Krew z odbytu u dzieci i dorosłych – co oznacza taki stan?

Fot: WavebreakMediaMicro / stock.adobe.com

Krew z odbytu najczęściej jest objawem wynikającym m.in. z choroby hemoroidalnej, urazów bądź szczeliny odbytu. Z reguły jest niegroźne, jednak warto udać się do specjalisty, aby zweryfikować przyczynę krwawienia. Czasami, np. u kobiet w ciąży, nie zawsze wiadomo, czy krew pochodzi z odbytu czy z pochwy.

Krew z odbytu jest objawem, który często towarzyszy zaparciom, biegunkom wzdęciom itp. Najczęściej jest jasna i świeża, jednak może mieć także inną formę i barwę. W większości przypadków nie oznacza nic groźnego i ustępuje samoistnie. Może jednak sygnalizować poważne stany chorobowe, np. raka jelita grubego. Nie należy bagatelizować krwawienia, tylko udać się do specjalisty.

Krew z odbytu przy podcieraniu – objawy

Krwawienie z odbytu to niepokojący objaw. Aby znaleźć jego przyczynę, niezwykle istotna jest analiza pojawiających się objawów towarzyszących. Oprócz krwawienia mogą pojawić się: bóle brzucha, biegunka, zatwardzenie, wzdęcia, gorączka, nudności i wymioty, brak apetytu oraz nagły spadek ciała. Żadne krwawienie z odbytu (a w szczególności wraz z objawami towarzyszącymi) nie powinno być ignorowane i należy je skonsultować ze specjalistą. Podczas wizyty warto przekazać lekarzowi dokładne informacje na temat tego, jak wygląda krew z odbytu, np. czy jest jasna, świeża, czy występują skrzepy bądź strzępki pokrywające stolec. Dobrze też sprawdzić, czy wraz z krwią nie występuje śluz. Krew z odbytu może mieć wiele przyczyn, dlatego należy określić, jakiej formy są stolce, ich barwę (smolista, jasna, czerwona itd.). Krwawienie z odbytu jest groźnym symptomem, dlatego bardzo ważne jest jego wczesne rozpoznanie i leczenie przyczyny.

Zobacz także: Hemoroidy w ciąży i po porodzie: metody zapobiegania i leczenia

Skąd się bierze świeża krew z odbytu? Przyczyny

Przyczyn krwawienia z odbytu przy podcieraniu i nie tylko może być wiele. Do najczęstszych należy choroba hemoroidalna. Powiększone guzki krwawnicze, tzw. hemoroidy, to skupiska naczyń żylnych, które m.in. podczas zaparć, braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia zaczynają pękać, czego objawem jest wyciekająca krew z odbytu. Nie jest to groźne krwawienie, jednak niewątpliwie należy je leczyć. Kolejną przyczyną krwawienia z odbytu jest szczelina odbytu. Pod wpływem zaparć lub seksu analnego dochodzi do linijnego pęknięcia śluzówki, które może wywoływać krwawienie. Podejmowane leczenie jest zachowawcze lub operacyjne. Krew z odbytu może także pojawiać się z powodu chorób jelit. Należą do nich np. choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które wywołują krwiste biegunki i stolce. Ponadto polipy i rak jelita grubego częściej wywołują krwawienia utajone, które są możliwe do wykrycia tylko poprzez specjalistyczne badanie na tzw. krew utajoną. Zdarzają się jednak także krwawienia widoczne. Do innych przyczyn pojawienia się krwi z odbytu można zaliczyć urazy odbytu.

Czy pojawienie się krwi w moczu lub stolcu oznacza chorobę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Krew z odbytu u dziecka i niemowlaka

Krew z odbytu u dziecka najczęściej spowodowana jest szczeliną odbytu. Powstaje ona na skutek długotrwałych zaparć i objawia się świeżą, jasnoczerwoną barwą. Krwawienie z odbytu może być także spowodowane obecnością pasożytów w organizmie, które wywołują świąd, przez co dziecko usilnie się drapie, powodując niewielkie krwawienie. Do innych przyczyn należą polipy odbytnicy, jednak są diagnozowane niezwykle rzadko.

U niemowlaków krew z odbytu pojawia się głównie w wyniku jego pęknięcia. Innym powodem tego objawu może być alergia pokarmowa. W tej grupie wiekowej krwawienie z odbytu może wystąpić także podczas infekcji przewodu pokarmowego i zaburzeń jelitowych. W każdym z tych przypadków w kale będzie znajdowało się pasmo krwi. Jeśli krwawienie jest większe, może oznaczać wadę wrodzoną lub uraz zagrażający życiu dziecka.

Czy krew z odbytu w ciąży wymaga konsultacji?

Krew z odbytu w ciąży jest zwykle oznaką choroby hemoroidalnej. Choroba hemoroidalna to przypadłość wielu kobiet ciężarnych, głównie w 3. trymestrze. Powiększone guzki krwawnicze mogą krwawić podczas wypróżniania i podcierania się. Inną przyczyną krwawienia z odbytu w trakcie ciąży mogą być jego pęknięcia. Pojawiają głównie w związku z zaparciami. Ciężarne nie zawsze potrafią jasno określić, czy jest to krew z odbytu, czy z pochwy. Aby pozbyć się wątpliwości, należy udać się do specjalisty, który oceni, co jest przyczyną krwawienia.

Krew z odbytu po stosunku. Czy to normalne?

Krew z odbytu po stosunku może pojawiać się u osób, które w wyniku seksu analnego podrażniły śluzówkę odbytu. Do innych przyczyn można zaliczyć hemoroidy, które w wyniku seksu uległy pęknięciu. Powstałe wówczas krwawienie jest krótkotrwałe i niewielkie. Warto pamiętać, że mogą istnieć inne przyczyny, dlatego jeśli krwawienie nie ustąpi samoczynnie, należy udać się na konsultację do specjalisty. W tej sytuacji zaleca się wstrzymanie od współżycia na czas gojenia potencjalnego zranienia.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

eti 16.07.2018r.

wszystko pieknie brzmi tylko w necie a rzeczywistośc jest taka,że lekarze olewają pacjentów bo sa nie douczeni,brak im zrozumienia dla pacjenta.Nie słuchają co mówi pacjent. Zasada taka może mu przejdzie samo. jestem dolwodem na lekceważenie mojego stanu zdrowia,wynikó złych badań. \czy OB 66 to dobre no nie ma być mniej niż 12. i choroby tragiczne zgubne i smiertelane

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej