Koronawirus. Dlaczego trzeba zachować spokój i zdrowy rozsądek?

Zobacz film: Racjonalne podejście do koronawirusa Źródło: UWAGA! TVN

Strach przed koronawirusem sprawia, że ludzie zaczynają gromadzić zapasy żywności. Niektórzy stosują specjalne proszki do prania, aby pozbyć się ewentualnego zagrożenia. Czy wszystkie te zabiegi są naprawdę potrzebne?

Mimo że w Polsce nadal nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem, to strach przed nieznanym patogenem robi swoje. W sklepach i hurtowaniach zaczyna brakować maseczek. Wiele osób robi zapasy żywności, a jeszcze inni sięgają po specjalne proszki do prania, które mają oczyścić ubranie z chorobotwórczych patogenów. Czy takie środki bezpieczeństwa faktycznie są potrzebne?

Kompendium wiedzy o koronawirusie znajdziecie w naszym materiale: Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy i statystyki. Co to jest? - Kompendium wiedzy

Koronawirus - czy jest się czego obawiać?

Osób zakażonych koronawirusem przybywa każdego dnia. U chorych patogen wywołuje zapalenie płuc, które przypomina SARS, czyli ostrą niewydolność oddechową. Strach przed nieznanym patogen sprawił, że część osób uległo zbiorowej panice.

Jeśli będą pojedyncze przypadki zachorowania, nasze życie nie powinno się zmienić, ale jeżeli ludzie ulegną panice i zaczną robić duże zakupy, to inni jak kury za kogutem pójdą kupować - powiedział Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWIA. 

Zamiast zakupów - szczepienia

Jak dodaje specjalista, że nawet jeśli strach zapanuje nad nami, to będzie to tylko przejściowa sytuacja i z czasem wszystko wróci do normy. W opinii Marka Posobkiewicza zamiast robić duże zakupy powinniśmy się zaszczepić przeciwko grypie. 

Zobacz film i dowiedz się dlaczego szczepienia są takie ważne:

Zobacz film: Szczepienia na grypę są niezbędne? Źródło: UWAGA! TVN

Dzięki szczepieniu zminimalizujemy ryzyko osłabienia organizmu, a tym samym zakażenia tym nowym, nieznanym wirusem - powiedział Marek Posobkiewicz z Głównego Inspektoratu Sanitarny MSWIA.

Szczepienia są szczególnie wskazane osobom starszym oraz przewlekle chorym. To one znajdują się grupie najwyższego ryzyka i muszą na siebie szczególnie uważać. Nie znaczy to jednak, że osoby młode są całkowicie bezpieczne. Badania pokazują, że w grupie 30-40 latków przybywa osób, które ze względu na powikłania pogrypowe, potrzebują przeszczepu serca.

Najlepszą profilaktyką - poza szczepieniami - jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, tj. dokładne mycie rąk (koniecznie mydłem i pod ciepłą wodą), stosowanie żeli antybakteryjnych, najlepiej na bazie alkoholu, oraz unikanie dużych skupisk ludzkich.

Zobacz także: Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce

Jak może rozwinąć się pandemia? Włodzimierz Gut – wirusolog, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego mówi, że scenariusze mogą być trzy. Jakie? Tego dowiecie się z poniższego filmu:

Zobacz film: Wirusolog o różnych scenariuszach w przypadku epidemii koronawirusa Źródło: UWAGA! TVN

Data aktualizacji: 22.03.2020,
Opublikowano: 02.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej