Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na przemieszczeniu się kręgów względem siebie. Rozwija się najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Leczenie kręgozmyku poprzedzone jest dokładnie przeprowadzonym procesem diagnostycznym, który w dużym stopniu opiera się na badaniach obrazowych – zwłaszcza rentgenie (RTG), a niekiedy i rezonansie magnetycznym (MR), tomografii komputerowej (TK).

Leczenie kręgozmyku – wiadomości podstawowe

Kręgozmyk to dość często występująca wada kręgosłupa, która polega na przemieszczaniu się kręgów względem siebie, do czego prowadzi pojawienie się tzw. kręgoszczeliny – szczeliny w łuku kręgowym w miejscu połączenia się wyrostków stawowych. Leczenie kręgozmyku, zwanego też spondylolistezą, determinowane jest wieloma czynnikami, jednak zasadniczą rolę w opracowaniu procesu terapeutycznego odgrywa stopień zaawansowania choroby, wiek chorego (może dotykać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe czy w podeszłym wieku), możliwe podłoże leżące u podstaw kręgozmyku, obecność schorzeń dodatkowych. Wybrana na tej podstawie terapia może być zachowawcza lub operacyjna.

Leczenie kręgozmyku – rola klasyfikacji

Jak dotąd naukowcy opracowali wiele rozmaitych klasyfikacji kręgozmyku. Dokładna ocena stopnia zaawansowania choroby daje możliwość zaplanowania najlepszej formy leczenia oraz późniejszą ocenę efektów terapii. Jedną z najbardziej znanych klasyfikacji jest ta autorstwa Meyerdinga, w której chorobę podzielono ze względu na procent kręgu, który nie znajduje się w prawidłowej pozycji nad niższym kręgiem. Przedstawia się ona w następujący sposób:

  • stopień I – przesunięcie mniejsze niż 25%;
  • stopień II – przesunięcie w granicach 25–50%;
  • stopień III – przesunięcie w granicach 50–75%;
  • stopień IV – przesunięcie powyżej 75%;
  • spondylolisteza całkowita – utrata styczności kręgów.

Stopnie kręgozmyku ocenia się na podstawie RTG kręgosłupa w projekcji bocznej. Do oszacowania zwężenia kanału kręgowego konieczna jest tomografia komputerowa i/lub rezonans magnetyczny.

Kręgozmyk – leczenie zachowawcze

Kręgozmyk leczony jest zachowawczo w przypadkach o mniejszym i łagodnym stopniu nasilenia, jak te zaliczone do I grupy oraz niektóre z II grupy w klasyfikacji Meyerdinga. Chorzy spełnić muszą dodatkowe warunki, w tym: brak objawów neurologicznych, udokumentowany brak progresji ześlizgu, okresowe występowanie i nieduże nasilenie dolegliwości bólowych.

Zachowawcze leczenie kręgozmyku obejmuje:

  • modyfikację stylu życia,
  • farmakoterapię (głównie leki przeciwbólowe i zmniejszające za duże napięcie mięśni),
  • rehabilitację (ćwiczenia stabilizujące mięśnie głębokie, zwiększające zakres ruchu i funkcjonalne, których celem jest wzmocnienie tułowia, poprawa pracy kręgosłupa i dolnych partii miednicy), zabiegi fizykalne, edukacja prawidłowego wzorca poruszania się,
  • blokady korzeni nerwowych, zewnątrzoponowe, podawane w miejscu uszkodzenia węziny,
  • w okresie ostrego bólu unieruchomienie w łóżku.

Przebiegający bezobjawowo kręgozmyk wymaga zazwyczaj wyłącznie regularnej obserwacji.

Kręgozmyk – leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne kręgozmyku przeprowadza się przeważnie już od II stopnia w klasyfikacji Meyerdinga. Wskazaniami do postępowania chirurgicznego są m.in.: objawy neurologiczne, 3-miesięczny okres leczenia zachowawczego niedający pozytywnych rezultatów, progresja nawet małego ześlizgu i dolegliwości bólowych, długotrwale utrzymujący się uporczywy ból, który przeszkadza w codziennej aktywności. Możliwe metody leczenia operacyjnego stanowią: rekonstrukcja węziny, repozycja i stabilizacja kręgów, spondylodeza kręgów. Celem leczenia operacyjnego jest: zniesienie niestabilności segmentu ruchowego, zatrzymanie progresji ześlizgu, poprawa układu przestrzennego kręgosłupa, ochrona segmentów sąsiednich przed zmianami zwyrodnieniowymi, odbarczenie struktur nerwowych. Zabiegi na kręgozmyk obciążone są pewnym ryzykiem powikłań, wśród których znajdują się m.in.: uszkodzenie struktur nerwowych, trwałe porażenie nerwu, staw rzekomy w miejscu spodziewanej spondylodezy, progresja ześlizgu, zwyrodnienie i niestabilność sąsiedniego segmentu ruchowego.

Nieleczony kręgozmyk – możliwe konsekwencje

Niepodjęcie leczenia kręgozmyku wiąże się z wieloma groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Choroba doprowadzić może przede wszystkim do:

  • pojawienia się przewlekłych dolegliwości bólowych (bóle kręgosłupa, które promieniują w kierunku do kończyn dolnych, nasilają się podczas wstawania i siadania),
  • pogorszenia sprawności ruchowej – trudności w poruszaniu się z powodu ucisku na korzenie nerwowe,
  • deformacji tułowia,
  • wystąpienia objawów neurologicznych, takich jak np. niedowłady, zaburzenia czucia i/lub potencji, zaniki mięśniowe, osłabienie odruchów.

Zobacz wideo: Jak jest zbudowany układ kostny?

36,6

Bibliografia:

1. S. S. Agabegi, J. S. Fischgrund, Contemporary management of isthmic spondylolisthesis: pediatric and adult, [w:] „The Spine Journal”, 2010, 10, s. 530–543.

2. N. Boos, M. Aebi, Spinal Disorders: Fundamentals of Diagnosis and Treatment, Springer, Berlin 2008.

3. G. Wójcik, Epidemiology and classification of lumbosacral spondylolisthesis part II, [w:] „Journal of Education, Health and Sport”, 2017, 7(8), s. 367-377.

4. M. Niedźwiecki, A. Makowski, D. Deresiewicz i wsp., Analiza wyników leczenia operacyjnego kręgozmyku w odcinku lędźwiowym na przestrzeni lat 2008–2016 w Oddziale Klinicznym Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Chirurgii Kręgosłupa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, [w:] „Chirurgia Narządów Ruchu Ortopedia Polska”, 2017, 82(3), s. 109–113.

Opublikowano: 02.12.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej