Laparotomia ginekologiczna – wskazania, przebieg i rekonwalescencja

Fot: Capifrutta / gettyimages.com

Laparotomia to operacja otwarcia jamy brzusznej w celu dotarcia do narządów rodnych, zdiagnozowania ich stanu i wykonania niezbędnych zabiegów leczniczych. Stosowana jest zawsze w przypadku rozległych lub powikłanych operacji.

Laparotomia ginekologiczna to określenie zabiegu operacyjnego, który służy uzyskaniu dostępu do narządów rodnych (macicy i przydatków) od strony jamy brzusznej. Niektóre prostsze zabiegi mogą być wykonywane za pomocą laparoskopii, ale w niektórych przypadkach laparotomia jest jedyną możliwą drogą dojścia do ginekologicznego pola operacyjnego.

Przygotowanie do laparotomii ginekologicznej

Laparotomia jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym, najczęściej w trybie planowym, to znaczy po przygotowaniu pacjentki. Obejmuje ono oczyszczenie przewodu pokarmowego z zalegającej treści, ścisłą dietę w okresie poprzedzającym zabieg, konsultację internistyczną i anestezjologiczną, wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, pozwalających na zakwalifikowanie pacjentki do znieczulenia ogólnego. Przygotowanie do zabiegu obejmuje również wykonanie możliwie pełnej diagnostyki narządu rodnego za pomocą:

  • badania ginekologicznego,
  • testów laboratoryjnych,
  • badań histologicznych i cytologicznych,

W niektórych przypadkach może być niezbędne przeprowadzenie uzupełniających badań angiograficznych (pod kontrolą badania radiologicznego (RTG) lub CT) albo biopsji przezskórnej, pozwalającej na uzyskanie próbek tkanek do oceny histopatologicznej. Na podstawie uzyskanych wyników określa się rozpoznanie, zakres zmian chorobowych, sposób leczenia i technikę wykonania zabiegu.

Przebieg laparotomii ginekologicznej

Laparotomia ginekologiczna to zabieg wykonywany z cięcia powłok w dolnej części brzucha. Najczęściej (przy większych zabiegach) skórę, tak jak i tkanki głębsze (powięzi, otrzewną, niekiedy mięśnie) nacina się wzdłuż linii pośrodkowej ciała – pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym. Inną możliwością jest wykonanie cięcia Pfannenstiela – w którym skórę nacina się poprzecznie (poziomo) nad spojeniem łonowym, a głębsze warstwy – pionowo, jak przy poprzecznej metodzie. Cięcie to zapewnia lepszy efekt kosmetyczny, ale nie daje tak dobrego wglądu i dostępu do pola operacyjnego, co w przypadku trudnych lub powikłanych zabiegów może być bardzo istotne.

Po otwarciu jamy otrzewnej i odsłonięciu narządów rodnych przystępuje się do zabiegu zasadniczego, którym może być chirurgiczna korekta albo usunięcie niektórych narządów. Najczęściej wykonywanymi zabiegami są:

  • usunięcie jajników (ovariectomia),
  • usunięcie trzonu macicy lub całego narządu (hysterectomia),
  • wycięcie macicy wraz z przydatkami (panhisterektomia, ovariohysterectomia).

W niektórych sytuacjach zabiegi ginekologiczne wykonywane są po otwarciu brzucha w inny sposób. Przykładem może być operacja, przy której wstępnym rozpoznaniem jest zapalenie wyrostka robaczkowego, a w trakcie zabiegu stwierdza się pęknięcie torbieli jajnika, który należy zaopatrzyć chirurgicznie.

Jeśli po wykonaniu wszystkich badań przedoperacyjnych nie można ostatecznie określić charakteru czy rozległości zmian, wykonuje się tzw. laparotomię zwiadowczą, która pozwala na ocenę stanu miejscowego. W razie potrzeby można natychmiast – w trakcie tego samego znieczulenia, przy jednym otwarciu jamy brzusznej – wykonać niezbędny zabieg leczniczy. W zależności od zaawansowania i typu choroby może mieć on charakter doszczętny (usuwający pierwotną przyczynę zachorowania) albo paliatywny – zmierzający do złagodzenia objawów i spowolnienia rozwoju choroby niemożliwej do wyleczenia.

Laparotomia a laparoskopia

Laparotomia jest rozległą operacją, która nie tylko bardziej obciąża pacjentkę i wymaga długiej rehabilitacji, ale również może być przyczyną różnych powikłań. Dlatego do mniejszych zabiegów stosuje się technikę laparoskopii, w której wykorzystuje się sprzęt endoskopowy. Zamiast dużego, zwykle kilkunastocentymetrowego cięcia wykonuje się w powłokach brzucha trzy niewielkie otwory, przez które wprowadza się narzędzia wraz z urządzeniem wizyjnym, pozwalającym na przeprowadzenie operacji pod kontrolą obrazu obserwowanego na monitorze. Rekonwalescencja po laparoskopii jest krótsza, ryzyko powikłań (takich jak infekcja pooperacyjna lub przepuklina) jest zdecydowanie mniejsze.

Jednak w przypadku rozległych zmian, zapalenia otrzewnej albo intensywnego krwawienia śródoperacyjnego niezbędne może być zakończenie zabiegu i wykonanie tradycyjnej laparotomii.

Wskazania do laparotomii w ginekologii

Laparotomia wykonywana jest m.in. z następujących wskazań:

  • pojedyncze mięśniaki lub mięśniakowatość macicy,
  • intensywne krwawienie z narządów rodnych,
  • pęknięta lub skręcona torbiel jajnika,
  • pęknięcie macicy (np. w przebiegu ciąży po wcześniejszych cięciach cesarskich),
  • ropomacicze,
  • urazy.

Rekonwalescencja po laparotomii

Wczesny okres pooperacyjny po laparotomii ginekologicznej z rozległym zabiegiem wymaga najczęściej kilku-, kilkunastodniowego pobytu w szpitalu. W pierwszych dobach chora ma zwykle założony drenaż jamy brzusznej, który pozwala na odsysanie płynu lub krwi gromadzących się w jamie otrzewnej. Drenaż pozwala również na wczesne rozpoznanie jednego z najgroźniejszych powikłań, jakim jest intensywne, pooperacyjne krwawienie do wnętrza jamy brzusznej. Wielką wagę przykłada się do profilaktyki powikłań zakrzepowo-zatorowych. Chora jest uruchamiana tak szybko, jak jest to możliwe.

Po usunięciu drenażu i szwów rozpoczyna się etap rekonwalescencji, który trwa kilka miesięcy – do całkowitego wygojenia rany pooperacyjnej. Pacjentka powinna w tym czasie powstrzymywać się od ciężkiej pracy i nadmiernej aktywności fizycznej, stosować dietę lekkostrawną, ubogą w produkty wzdymające i pozwalającą na utrzymanie regularnych wypróżnień. Jednym z najczęstszych powikłań, wynikających ze zbyt dużego napięcia powłok brzusznych (lub utrudniających gojenie, przeciągających się infekcji w ranie pooperacyjnej) są przepukliny, które nie tylko stanowią defekt estetyczny i są przyczyną dolegliwości, ale też same w sobie mogą być źródłem kolejnych, nawet poważnych, powikłań.

Jak jest zbudowany układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film:Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.09.2018,
Opublikowano: 03.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej