Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 
menu
Polub nas na Facebooku

Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

kobieta

mat. prasowe 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Dlaczego warto zażywać kolagen?

Aby poznać mechanizm działania kolagenu oraz odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto go suplementować – należy dowiedzieć się, czym jest kolagen oraz jakie pełni funkcje w organizmie.

Kolagen jest białkiem, które obecne jest w kościach, mięśniach, ścięgnach, skórze. To główny składnik tkanki łącznej, który odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu oraz poprawie kondycji skóry i włosów. Śmiało można stwierdzić, że to najpowszechniejsze białko w organizmie człowieka. Niestety wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu w organizmie, co doprowadza do starzenia, pogorszenia kondycji włosów, skóry, a także paznokci.

Przeczytaj także: Jak działa kolagen do picia? Czy warto go stosować?

Czy wiesz, że proces starzenia się skóry rozpoczyna się już około 25 roku życia? Właśnie wtedy zmniejsza się ilość produkowanego przez fibroblasty kolagenu oraz elastyny. Pierwszymi oznakami zachodzących zmian w organizmie najczęściej jest zmatowienie skóry, pogorszenie jej nawilżenia, a także pojawienie się pierwszych zmarszczek. Stopniowo dochodzi do znacznego pogorszenia się kondycji skóry, która widocznie wiotczeje, staje się słabsza i cieńsza, zauważalne jest też wypadnie włosów oraz pogorszenie kondycji paznokci.

Dodatkowo zachodzące zmiany hormonalne, szczególnie u kobiet po 50. roku życia sprawiają, że dochodzi do dużego spadku poziomu estrogenu oraz progesteronu. A to właśnie estrogen w dużej mierze stymuluje produkcję kolagenu.

Aby zminimalizować skutki niedoboru kolagenu, należy dostarczyć go do organizmu. Właśnie dlatego warto wybrać dobrej jakości suplement, gdyż odpowiednio dobrana suplementacja kolagenu może korzystnie wpływać na:

 • wygląd skóry, włosów, paznokci,
 • pracę i budowę mięśni,
 • kondycję fizyczną,
 • układ kostny,
 • pracę narządów wewnętrznych. 

Jaki kolagen na skórę i włosy?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających kolagen. Do najpopularniejszych zaliczane są: 

 • kolagen rybi,
 • kolagen morski,
 • kolagen wołowy.

Zarówno rodzaj kolagenu, jak i sama cząsteczka są istotne w wyborze najlepszego suplementu na skórę i włosy. Porównując preparaty, warto zwrócić uwagę na produkty zawierające kolagen hydrolizowany o małej masie cząsteczkowej, co korzystnie wpłynie na wchłanianie go z przewodu pokarmowego. W zależności od preferencji można sięgnąć po kolagen do picia w formie gotowych shotów, ampułki czy proszek, który należy rozpuścić w wodzie i wypić. Ważne jest, aby suplementację uzupełnić o witaminę C, która niezbędna jest do prawidłowej syntezy kolagenu. Warto pamiętać, że na produkcję kolagenu wpływa też odpowiednio zbilansowana dieta. To właśnie połączenie suplementów oraz diety korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Tak więc po który suplement zawierający kolagen sięgnąć, aby wybrać najlepszy preparat, który odżywia włosy i skórę?

Najczęściej sięgamy po kolagen rybi lub kolagen wołowy. W obu przypadkach jest to kolagen pochodzenia zwierzęcego, wykazujący się dużą przyswajalnością przez organizm człowieka. Kolagen rybi jest bardzo dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego jednak jego „rybi posmak’ może być wyczuwalny w trakcie spożycia, co często wpływa na trudności w suplementacji. Doskonałą alternatywą jest kolagen wołowy Salvitis® Collagen 12 000mg. To nowoczesny preparat stworzony na bazie hydrolizowanego kolagenu wołowego z dodatkiem witamin i minerałów. Suplement wyróżnia się na tle innych kolagenów bardzo dobrym jabłkowym smakiem, uzyskanym dzięki dodaniu soku jabłkowego do produktu. Ponadto zawartość biotyny oraz cynku pomaga zachować lśniące włosy, elastyczność skóry i paznokci. DOZ.pl - Salvitis® Collagen 12 000 mg to kolagen wysokiej jakości, który jest wzbogacony dodatkowo w witaminę A, niacynę, biotynę, witaminę D czy ryboflawinę. Suplement przygotowany jest w wygodnej formie smacznych shotów, a efekty suplementacji kolagenu mogą być widoczne już po pierwszym miesiącu regularnego stosowania. 

Efekty stosowania kolagenu na skórę i włosy

Kolagen odpowiada za utrzymania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Jest jednym z kluczowych białek, dzięki któremu możemy zachować zdrowe włosy, promienną i jędrną skórę oraz mocne paznokcie. Wśród stosujących kolagen na skórę opinie są bardzo pozytywne. Przyjmowanie suplementów kolagenowych pomaga w uzupełnieniu niedoborów tego białka w organizmie. Najprościej ujmując – cząsteczki kolagenu, a dokładniej aminokwasy, które budują kolagen, w trakcie regularnej suplementacji stają się bodźcem dla fibroblastów w organizmie. Tym samym pobudzają produkcję kolagenu, a także elastyny oraz kwasu hialuronowego. Dodatkowo wzrasta ilość samych fibroblastów.

Do najczęściej zauważalnych efektów stosowania kolagenu na skórę i włosy zaliczamy:

 • poprawę jędrności skóry,
 • większe nawilżenie skóry,
 • spłycenie zmarszczek,
 • poprawę kondycji włosów,
 • zmniejszenie łamliwości włosów.

Bibliografia

I. Radziejewska-Choma, Kolagen pod lupą, radziejewska.pl [online] https://radziejewska.pl/uploads/pdf/Publikacja_14/Kolagen.pdf [dostęp:] 14.09.2023.

2. dr n. farm. Anna Nowicka-Zuchowska1, mgr Aleksander Zuchowski, Kolagen- rola w organizmie i skutki niedoboru [onlone] https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/17816/Kolagen.pdf?sequence=1&isAllowed=y [dostęp:] 10.09.2023

3. https://cdn.awsli.com.br/71/71274/arquivos/Nails%20-%202017_Hexsel.pdf [dostęp:] 10.09.2023

4. dr inż. Agnieszka Leciejewska, Piotr Janczarek, Kolagen! Po co, jak i skąd? Biblioteka Doktora Tulimowskiego 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
96
9
Polecamy
Co to są nutrikosmetyki?
Jak należy je stosować?
Co to są nutrikosmetyki? Jak należy je stosować? Dzień Dobry TVN
Jaką funkcję pełnią ceramidy w kosmetykach?
Dlaczego warto stosować krem z ceramidami?
Jaką funkcję pełnią ceramidy w kosmetykach? Dlaczego warto stosować krem z ceramidami? Dzień Dobry TVN
Kerabione - suplement na włosy i paznokcie, ulotka, dawkowanie, skutki uboczne
Kerabione - suplement na włosy i paznokcie, ulotka, dawkowanie, skutki uboczne TVN zdrowie
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne.
Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby