Kwiecień miesiącem świadomości nowotworów głowy i szyi

Fot: aydinmutlu / gettyimages.com

Na nowotwory głowy i szyi zapada w Polsce kilka tysięcy osób rocznie. Wpływają one na najważniejsze funkcje życiowe człowieka, takie jak spożywanie pokarmu, oddychanie, mowa, a dla powodzenia leczenia szczególnie ważna jest wczesna diagnoza.

Czym są nowotwory głowy i szyi?

Nowotwory głowy i szyi powstają w tkankach górnego odcinka przewodu pokarmowego i oddechowego, gruczołów ślinowych, nosagardzieli lub zatok obocznych nosa i jamy nosowej. Zalicza się więc do nich m.in. raka gardła, raka krtani, raka jamy ustnej, raka języka, a nie zalicza się nowotworów mózgu albo oka.

Co wpływa na rozwój nowotworów głowy i szyi?

Do największych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi należy palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, a szczególnie niebezpieczne jest ich połączenie. Toksyczne związki dymu tytoniowego rozpuszczają się w alkoholu, wnikają do komórek nabłonka i doprowadzają do powstania zmian nowotworowych. U osób palących papierosy i spożywających alkohol ryzyko zachorowania zwiększa się nawet kilkaset razy.

Warto też pamiętać, że ryzyko zachorowania zwiększa nie tylko palenie tytoniu, ale również stosowanie go w innej postaci, np. żucie tytoniu albo zażywanie go przez nos w formie tabaki, a także palenie bierne.

Nowotwory regionu głowy i szyi, szczególnie rak gardła, mogą być też spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – tym samym, który wywołuje raka szyjki macicy. Wirus rozprzestrzenia się poprzez kontakty seksualne i w ostatnich latach znacznie wzrasta liczba zachorowań na raka gardła wywołanego infekcją tym wirusem. Rozwija się on często u osób poniżej 40 roku życia, którzy nie palą i nie nadużywają alkoholu.

Do innych czynników ryzyka należy narażenie na wyziewy chemiczne, pył drzewny albo węglowy. Rak wargi może być też spowodowany długotrwałym narażeniem na promieniowanie słoneczne, a ryzyko wystąpienia raka krtani i gardła zwiększa refluks żołądkowo-przełykowy. Nowotwór może też wystąpić w wyniku długotrwałego mechanicznego drażnienia śluzówek, na przykład poprzez źle dopasowane protezy albo z powodu niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Jakie są objawy nowotworów głowy i szyi?

Objawy nowotworów głowy i szyi są różne w zależności od ich lokalizacji.

Rak głośni (część krtani) w pierwszym okresie objawia się stałą chrypką, od czasu do czasu nasilającą się, a w bardziej zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi do upośledzenia drożności krtani, pojawia się duszność. Pierwszym objawem raka nadgłośniowej części krtani są zaburzenia połykania, takie jak ból przy połykaniu, uczucie zawadzania, uczucie ciała obcego w gardle, krztuszenie się, a chrypa albo duszność pojawiają się przy większym zaawansowaniu zmian nowotworowych. Najtrudniejsze do wykrycia we wczesnym stadium są raki podgłośniowej części krtani. Często pierwszym objawem jest krwioplucie albo duszność, które wskazują już na duże zaawansowanie choroby nowotworowej.

Zaburzenia połykania mogą być też objawem raka gardła dolnego albo środkowego, nie należy też lekceważyć widocznych owrzodzeń czy guzków, zaburzeń wzroku, smaku, węchu albo słuchu.

Jak nowoczesna technologia pomaga w diagnozowaniu nowotworów? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nowe techniki diagnostyki nowotworów. Źródło: 36,6

Kiedy należy udać się do lekarza?

Do wizyty u specjalisty powinno skłonić występowanie któregokolwiek z poniższych objawów przez 3 tygodnie:

  • pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie i/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej,
  • guz na szyi,
  • niedrożność nosa i/lub krwawy wyciek z nosa,
  • ból w trakcie i/lub problemy z przełykaniem.

W Polsce od 2018 roku funkcjonuje Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Osoby z grupy ryzyka (będące w wieku 40-65 lat, u których występują czynniki podwyższonego ryzyka, tzn. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu lub zagrożenie wirusem HPV) mogą bez skierowania i bez kolejki skorzystać z badania u laryngologa.

Program realizowany jest w następujących ośrodkach:

  • Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
  • Kliniki Neuroradiochirurgii Sp. z o.o. w Radomiu
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii SP ZOZ w Kielcach
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim
  • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
  • Wojewódzki Szpital Kliniczny im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

Jakie są rokowania w nowotworach głowy i szyi?

Podobnie jak w innych typach nowotworów, również w rakach regionu głowy i szyi rokowania w dużym stopniu zależą od stadium, w jakim została wykryta choroba. W I stadium choroby szanse na wyleczenie sięgają 95%. Niestety u ponad połowy pacjentów nowotwór jest rozpoznawany dopiero w III lub IV stadium zaawansowania. Wielu chorych zgłasza się do lekarza dopiero po zauważeniu rosnącego guza na szyi. Wskazuje to na przerzut nowotworu do węzłów chłonnych, co występuje w zaawansowanych stadiach choroby. Zbyt późna diagnoza często sprawia, że lekarze mogą zaoferować tylko leczenie paliatywne, które ma na celu wydłużenie życia pacjenta i poprawę jego jakości.

W celu zwiększenia świadomości i wczesnej wykrywalności nowotworów głowy i szyi, kwiecień został ustanowiony międzynarodowym Miesiącem Świadomości Nowotworów Głowy i Szyi.

Fundacja Alivia wspiera pacjentów onkologicznych – sprawdź, jak możesz pomóc!

Fundacja Alivia

Fundacja Alivia

Źródła:

• https://www.aacrfoundation.org/Pages/head-and-neck-cancer-awareness-month-april.aspx

• https://www.headandneck.org/

• https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-profilaktyki-nowotworow-glowy-i-szyi

• https://oppngis.pl/

• https://www.esmo.org/content/download/88514/1620187/file/ESMO-ACF-Rak-Płaskonabłonkowy-Regionu-%20Głowy-i-Szyi-Poradnik-dla-Pacjentów.pdf

• https://gis.onkol.kielce.pl/dla-lekarzy/informacje-dla-lekarzy/5-nowotwory-regionu-glowy-i-szyi

Data aktualizacji: 18.04.2019,
Opublikowano: 18.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej