Komora hiperbaryczna – wskazania, przeciwwskazania i skutki uboczne

Fot.: psphotography / stock.adobe.com

Komora hiperbaryczna jest bezpieczną i nieinwazyjną formą terapii. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Trudno mówić o jej skutkach ubocznych, choć zdarza się, że zbyt długi czas zabiegu i wysokie ciśnienie wywołują ból głowy i nudności.

Komora hiperbaryczna to specjalne pomieszczenie przeznaczone do nieinwazyjnej terapii hiperbarycznej, czyli metody leczniczej wykorzystującej stuprocentowy tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Głównym celem terapii w komorze hiperbarycznej jest przyspieszenie i poprawa mechanizmów gojenia się ran i terapia niektórych schorzeń. Obecnie jest to metoda często wykorzystywana pomocniczo w leczeniu wielu dolegliwości.

Co to jest komora hiperbaryczna i na czym polega terapia?

Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym pomieszczeniem, w którym pacjent poddany jest działaniu tlenu o stężeniu 100% pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Jest to jedna z najbardziej efektywnych form dostarczenia tlenu do wszystkich tkanek. Ze względu na podwyższone ciśnienie atmosferyczne tlen zatraca fizjologiczne bariery przenikania przez tkanki. Dotlenienie komórek fizjologicznie uzależnione jest od ukrwienia danego obszaru. W komorze hiperbarycznej tlen dyfunduje, czyli przenika, nawet do ognisk udarowych – zupełnie nieukrwionych. Zwiększa się również stężenie tlenu w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym czy limfie.

Zastosowanie komory hiperbarycznej obejmuje stany, kiedy konieczne jest usprawnienie procesów fizjologicznych organizmu, tzn. regeneracji tkanek, gojenia się ran, tworzenia krążeń obocznych, niwelowania stanów zapalnych i infekcji. Jest to również metoda hamująca procesy starzenia, poprawiająca odżywienie i odnowę wszystkich komórek organizmu.

Komory hiperbaryczne mogą być jednoosobowe i wieloosobowe. Jednoosobowe komory hiperbaryczne mogą być miękkie. Są wówczas wykonane ze specjalnego materiału, który pod wpływem ciśnienia staje się twardy. Drugi rodzaj to komory twarde. Nowoczesne komory hiperbaryczne mają cylindry wykonane z przezroczystego akrylu o szczególnych właściwościach. Ciśnienie w komorze stopniowo się zwiększa, osiągając wartości nawet 3 razy wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Podczas terapii pacjent oddycha czystym tlenem. Może siedzieć lub leżeć. Kontakt z nim jest stale zachowany. Może on się zrelaksować, np. czytając gazetę, jednak zdarza się, że odczuwa nieprzyjemne doznania przypominające te przy starcie i lądowaniu samolotu. Jeden zabieg trwa około 45 minut. Średnia cena zabiegu mieści się w przedziale 150–350 zł.

Zobaczcie, jakie ćwiczenia poprawią krążenie:

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przebieg zabiegu w komorze hiperbarycznej

Przed zabiegiem pacjent musi zdjąć wszystkie ostre przedmioty, pozostać w bieliźnie. Może być w spodenkach i koszulce. Po wejściu do komory ciśnienie jest odpowiednio podwyższane, aż osiągnie docelową wartość, na poziomie której jest utrzymywane. Po zabiegu ciśnienie w komorze najpierw stopniowo jest obniżane aż do momentu, w którym można opuścić komorę. Po zabiegu chory odczuwa przypływ energii. Ważne, by seanse były wykonywane regularnie. Ciśnienie, czas terapii, ilość zabiegów dostosowywane są indywidualnie.

Wskazania i przeciwwskazania do komory hiperbarycznej

Do głównych wskazań tlenoterapii w komorze hiperbarycznej należą:

  • trudno gojące się rany,
  • grzybice,
  • choroby zapalne i autoimmunologiczne,
  • schorzenia układu nerwowego,
  • choroby układu krążenia, jak miażdżyca czy nadciśnienie,
  • zmęczenie, depresja,
  • objawy niedotlenienia tkanek,
  • zaburzenia płodności i potencji,
  • ból głowy i migrena,
  • anemia,
  • obrzęki,
  • przewlekłe choroby skóry,
  • otyłość,
  • choroby przewlekłe, jak cukrzyca,
  • opóźnienie procesów starzenia komórek.

W niektórych stanach chorobowych zabiegi są refundowane. Należą do nich stany ostre, jak zatory gazowe, zatrucia tlenkiem węgla, choroba dekompresyjna, zmiażdżenia, urazy wielonarządowe czy ostre niedokrwienia.

Komora hiperbaryczna pomaga na wiele chorób przewlekłych. Zalicza się do nich:

  • uszkodzenia popromienne,
  • trudno gojące się rany,
  • stopę cukrzycową,
  • zakażenia,
  • martwicę,
  • owrzodzenia,
  • odleżyny,
  • przeszczepy zagrożone martwicą,
  • niewydolność żylną powikłaną owrzodzeniami,
  • ropnie.

Istnieją również liczne przeciwwskazania do stosowania komory hiperbarycznej:

  • krwotok,
  • niektóre choroby płuc,
  • rozrusznik serca,
  • ciąża,
  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • gorączka,
  • odma płuc i zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej,
  • drgawki,
  • ostre choroby uszu,
  • zapalenia zatok.

Skutki uboczne terapii w komorze hiperbarycznej

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym, choć jak w przypadku każdej, nawet mało inwazyjnej procedury, zdarzają się skutki uboczne. Mogą to być ból głowy, wymioty, zmęczenie, wynikające ze zbyt wysokiego ciśnienia zastosowanego w terapii lub zbyt długiego czasu spędzonego w komorze hiperbarycznej.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 05.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Marzena 22.11.2021r.

Jestem po pięciu zabiegach w komorze że względu na niegojąca się dziurę w nodze po operacji. Goi się piorunem natomiast dostałam mega migren ,brałam dużo leków p-bolowych i rozwaliłam żołądek. Polecam komorę ale trzeba bardzo uważać. Ja mam tam chodzić półtora miesiąca i czarno to widzę. Ale nie jest to wina komory tylko ja tak reaguje. Przecież komora ma też leczyc migreny a ja mam jeszcze większe.

Paula 06.11.2018r.

Ja dostałam skierowanie wraz z refundacja na zabiegi w komorze że względu na nagła gluchote, także jednak coś Nfz obejmuje. Jeszcze efektów nie ma ale trzeba cierpliwości do około 15 zabiegów.

piękna 27.09.2018r.

Komora okazała się zbawieniem !!! Cztery lata po cieciu cesarskim moja blizna była cały czas zaczerwieniona, często miałam wrażenie że boli skóra w jej okolicy, swędziała, nie wyglądała ładnie. Dopiero po kilku zabiegach w komorze 2.0 ATA blizna pięknie się zagoiła od tamtej pory nie mam z nią żadnych problemów- zapomniałam że jest. Mała jasna kreska na moim ciele :) do tego kondycja całej skóry się bardzo poprawiła jestem bardzo wdzięczna mojemu cudownemu mężowi za tak piękny prezent na rocznicę.

Andzia 27.09.2018r.

Ja korzystałam z komory razem z moim słoneczkiem które ma autyzm... dostalismy dofinansowanie z fundacji pomaluj mój świat - bo oni mają taką... mój maluszek zaczął po takim turnusie reagować na różne bodzce, interesuje sie swiatem i zaczał sie uśmiechac i przytulac!!! to dla mnie jak cud !!! szczerze polecam !!!

Katol 07.09.2018r.

Ja swojego czasu korzystając z tej komory prawie zszedłem z tego świata. Powinno się przeprowadzać szczegółowe badania przed rozpoczęciem korzystania z tego „cudu techniki”

zadowolona 04.07.2018r.

Łuszczyca należy do chorób immunologicznych i komory jak najbardziej wspomagają jej leczenie. Ja korzystałam prywatnie z komory hiperbarycznej w Warszawie i jestem bardzo wdzięczna, że tam trafiłam. Dzięki całej przeprowadzonej terapii mam po raz pierwszy od kilku miesięcy spokój ze zmianami na skórze. Teraz już wiem, że wszystko jest od jedzenia i problem był w jelitach, a teraz bardzo na to uważam co jem. Komory jednym słowem rewelacja!

Celina 26.05.2018r.

Napisaliście państwo o wielu wskazanich do leczenia komorą ale ja dzwoniłam do jednej z klinik na NFZ i tam powiedziano mi, że choroba autoummuologiczna jak np. RSZ nie jest w skazaniem. Więc jakie choroby immunologiczne wsazaniem są? Myślę, że rzadne.

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej