Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze

Fot. Carmen Hauser / Getty Images

Koper włoski to bylina z rodziny selerowatych. Jej owoce od wieków stanowią popularny surowiec zielarski. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadku dolegliwości ze strony układu trawiennego, ale ma także wiele innych cennych właściwości.      

Koper włoski (inaczej – fenkuł) wywodzi się obszaru basenu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. Znany z właściwości leczniczych już w starożytności, z czasem trafił do wielu regionów świata. Choć w Polsce uprawiany jest dość rzadko, popularna jest – głównie ze względu na właściwości lecznicze – herbata z jego aromatycznych owoców o charakterystycznym, anyżowym smaku. W kulinariach można jednak także wykorzystywać bulwę, łodygi i liście fenkułu.

Koper włoski – składniki odżywcze

Koper włoski to niedoceniane w Polsce warzywo o interesującym smaku i wielu walorach prozdrowotnych. Zawdzięcza je wysokiej zawartości błonnika, witamin A, K, C, kwasu foliowego oraz minerałów, takich jak potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez. W bulwie i łodygach fenkułu znajdują się także liczne fitozwiązki – flawonoidy (m.in. rutyna, kwercetyna), olejki eteryczne (zawierające m.in. anetol, limonen). Te ostatnie nadają roślinie anyżkowy aromat.

W naszym kraju fenkuł dostępny jest głównie jako preparat zielarski – herbata z nasion kopru włoskiego. W praktyce napary przygotowuje się z jego wysuszonych owoców przypominających wyglądem drobniutkie ziarenka. Nasiona znajdują się w ich wnętrzu. Występują w nich, te same co w pozostałych częściach rośliny, olejki eteryczne i flawonoidy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, znaczne ilości witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6) oraz bardzo dużo żelaza, wapnia, magnezu, manganu, cynku, fosforu, potasu. Oczywiście do zaparzenia herbaty z kopru włoskiego stosuje się zaledwie kilka gramów owoców, ale warto wiedzieć, że spożycie ich 100-gramowej porcji zaspokoiłoby z nawiązką dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na większość wyżej wymienionych minerałów.

Zobaczcie na filmie przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o ziołach:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Właściwości lecznicze kopru włoskiego

Koper włoski znany jest przede wszystkim z leczniczego wpływu na układ pokarmowy. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, działa rozkurczowo i wiatropędnie. W związku z tym napar z owoców fenkułu to popularny środek na problemy trawienne czy dolegliwości ze strony wątroby. Niweluje wzdęcia, zgagę, odbijanie się po posiłku. Reguluje apetyt i łagodzi skutki przejedzenia. W przypadku niemowląt herbata z kopru włoskiego to skuteczny sposób na kolki. Seniorom zaleca się picie naparu w związku z typowym dla ich wieku spowolnieniem metabolizmu.

Oprócz powyższych walorów fenkuł ma wiele innych cennych właściwości. Warto włączyć go na stałe do diety – nie tylko w formie ziołowego naparu, ale i w świeżej postaci. Zawarte w koprze włoskim witaminy, minerały i antyoksydanty mają bardzo korzystny wpływ na stan układu sercowo-naczyniowego i krwiotwórczego. Wzmacniają naczynia krwionośne, regulują ciśnienie tętnicze i pracę serca, działają przeciwzakrzepowo, uczestniczą w tworzeniu ciałek krwi. Na układ krążenia pozytywnie oddziałuje także obecny w fenkule błonnik, który przyczynia się do utrzymania korzystnego profilu lipidowego krwi. Spożywanie kopru włoskiego ogranicza zatem pośrednio ryzyko takich dolegliwości, jak: miażdżyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, udary, zawały.

Fenkuł jest rośliną o właściwościach antyoksydacyjnych. Flawonoidy, olejki eteryczne oraz witaminy C i A są silnymi przeciwutleniaczami. Substancje takie przeciwdziałają szkodliwej aktywności wolnych rodników w organizmie. Tym samym ograniczają ryzyko chorób nowotworowych i neurodegeneracyjnych oraz spowalniają procesy starzenia się. Dotyczy to też skóry, w związku z czym wyciągi z kopru włoskiego często są składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych.

Kwercetyna, anetol czy witamina C wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu koper włoski jest pomocny w przypadku różnego rodzaju infekcji. Podany w formie naparu do picia hamuje rozwój grzybów i drobnoustrojów jelitowych. Działa leczniczo przy nieżycie górnych dróg oddechowych, nie tylko zwalczając bakterie, ale i ułatwiając wykrztuszanie wydzieliny oskrzelowej. Przy przeziębieniu czy grypie może służyć jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Napar z kopru włoskiego nadaje się także do użycia zewnętrznego. Zastosowany na skórę, działa bakteriobójczo, przeciwpasożytniczo. Można go również wykorzystać do płukania ust i przemywania oczu.

Koper włoski dla kobiet

Rozległe działanie kopru włoskiego jest z wielu względów korzystne dla płci pięknej. Dzięki właściwościom rozkurczającym napar z owoców fenkułu skutecznie zmniejsza bóle menstruacyjne czy – częste u kobiet – dolegliwości ze strony układu moczowego. Po konsultacji z lekarzem koper włoski można stosować jako środek na pobudzenie laktacji. Zawarte w fenkule związki o właściwościach estrogennych stymulują libido i łagodzą zaburzenia hormonalne, m.in. objawy menopauzy.

Koper włoski a odchudzanie

Zarówno świeży fenkuł, jak i herbata z kopru włoskiego mają zastosowanie w przypadku diety odchudzającej. Warzywo nie podnosi znacząco wartości energetycznej posiłków, ponieważ 100 gramów smacznej bulwy czy łodyg dostarcza około 30 kcal. Fenkuł reguluje trawienie, przyspiesza spalanie tłuszczu, obniża indeks glikemiczny posiłków. Dzięki właściwościom moczopędnym redukuje ilość płynów w organizmie i oczyszcza go z toksyn.

Koper włoski – jak go jeść?

Owoce kopru włoskiego sprawdzają się nie tylko jako podstawa leczniczego naparu. Mają oryginalny, słodkawy, nieco pikantny smak i anyżkowy zapach. Z powodzeniem można wykorzystać je jako przyprawę do sosów, zup, warzyw, mięs, owoców morza, pieczywa czy kompotów. Olejek z nasion kopru włoskiego służy do aromatyzowania wyrobów cukierniczych i likierów. Aromatyczne są także liście kopru włoskiego, które w kuchniach świata stosowane są jako przyprawa do dań rybnych. Łodygi i bulwy fenkułu doskonale sprawdzają się w sałatkach i zapiekankach.

Poznajcie zioła lecznicze wykorzystywane w medycynie staropolskiej:

Zobacz film: Medycyna staropolska - zioła lecznicze. Źródło: W dobrym stylu


Opublikowano: 20.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej