Kwas migdałowy – działanie, efekty, efekty uboczne. Jak stosować kwas migdałowy?

Fot: focha / stock.adobe.com

Kwas migdałowy zaliczany jest do grupy owocowych kwasów AHA. Jego działanie wykorzystuje się do celów kosmetycznych oraz leczniczych. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem tej substancji jest kwas migdałowy 40 (o stężeniu substancji aktywnej na poziomie 40%).

Podobnie jak inne kwasy z grupy AHA, kwas migdałowy stosuje się w celu silnego złuszczenia naskórka. W wyniku działania kwasu, w skórze pobudzane są procesy regeneracyjne, wyrównywany jest koloryt, a pory są zwężane. Kwas migdałowy wyróżnia się stosunkowo dużymi cząsteczkami (w porównaniu na przykład do popularnego kwasu glikolowego), które powoli wnikają w skórę. Dzięki temu zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego zwykle nie powodują nieprzyjemnych objawów podrażnienia skóry – pieczenia czy zaczerwienienia. Za sprawą stosunkowo dużego bezpieczeństwa w stosowaniu, kwas migdałowy wykorzystywany jest nie tylko w gabinetach medycyny estetycznej czy salonach kosmetycznych, ale również w produkcji kosmetyków do użytku domowego. Kwas migdałowy w domu stosuje się jako składnik serum, peelingów enzymatycznych lub kremów.

Kwas migdałowy – właściwości

Kwas migdałowy jest α-hydroksykwasem pozyskiwanym na drodze hydrolizy wyciągu z gorzkich migdałów. Do najważniejszych właściwości kwasu migdałowego zalicza się:

  • Działanie antybakteryjne i odkażające – kwas skutecznie oddziałuje przeciwko takim szczepom bakterii jak między innymi: gronkowiec złocisty, proteus, pałeczka okrężnicy (bakteria e-coli), czy enterobakterie.
  • Działanie złuszczające – kwas działa na poziomie rogowej warstwy skóry, gdzie skutecznie i stopniowo złuszcza wierzchnie warstwy naskórka.
  • Działanie przeciwstarzeniowe – spośród wszystkich kwasów AHA wykorzystywanych w kosmetyce i dermatologii, to właśnie kwas migdałowy najsilniej stymuluje produkcję kwasu hialuronowego w skórze.

Sposób działania oraz przeznaczenie kwasu migdałowego uzależnione jest od jego stężenia. Czysty kwas migdałowy (o stężeniu 100%) jest produktem, który silnie drażni skórę oraz drogi oddechowe. Z tego powodu nigdy nie należy stosować ani wdychać produktu przed sporządzeniem produktu o odpowiednim, bezpiecznym stężeniu.

Przekonajcie się także, czym jest kwas hialuronowy, również wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych:

Zobacz film: Zastosowanie kwasu hialuronowego. Źródło: Bez skazy

W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się następujące receptury:

  • Kwas migdałowy w stężeniu do 10% - nawilża skórę, w bardzo delikatny (niezauważalny dla oka) złuszcza warstwę rogową, stymuluje regenerację i odbudowę skóry dzięki pobudzeniu fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych.
  • Kwas migdałowy w stężeniu 30-40% - silnie nawilża skórę, działa oczyszczająco i antybakteryjnie, silnie złuszcza powierzchniową warstwę skóry.

Kwas migdałowy – efekty stosowania

Regularne i długotrwałe stosowanie kosmetyków zawierających kwas migdałowy pozwala zaobserwować następujące efekty:

  • Świeży, promienny wygląd skóry – kwas migdałowy rozpuszcza powierzchniową warstwę naskórka, dzięki czemu znacznie zmniejsza jej grubość i hamuje procesy keratynizacji (rogowacenia) naskórka. Stosując kwas migdałowy na twarz, zaobserwować można, że skóra staje się rozjaśniona i wypoczęta.
  • Zmniejszone pory – poprzez złuszczanie skóry, kwas migdałowy spłyca i odblokowuje zatkane pory, redukując zaskórniki.
  • Ograniczenie przetłuszczania się skóry – kwas migdałowy reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra staje się bardziej matowa i wygładzona.
  • Łagodzi zmiany trądzikowe – kwas migdałowy, dzięki działaniu bakteriobójczemu, przeciwzapalnemu i antyseptycznemu hamuje procesy zapalne skóry, a tym samym ogranicza ilość zmian trądzikowych.
  • Poprawa kolorytu skóry – kwas migdałowy zmniejsza widoczność przebarwień skórnych (posłonecznych, pozapalnych, piegów), a także rozjaśnia koloryt.
  • Redukcja objawów starzenia się skóry – preparaty z kwasem migdałowym, stymulując produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu, wpływają na poprawę jędrności skóry oraz niwelowanie zmarszczek.
  • Zwiększenie pojemności chłonnej skóry – skóra po zabiegu z wykorzystaniem kwasu migdałowego dobrze absorbuje składniki aktywne zawarte w kosmetykach, jakie zostaną na nią nałożone w dalszej kolejności.

Kwas migdałowy – przeciwwskazania do stosowania

Po produkty z kwasem migdałowym nie powinny sięgać osoby, u których występują następujące przeciwwskazania:

  • infekcja wirusowa lub bakteryjna (na przykład opryszczka),
  • uszkodzenie ciągłości skóry (skaleczenia, oparzenia),
  • terapia retinoidami (doustna lub miejscowa),
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergie skórne.

Kwas migdałowy – efekty uboczne

Dzięki dużym rozmiarom cząsteczek kwasu migdałowego, jest dobrze tolerowany przez skórę, nawet w przypadku cer naczynkowych czy trądzikowych. Niemniej jednak stosowanie preparatów z kwasem migdałowym może wywołać czasem objawy niepożądane. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • rumień i zaczerwienienie skóry,
  • swędzenie skóry,
  • pieczenie skóry.

W przeważające większości przypadków objawy te cechują się niewielkim natężeniem i ustępują samoistnie w krótkim czasie.

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 20.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej