Koronawirus. COVID-19 może wywołać problemy ze słuchem

Fot: borisyankov / gettyimages.com

Lekarze coraz częściej informują, że COVID-19 może wywoływać szereg powikłań. Z najnowszych badań wynika, że u niektórych pacjentów pojawiają się problemy ze słuchem. Co ciekawe, osoby, które miały już takie problemy skarżą się na zaostrzenie dolegliwości.

Naukowcy z Anglia Ruskin University dowiedli, że przechorowanie COVID-19 może prowadzić do problemów ze słuchem. Przeprowadzona przez nich analiza wykazała, że infekcja nowym wirusem może wywoływać szumy uszne lub nasilać dolegliwość u tych osób, które już wcześniej chorowały. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w magazynie "Frontiers in Public Health".

Zobacz także:

Koronawirus. Jak COVID-19 wpływa na słuch?

Badacze przeanalizowali stan zdrowia 3103 osób, głównie mieszkańców Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych z szumami usznymi. Sporo grupa respondentów (46 proc. Brytyjczyków i 29 proc. Amerykanów), która jeszcze przed pandemią zmagała się z szumami usznymi, przyznała, że po przechorowaniu COVID-19 objawy się nasiliły. Co ciekawe, po infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 nieprzyjemne dolegliwości pojawiły się także, u tych badanych, którzy nigdy wcześniej nie zgłaszali takich objawów. 

Ale nie sama pandemia miała wpływ na problemy ze słuchem. Jedna trzecia respondentów łączyła zaostrzenie lub pojawienie się szumów usznych z pogorszeniem się stanu psychicznego. Osoby, które obawiały się utraty pracy i problemów finansowych, cierpiały na stany lekowe, miały problemy lub były samotne częściej skarżyły się na szumu uszne.

Dlaczego patogen uszkadza słuch? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi. Przypuszcza się, że problemy ze słuchem mogą być spowodowane tym, że COVID-19 może uszkadzać nerw słuchowy, błędnik lub komórek rzęsatych ślimaka.

Szumy uszne - co to jest?

Szumy uszne to męczącą dolegliwością akustyczną, która występuje przy braku innych, zewnętrznych bodźców dźwiękowych. Osoba z tym schorzeniem słyszy uporczywe dźwięki, które określa jako brzęczenie, tętnienie lub dzwonienie. Mimo że dolegliwość sama w sobie nie uszkadza słuchu, to może zwiastować niedosłuchu dla niektórych dźwięków.

Szumy uszne bardzo przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Osoby z tą przypadłością mają problemy z koncentracją i pamięcią, występują zaburzenia nastroju, nadmierne podrażnienie i stres. Zaburzenia snu powodują dodatkowo narastające zmęczenie i pogłębiające się wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Osoby cierpiące na tę dolegliwość nie potrafią skupić się na pracy ani efektywnie wypocząć.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o COVID-19:

Zobacz film: Poznaj fakty o COVID-19  Źródło: x-news

Data aktualizacji: 09.11.2020,
Opublikowano: 09.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej