowej, niesie to ze sobą niewielki ból, który nie utrudnia chodzenia oraz nieduże obrzęki, które szybko same ustępują. Na stopie nie pojawia się krwiak, nie ma też uczucia niestabilności stawu skokowego.
  • II stopień - naderwanie więzadeł oraz rozerwanie torebki stawowej, w konsekwencji duży ból, spory obrzęk oraz wylew podskórny (krwiak), które utrudniają chodzenie. Wyczuwana jest lekka niestabilność stawu skokowego.
  • III stopień - całkowite rozerwanie więzadeł i torebki stawowej, ból może być zaskakująco mniejszy w porównaniu do II stopnia, jednak nasila się w trakcie chodzenia. Poza tym dochodzi do znacznego ograniczenia obciążania i ruchomości chorej stopy, co uniemożliwia swobodne poruszanie się. Obrzęk i krwiak są bardzo duże, występują dodatnie objawy niestabilności stawu skokowego.

Zobacz także: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i bocznej – objawy, leczenie

Przyczyny skręcenia stawu skokowego

Najczęstszą przyczyną skręcenia stawu skokowego przez uszkodzenie więzadła bocznego jest następujące po sobie w krótkich odstępach czasu przywiedzenie, zgięcie podeszwowe i odwrócenie stopy. Z kolei rzadziej występujące skręcenie przez uszkodzenie stabilizatorów przyśrodkowych (trójgraniastych) jest skutkiem odwrotnego procesu - nagłego odwiedzenia, zgięcia grzbietowego i nawrócenia stopy.

Okolicznościami sprzyjającymi skręceniu stawu skokowego są: biegzeskok z dużej wysokości lub poruszanie się po nierównym podłożu.

Leczenie skręcenia stawu skokowego

Leczenie skręcenia stawu skokowego jest zależne od stopnia tej kontuzji.

  • I stopień - można go wyleczyć w warunkach domowych, wystarczają zimne kompresy, odpoczynek, ograniczenie chodzenia, unikanie aktywności ruchowej, usztywnienie kostki opaską elastyczną lub bandażem;
  • II stopień - należy skonsultować uraz z ortopedą; w leczeniu najczęściej są stosowane żele o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym, poza tym osoba nosi stabilizator z usztywnieniem bocznym - usztywnia on stopę i uniemożliwia jej ruchy na boki. W przypadku znacznego ograniczenia ruchu ortopeda stosuje profilaktykę przeciwzakrzepową, czyli zastrzyki z heparyną. Poza tym ważna w powrocie do pełnej sprawności jest specjalistyczna rehabilitacja.
  • III stopień - w leczeniu tego skręcenia stosuje się dwie metody: ortopeda może zlecić założenie opatrunku gipsowego na okres 2-3 tygodni, a przez następne 3 tygodnie stabilizator lub założenie stabilizatora bezpośrednio po stwierdzeniu urazu. Obie te metody są uważane za skuteczne, jednak więcej korzyści płynie z zakładania gipsu, gdyż całkowite unieruchomienie stawu skokowego szybciej łagodzi ból oraz uniemożliwia pogłębienie się urazu.

Z jakich elementów składa się układ kostny? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Jeżeli zostaje stwierdzona przewlekła niestabilność stawu skokowego, konieczny może być zabieg chirurgiczny. Polega on na wzmocnieniu stawu za pomocą duplikacji torebki stawowej, którą się przecina, zakłada jej brzegi na siebie, aby była ciaśniejsza oraz zszywa. Zdarzają się przypadki, w których ten zabieg nie wystarcza i należy wykonać przeszczep innych ścięgien z naszego ciała w celu usztywnienia więzadeł. Operacja trwa od 1 do 2 godzin w zależności od tego, czy jest połączony z artroskopią. Po zabiegu noga trafia do gipsu na 6 tygodni, po upływie tego czasu na następne półtora tygodnia zakłada się stabilizator i rozpoczyna rehabilitację. Cały powrót do pełnej sprawności trwa około 3 miesiące.

Zobacz także: Ból kolana przy zginaniu – jakie są przyczyny, co oznacza i jak leczyć?

Odszkodowanie za skręcenie stawu skokowego

Według tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu, procent jest zależny od stopnia uszkodzenia stawu skokowego.

  • I stopień - 1-5%
  • II stopień - 5-10%
  • III stopień - 10-20%

Wysokość odszkodowania jest zależna od oceny stopnia kontuzji przez firmę ubezpieczeniową.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

dziki 07.10.2018r.

Wyośliłem żonie , co jest z jej nogą!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?

Maść niedźwiedzia jest naturalnym preparatem zawierających liczne ekstrakty z ziół. Choć polecana jest głównie sportowcom, sprawdzi się w każdej domowej apteczce jako preparat rozgrzewający, przeciwbólowy i przyspieszający regenerację przeciążonych mięśni.

Czytaj więcej
Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? 

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji wśród biegaczy. Termin ten określa dolegliwości bólowe ze strony kolana oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Do głównych przyczyn powstawania urazów kolana zalicza się przeciążenia i nieprawidłową technikę biegu.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Na czym polega badanie na osteoporozę? Densytometria, czyli test na gęstość kości

Badanie densytometryczne pozwala ocenić gęstość mineralną kości i umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie chorób związanych z ubytkiem masy kostnej, takich jak osteoporoza. Badanie kości na osteoporozę zaleca się pacjentom z grupy wysokiego ryzyka, m.in. kobietom w okresie menopauzy.

Czytaj więcej
Stłuczenie nadgarstka – jak złagodzić ból?

Stłuczenie to obok złamania i zwichnięcia jedno z najczęstszych urazów nadgarstka. Ważne, żeby każdy ból skonsultować z lekarzem, ponieważ kość nadgarstka jest bardzo delikatną strukturą. Stłuczenie tej części ręki polega na zamkniętym uszkodzeniu tkanek miękkich bez przerwania ciągłości skóry czy krwawienia. Z reguły dochodzi do niego w trakcie odruchowego podparcia się ręką podczas upadku. Jak rozpoznać tego rodzaju uraz? Na czym polega leczenie?

Czytaj więcej
Skręcenie kostki – ile trwa i jak przebiega leczenie? Stopnie urazu, metody rehabilitacji

Leczenie skręcenia kostki zwykle opiera się na metodach bezinwazyjnych, jak odpoczynek, stabilizacja i zabiegi fizykalne. Czas rekonwalescencji stawu skokowego zależy nie tylko od stopnia rozległości kontuzji, ale również od jakości i czasu udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej
Naciągnięte ścięgno Achillesa – objawy, mechanizm kontuzji, sposoby leczenia

Naciągnięte ścięgno Achillesa to bolesna kontuzja, wymagająca szybkiej interwencji medycznej. Pierwszą pomocą po urazie jest przyłożenie zimnego kompresu w okolicy kostek i tylnej części dystalnego odcinka podudzia. W dalszym etapie rehabilitacji proponuje się bardziej zaawansowane metody leczenia.

Czytaj więcej
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?

Przyczyny rwy kulszowej mogą być różne, choć głównym mechanizmem jej powstania jest ucisk fragmentu krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Przyczyny mogą być bezpośrednie, w tym zwyrodnienie krążków międzykręgowych, bądź pośrednie, jak otyłość czy brak aktywności fizycznej.

Czytaj więcej