Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Leczenie jodem radioaktywnym bardzo często stanowi cenną alternatywę dla leczenia chirurgicznego. Może też działania te wspomagać.

Kiedy sięga się po leczenie jodem radioaktywnym?

Leczenie jodem radioaktywnym dotyczy przede wszystkim chorób tarczycy, a więc organu, który jest najsilniej wyczulony na działanie jodu, a jego prawidłowa praca zależy od odpowiedniego poziomu jodu w organizmie. Radiojod nie jest jednak stosowany w przypadku wszystkich chorób tarczycy. Nie sięga się po niego przede wszystkim przy chorobie Hashimoto czy innych postaciach niedoczynności tarczycy.

Jod radioaktywny 131 stosuje się przede wszystkim w chorobach tarczycy, ale tylko tych, które prowadzą do nadprodukcji hormonów tarczycy, a więc do jej nadczynności. Wśród najczęstszych przyczyn nadczynności wymienia się:

Po leczenie radiojodem sięga się również w przypadku chorób związanych z pojawieniem się wola uciskowego na tchawicę.

Terapia jodem radioaktywnym a leczenie chirurgiczne

W wielu przypadkach radioaktywny jod jest uważany za alternatywę dla leczenia chirurgicznego. Radiojod, który gromadzi się w guzkach i miąższu tarczycy, stopniowo doprowadza do eliminacji zbyt dużej liczby hormonów produkowanych przez ten organ. Decyzja o leczeniu operacyjnym lub zastosowaniu terapii jodem radioaktywnym podejmowana jest w momencie, gdy tradycyjne leczenie farmakologiczne nie pozwala opanować problemu lub w ogóle nie przynosi efektów. Często zdarza się, że to pacjent (oczywiście wspólnie z lekarzem) podejmuje decyzję o tym, czy woli przyjąć kapsułkę z jodem, czy też poddać się operacji w pełnej narkozie. Leczenie jodem radioaktywnym po usunięciu tarczycy stosuje się również jako formę dodatkowego leczenia, szczególnie w przypadku wykrycia na tarczycy zmian nowotworowych.

Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że zarówno po usunięciu tarczycy, jak i terapii radiojodem, hormonów produkowanych przez tarczycę może być w organizmie za mało. Wystąpi więc niedoczynność tarczycy, tę jednak można regulować przez codzienne przyjmowanie tabletek z hormonami. W wielu przypadkach osiągnięcie efektu niedoczynności tarczycy uważa się za pożądane.

Jak wygląda radioterapia tarczycy?

Leczenie radioaktywnym jodem wymaga odpowiedniego przygotowania. Najpierw wykonywane są wszelkie badania potwierdzające zasadność takiego leczenia. Chodzi przede wszystkim o:

  • oznaczenie stężenia hormonów tarczycy,
  • oznaczenie przeciwciał we krwi,
  • pomiar zdolności wychwytu jodu radioaktywnego przez tarczycę,
  • badanie scyntygraficzne tarczycy,
  • USG tarczycy,
  • w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej wykonuje się również biopsję cienkoigłową tarczycy.

Na tydzień przed rozpoczęciem leczenia (a czasem nawet na miesiąc przed) należy odstawić leki przeciwtarczycowe i preparaty z jodem. Inne leki można przyjmować normalnie. Na 2–3 godziny przed przyjęciem tabletki jodu radioaktywnego zjada się lekki posiłek.

Warto wiedzieć, że jod, który przyjeżdża do szpitala, jest indywidualnie przygotowany dla każdego pacjenta na podstawie decyzji lekarza o dawce. Przed podaniem jodu u kobiet w wieku rozrodczym w dniu planowanego podania wykonuje się test ciążowy. Sama tabletka wyglądem przypomina typowe antybiotyki. Po jej podaniu radioaktywny jod jest wychwytywany przez tarczycę i tam magazynowany, część zaś zostaje wydalana w ciągu pierwszych kilku dni z moczem, kałem i potem. Z tego względu zdarza się, że pacjenci przebywają w tym czasie w izolatkach. Jeśli nie, sugeruje się, aby przez 3–4 dni od przyjęcia leku ograniczyli kontakt z innymi domownikami, szczególnie dziećmi. Wzmożona powinna być także higiena osobista (wymiana odzieży, dokładne mycie po sobie wanny, brodzika, toalety, częste mycie rąk). Wszystko ze względu na usuwanie przez organizm części nieprzyswojonego jodu.

Leczenie jodem radioaktywnym – skutki uboczne

Kwarantanna po leczeniu jodem radioaktywnym trwa krótko, ale może się okazać, że po kilku dniach od przyjęcia tabletki pojawią się:

  • nadpobudliwość nerwowa,
  • szybka lub niemiarowa praca serca,
  • poty,
  • drżenie rąk.

W takim przypadku należy zgłosić się do endokrynologa lub lekarza medycyny nuklearnej. Podstawowym skutkiem ubocznym, z którym należy się liczyć po radioterapii jodem, jest pojawienie się niedoczynności tarczycy. Leczenie farmakologiczne pozwala jednak utrzymać prawidłowy dla organizmu poziom hormonów. W większości przypadków udaje się przywrócić właściwą pracę tarczycy.

Czy leczenie jodem radioaktywnym jest bezpieczne?

Radioterapia jodem jest bezpieczna. Co ważne, można ją stosować zarówno u dzieci, jak i u kobiet w wieku rozrodczym. Te ostatnie jednak powinny przez 12 miesięcy od przyjęcia jodu stosować antykoncepcję, która zapobiega zajściu w ciążę. Chodzi o to, by dać komórkom rozrodczym wystarczająco dużo czasu na naprawę DNA uszkodzonego w wyniku szkodliwego dla nich promieniowania jodu.

Zobacz film: Jak radioaktywny jod leczy raka tarczycy?

źródło: 36,6

Bibliografia:

1. M. Pisarek, M. Baczyk, M. Gryczyńska, J. Sowiński, Leczenie wola guzowatego olbrzymiego nietoksycznego powtarzanymi dawkami jodu promieniotwórczego 131-I (doniesienie wstępne), „Endokrynologia Polska” 58/2007.

2. M. Bulska, B. T. Karwowski, D. Orszulak-Michalak, Zastosowanie izotopów jodu w medycynie. Terapia chorób tarczycy, „Farmacja współczesna” 7/2014.

Data aktualizacji: 10.11.2020,
Opublikowano: 10.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej