Małe dzieci zarażają koronawirusem skuteczniej niż dorośli? Zaskakujące wyniki nowych badań!

Larissa Veronesi/getty images

Małe dzieci nie tylko same mogą się zarazić wirusem SARS-CoV-2, ale też mogą zarażać nim inne osoby - wynika z najnowszych badań. Okazuje się, że w gardle i w nosie maluchów do 5 roku życia znajduje się od 10 do nawet 100 razy więcej cząstek koronawirusa niż w przypadku starszych dzieci i dorosłych!

Do niedawna sądzono, że dzieci w niewielkim stopniu przenoszą koronawirusa SARS-CoV-2. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics przeczą tym twierdzeniom.

Koronawirus. Małe dzieci zarażają szybciej?

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Kiedy zainfekowane maluchy kaszlą, kichaja lub nawet tylko mówią, może dochodzić do transmisji wirusa na osoby znajdujące się w pobliżu. W świetle najnowszych ustaleń wydaje się to wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę, jak duże stężenie patogenu znajduje się w drogach oddechowych najmłodszych dzieci. 

To, czy maluchy rzeczywiście mogą zarażać się od siebie nawzajem, a także czy kontakt z nimi jest zagrożeniem dla innych, np. dla dziadków, cały czas jest przedmiotem ustaleń naukowców. Stanowiska na ten temat zmieniały się, w miarę jak przybywało nowych badań.

Kiedy na początku marca wybuchła pandemia koronawirusa, przyznawano, że dzieci są nosicielami nowego patogenu. Mówiono, że choć najmłodsi mogą przechodzić infekcję zupełnie bezobjawowo lub bardzo delikatnie, to przenoszą wirusa. Po dwóch miesiącach teoria ta została obalona. Wówczas tłumaczono, że układ immunologiczny dziecka jest nieco inaczej zbudowany. By zarazić kolejną osobę, wirus musi się namnożyć w organizmie. U dzieci, jak twierdzono, nie namnaża się on w tak dużym stopniu jak u dorosłych.

Zobacz film: Tajemnicza choroba atakuje dzieci. W dobie pandemii Covid-19 to duży problem

Źródło: x-news

Koronawirus u dzieci

Dzieci mogą się zarażać SARS-CoV-2 równie łatwo jak osoby starsze, ale wirus nie jest dla nich tak niebezpieczny jak dla dorosłych, a już na pewno nie jest dla nich tak groźny jak dla seniorów. Zwykle u dzieci występują tylko łagodne objawy zakażenia koronawirusem. 

We wcześniejszych raportach nie znaleziono mocnych dowodów na istotną rolę dzieci w rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2.  Zamknięcie szkół i przedszkoli na początku pandemii również uniemożliwiło prowadzenie szeroko zakrojonych obserwacji, czy dzieci są źródłem przenoszenia się wirusa w społeczeństwie. W tej chwili pojawia się coraz więcej doniesień na ten temat.

Kto jest nosicielem wirusa SARS-CoV-2

Na łamach czasopisma medycznego JAMA Pediatrics opublikowano badanie, które wykazało, że dzieci do 5 roku życia mają znacznie wyższy poziom patogenu Sars-Cov-2 w nosogardzieli, czyli górnych drogach oddechowych, w porównaniu ze starszymi dziećmi i dorosłymi. Autorzy badania wskazali więc, że małe dzieci są nie tylko nosicielami wirusa, ale też w dużym stopniu mogą napędzać jego transmisję. Wyniki testów sprzeczne są z obecnym poglądem, w myśl którego najmłodsi w niewielkim stopniu przyczyniają się do przenoszenia wirusa.

Naukowcy przeprowadzili testy (między 23 marca a 27 kwietnia br.) wymazów z nosa 145 pacjentów z Chicago. Pacjenci ci odznaczali się  łagodną lub umiarkowaną postacią choroby w ciągu jednego tygodnia od wystąpienia objawów.

Pacjentów podzielono na trzy grupy:

  • 46 dzieci w wieku poniżej 5 lat,
  • 51 dzieci w wieku od 5 do 17 lat,
  • 48 dorosłych w wieku od 18 do 65 lat.

Jaki był wynik tej obserwacji?

Zespół kierowany przez Taylora Healda-Sargenta ze szpitala dziecięcego Ann i Roberta H. Lurie zauważyli że:

w górnych drogach oddechowych małych dzieci znajduje się od 10 do 100 razy większa ilość koronawirusa SARS-CoV-2 niż u osób starszych.

Dlatego zdaniem autorów tych badań, dzieci mogą w dużym stopniu przyczyniać się do transmisję SARS-CoV-2 i rozwoju pandemii.

Jeśli obserwacje te potwierdzą również inne badania, może się okazać, że niezbędne będzie wprowadzenie nowych zaleceń, m.in. dotyczących funkcjonowania żłobków i przedszkoli w czasie pandemii.

źródło: jamanetwork.com

Data aktualizacji: 04.08.2020,
Opublikowano: 03.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej