Koronawirus - czy jest niebezpieczny dla dzieci?

Getty Images/Evgenni Kovalev i andresr

Ferie to czas, kiedy wielu rodziców wysyła swoje dzieci na narty. Cześć wyjeżdża za granicę, np. do Włoch. Czy w związku rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem dzieci, które właśnie wróciły do Polski, wymagają szczególnej opieki?

Od kilku dni pojawiają się informacje o rosnącej liczbie zakażonych koronawirusem we Włoszech. Szacuje się, że zakażonych jest już ponad 229 osób, z czego 7 zmarło (stan na 24.02.2020 roku).

Wirus zagraża każdemu

Z raportu przygotowanego przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że koronawirus atakuje przede wszystkim osoby dorosłe. Dzieci stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich zakażonych. Nie znaczy to jednak, że są bezpieczne.

Specjaliści zgodnie podkreślają, że koronawirus stanowi zagrożenie dla każdego. Wiek czy płeć nie mają tu większego znaczenia. Kto znajduj się w grupie największego ryzyka?

Okazuje się, że koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla seniorów, którzy zmagają się z jakąś chorobą przewlekłą. Zakażenie może mieć ciężki przebieg także u dzieci, jednak są to pojedyncze przypadki - mówi lek. Łukasz Durajski, pediatra. 

Koronawirus - pierwsze objawy zakażenia

Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. U osób zakażonych może wywołać ostre zapalenie płuc, które bardzo przypomina SARS, czyli ostrą niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • gorączka (szacuje się, że pojawia się zaledwie u połowy zakażonych);
  • kaszel;
  • osłabienie
  • biegunka (może, ale wcale nie musi się pojawić).

Koronawirus #Covid2019 jest wirusem, który w 80 proc. przypadków ma przebieg łagodny. Śmiertelność wynosi około 3 proc., dla porównania SARS - blisko 10proc., MERS ponad 30 proc. Tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest duże: 1 osoba zaraza 2,2 kolejne osoby. Aktualnie mamy 3 miejsca na świecie, gdzie wirus się rozprzestrzenia - mówi specjalista.

Zobacz film i dowiedz się więcej o groźnym wirusie:

Zobacz film: Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: X-Bank Gallery

Koronawirus - jak się chronić?

Koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Dlatego szczególną ostrożność trzeba zachować, gdy ktoś kicha lub kaszle w naszej obecności. Ochronę przed kichaniem czy kasłaniem może zapewnić maseczka ochronna. Trzeba jednak pamiętać, że nie daje ona stuprocentowej ochrony. Maseczka działa przez krótki czas, dlatego przed każdym wyjściem z domu trzeba sięgnąć po świeżą maseczkę.

Dodatkowo, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia, należy unikać kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich. Pamiętać trzeba także o podstawowych zasadach higieny. Mycie rąk - mydłem i pod ciepłą wodą - to jeden z najskuteczniejszych środków zapobiegawczych. Ręce trzeba umyć po powrocie do domu oraz po skorzystaniu z toalety (badania sugerują, że koronawirus może się przenosić także poprzez fekalia). Jednak, aby mycie rąk faktycznie chroniło, trzeba na nie poświęcić co najmniej 30 sekund. Jeśli umycie rąk nie jest możliwe, warto sięgnąć po jednorazowe wilgotne chusteczki lub środki antybakteryjne (większość z nich wystarczy po prostu wetrzeć w ręce).

Koronawirus - jak chronić dziecko?

Dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych. Należy im przypominać o noszeniu maseczki ochronnej, unikaniu skupisk ludzkich oraz o przestrzeganiu podstawowych zasadach higieny, czyli myciu rąk. A co z dziećmi, które spędzały ferie we Włoszech?

Zgodnie z zaleceniami każda osoba, która wróciła z Włoch i zaobserwowała u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem musi bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszamy się do lekarza rodzinnego ani na SOR! Jeżeli nie zauważyliśmy u siebie ww objawów to przez kolejne 14 dni należy kontrolować swój stan zdrowia. Diagnostykę koronawirusa wykonują tylko dwa laboratoria w Polsce. W szpitalach nie ma takiej diagnostyki - mówi lek. Łukasz Durajski.

Koronawirus - leczenie

Mimo że wirus ciągle jest bardzo groźny, to coraz więcej zakażonych osób wraca do zdrowia. Naukowcy cały czas pracują nad szczepionką, która ma chronić przed koronawirusem. Szacuje się, że powinna ona powstać w ciągu 18 miesięcy. Na tę chwilę jedyne leczenie, które stosują lekarze, polega na łagodzeniu objawów choroby. 

Data aktualizacji: 15.03.2020,
Opublikowano: 24.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej