Kto może wykonać bezpłatną kolonoskopię?

Fot: kadr z programu 36,6, sezon 4, odcinek 10

Rak jelita grubego to nowotwór, który zazwyczaj rozwija się latami. W początkowej fazie rozwoju choroby nie daje żadnych objawów, dlatego ogromna grupa pacjentów trafia do lekarza zbyt późno. Najlepszym sposobem na wczesne rozpoznanie zmiany i całkowite wyleczenie choroby jest regularne wykonywanie kolonoskopii. Osoby między 55. a 64. rokiem życia mogą wykonać je bezpłatnie. Jak?

Od 2012 roku Ministerstwo Zdrowia wysyła każdemu między 55. a 64. rokiem życia imienne zaproszenie na przesiewową kolonoskopię. Aby poddać się badaniu nie trzeba mieć ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które nie otrzymały takiego zaproszenia, a chcą się przebadać mogą samodzielnie wydrukować ankietę (można ją znaleźć na stronie www.pbp.org.pl) i udać się z nią do placówki, która wykonuje kolonoskopię.

Do bezpłatnych badan mają prawo także osoby, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na polipowatość gruczolakowatą lub rodzinnego raka jelita. One też mogą zgłosić się do gastrologa już po 25. urodzinach. Badanie powinien wykonać także każdy czterdziestolatek, u którego w rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego.

Kto jeszcze może skorzystać z bezpłatnych badań? Dowiesz się tego z filmu :

Zobacz film: Kolonoskopia - kto może wykonać je bezpłatnie i jak wygląda badanie? Źródło: 36,6.

Rak jelita grubego – co przyczynia się do rozwoju choroby?

Mimo że rak jelita grubego może mieć podłoże genetyczne, to nie decyduje ono o rozwoju choroby. Bardzo często chorobę fundujemy sobie sami. Jak? Sięgając po używki. Papierosy i alkohol mogą uszkadzać błonę śluzową jelita, a to może przyczynić się do rozwoju polipów. Warto zaznaczyć, że właśnie one – pozostawione bez leczenia – przekształcają się z czasem w nowotwór (szacuje się, że ponad 90 proc. pacjentów z rakiem jelita grubego miało wcześniej polipy). Przyczyną problemów może być także niezdrowa, bogata zwłaszcza w czerwone i smażone mięso dieta. Takie menu to prosta droga do otyłości (która także ma udział w tworzeniu się zmian nowotworowych), ale nie tylko. Usmażone czerwone mięso także zawiera toksyczne związki, które mogą uszkodzić jelita. Choroba znacznie częściej dotyka, tych którzy tygodniowo zjadają więcej niż 0,5 kg smażonego czerwonego mięsa.

Dlatego, zaraz po badaniach profilaktycznych, najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest zmiana nawyków i diety. Nowe, zdrowsze menu powinno składać się przede wszystkim z warzyw bogatych w błonnik. Związek ten doskonale oczyszcza jelita z resztek pokarmowych, a także szkodliwych dla niego związków, tym samym zapobiega tworzeniu się polipów, a w konsekwencji zmian nowotworowych. Nie można zapominać także o ruchu, który wspomaga perystaltykę oraz pomaga utrzymać prawidłową wagę.

Rak jelita grubego – jakie może dawać objawy?

Niestety rak jelita grubego należy do tych nowotworów, które bardzo długo nie dają żadnych objawów. Pierwsze odczuwalne dolegliwości zaczynają się pojawiać, gdy choroba jest już zaawansowana. Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim:

  • nawracające wzdęcia i ciągłe uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • wąski (tzw. ołówkowaty) stolec z domieszką krwi,
  • krwawienie z odbytu,
  • nagłe zmiany rytmu wypróżnień,
  • anemia (niedokrwistość), utrata wagi, spadek odporności i wzmożona męczliwość.

Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie kolonoskopii. Warto zaznaczyć, że badanie nie jest bolesne, choć u części pacjentów strach jest tak silny, że proszą o znieczulenie. Chcesz wiedzieć, jak wygląda kolonoskopia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda kolonoskopia? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 14.11.2018,
Opublikowano: 14.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej