Krew w spermie i moczu – leczenie i objawy sugerujące podłoże problemu

Fot: korrawin / gettyimages.com

Krew w nasieniu może pojawić się na skutek różnych patologicznych stanów. Może być to objaw przejściowy po interwencji medycznej, jak również może świadczyć o poważnej chorobie narządów płciowych. Konieczne jest zgłoszenie się do urologa i badanie diagnostyczne.

Krew w spermie (inaczej hematospermia) to bardzo niepokojący objaw, lecz jednocześnie bardzo niecharakterystyczny. Trudno określić przyczyny tego stanu, jeśli krew w nasieniu jest jedynym objawem. Może być ona związana z obecnością złogów, polipów, kamieni, czy po prostu urazów. Może jednak również stanowić objaw zapalenia gruczołu krokowego, a nawet choroby nowotworowej.

Co oznacza krew w spermie?

Krew w nasieniu obserwowana jest najczęściej u młodych mężczyzn, aktywnych seksualnie. W przypadku par współżyjących bez zabezpieczenia może przez długi czas być nieuchwytna. Ponadto rzadko pojawiają się dodatkowe dolegliwości. Około 15% pacjentów z obecnością krwi w spermie ma rozpoznany nowotwór (szczególnie rak prostaty).

Krew w spermie podczas wytrysku i w moczu – jakie mogą być przyczyny?

Krew w spermie może pojawić się w następstwie wielu stanów. Przede wszystkim częstą przyczyną jest stan zapalny. Może on obejmować gruczoł krokowy, cewkę moczową czy inne części narządów płciowych. Czasami krew w spermie pojawia się na skutek infekcji wirusowej, wywołanej przez cytomegalowirus czy wirus HIV. Krew w spermie może ponadto wynikać z:

  • urazu w obrębie narządów płciowych,
  • zwapnień bądź złogów w gruczole krokowym,
  • torbieli bądź zwapnień pęcherzyków nasiennych,
  • niedrożności dróg wyprowadzających nasienie,
  • nowotworów łagodnych lub złośliwych,
  • przerostu gruczołu krokowego,
  • zwężenia cewki moczowej lub innych przeszkód w odpływie spermy,
  • kamicy pęcherzyków nasiennych,
  • uchyłka pęcherzyka nasiennego,
  • stanu po biopsji prostaty,
  • cewnikowania pęcherza moczowego,
  • upośledzonej funkcja wątroby,

Krew w spermie po stosunku – czy to może być rak?

Zawsze przy pojawieniu się niepokojących objawów należy wykluczyć chorobę nowotworową. Krew w spermie to objaw alarmowy, mogący świadczyć o raku prostaty, jądra, pęcherza moczowego, czy nawet o czerniaku błon śluzowych narządów płciowych. Lekarz zawsze powinien, niezależnie od przypadku, zachować wzmożoną czujność onkologiczną.

Należy rozróżnić, czy krew występuje w spermie, czy w moczu. W tym celu wykonuje się badanie moczu, by wykluczyć krwiomocz zamiast hematospermii.

Krew w spermie po stosunku należy zawsze odróżnić od krwi pochodzącej z narządów rodnych kobiety. Jeśli są ku temu jakiekolwiek wątpliwości, należy oddać spermę do badania laboratoryjnego na obecność krwi.

Jak działa układ rozrodczy mężczyzny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu obecności krwi w spermie?

W momencie podejrzenia pojawienia się krwi w spermie należy oddać spermę do badania laboratoryjnego w kierunku obecności krwi. Lekarz zbiera szczegółowy wywiad i wykonuje badanie palpacyjne przez odbyt i kieruje chorego na odpowiednie badania diagnostyczne. Celem wykluczenia infekcyjnego tła krwi w spermie należy wykonać takie badania diagnostyczne, jak: posiew moczu, posiew nasienia, badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Wśród badań wykonywanych z krwi wykonuje się również badanie poziomu markera nowotworowego prostaty (PSA). Urolog wykonuje badanie ultrasonograficzne (USG) dróg moczowych. Do badania należy przystąpić z wypełnionym pęcherzem moczowym (tzn. zanim odda się mocz). Czasami konieczne jest użycie sondy przezodbytniczej, czyli tzw. TRUS, będącej dokładniejszym badaniem niż USG przez powłoki brzuszne. Inne badania diagnostyczne wykonywane są zgodnie z podejrzanym tłem krwi w spermie.

Leczenie przy obecności krwi w spermie

Aby podjąć właściwe leczenie, konieczna jest odpowiednia diagnostyka i wskazanie przyczyny krwi w spermie. Leczenie więc jest w miarę możliwości przyczynowe. Inne będzie postępowanie w przypadku chorób nowotworowych, a inne w przypadku infekcji.

Krew w spermie a objawy towarzyszące

W przypadku krwi w spermie nie zawsze dochodzi do pojawienia się objawów dodatkowych. Wszystko zależy od etiologii patologii. W przypadku urazów może pojawić się ból, zasinienie okolicy krocza. Polip cewki moczowej, powiększenie prostaty czy niedrożność na innym tle powoduje, że krew pojawia się w spermie i w moczu. Ponadto występuje problem w odpływie spermy i moczu. W przypadku infekcji może dojść do bólu, obrzęku, gorączki, pieczenia cewki moczowej.

Data aktualizacji: 29.01.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej