Koronawirus w Polsce. Dlaczego liczba zgonów rośnie?

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

W Polsce gwałtownie rośnie liczba zgonów. Co ciekawe, tych dużych wzrostów nie można tłumaczyć tylko pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Co wpłynęła na wyższą liczbę zgonów?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w minionym roku między 26 października a 1 listopada zmarło 7637 osób, w tym samym okresie w 2020 roku odnotowano 14115 zgonów (najwyższy skok, bo aż o 150 proc. odnotowano wśród osób po 70 roku życia), z czego 3595 chorych zmarło na COVID-19. Skąd taki duży wzrost? Najbardziej rozsądnym uzasadnieniem wydaje się pandemia. Wirus stał się bardziej zaraźliwy, tym samym łatwiej się nim zakazić, a więcej zakażeń przekłada się na większą liczbę zgonów.

Fot: GUS

Minister Zdrowia, dr Adam Niedzielski podczas jednej z konferencji tłumaczył, że wzrost zgonów z powodu COVID-19 to pokłosie dużej liczby zakażeń, które miała miejsce kilkanaście dni temu. Jednak w ocenie lekarzy rosnąca liczba zgonów w Polsce ma związek nie tylko koronawirusem SARS-CoV-2.

Fot: GUS

Zobacz także:

Kiedy COVID-19 trzeba leczyć w szpitalu?Jakie leki dostają chorzy?

Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?

Koronawirus w Polsce. Dlaczego w Polsce rośnie liczba zgonów?

Koronawius SARS-CoV-2 postawił ochronę zdrowia na głowie. Część szpitali, także tych specjalistycznych, została przekształcona w tzw. szpitale covidowe, czyli takie, które przyjmują jedynie chorych na COVID-19. Do tego placówki odwołują niektóre planowe wizyty czy zabiegi.

W praktyce oznacza to, że chorzy nie mogą zgłaszać się do szpitali, w których byli leczeni do tej pory. Część szuka pomocy gdzie indziej, reszta - postanawia przeczekać i odkłada wizytę na później. Dlaczego? Niektórzy pacjenci boją się chodzić do lekarza w obawie przed wirusem i potencjalnym zakażeniem. Choć w obecnej sytuacji strach wydaje się być uzasadniony, to taka postawa może mieć tragiczne konsekwencje.

W rozmowie z TVN 24 prof. Marcin Grabowski, kardiolog I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczył, że minimum 30 proc. pacjentów z chorobami przewlekłymi wymaga bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Lekarze podkreślają, że szpitale wypracowały takie procedury, dzięki którym pacjenci bez COVID-19 mogą się czuć w placówce zupełnie bezpiecznie. Tym samym nie ma mowy, aby doszło do zakażenia.

Odwlekanie wizyty u lekarza to wynik nie tylko strachu przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Wielu chorych zwraca się po pomoc za późno. Lekarze przyjeżdżają do osób w stanie krytycznym i jak wtedy mogą pomóc? Często to osoby starsze, z wieloma innymi chorobami i medycy mają wówczas związane ręce, bo ich możliwość leczenia jest niezwykle ograniczona

- mówił w rozmowie z PAP-em dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Lekarze zgodnie podkreślają, że bezwzględnym wskazaniem do osobistego spotkania ze specjalistą są:

  • pierwsze poważne objawy choroby lub jej zaostrzenia;
  • konieczność wykonania dodatkowych badań diagnostycznych;

Koronawirus. Jak poprawić leczenie innych chorób niż COVID-19?

Bez względu na to, co przyczyniło się do wzrostu liczby zgonów konieczne są odpowiednie działania. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad planem odbudowy zdrowia Polaków. Zakłada on:

  • zdjęcie limitów na wizyty u specjalistów;
  • rozbudowę sieci leczenia onkologicznego oraz kardiologicznego;
  • wykonanie "post-covidowej weryfikacji stanu zdrowia" dla osób po czterdziestym roku życia;

Start programu będzie zależny od sytuacji epidemicznej. Resort zakłada jednak, że uda się go uruchomić już w styczniu przyszłego roku.

Źródło: TVN 24/PAP

Jak leczy się chorych na COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczy się chorych na COVID-19? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 23.11.2020,
Opublikowano: 23.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej