Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

lona Siniehina GettyImages

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Ból kolkowy pojawia się nagle i jest bardzo intensywny. Powodują go nagłe skurcze woreczka żółciowego, którego zadaniem jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. Na wystąpienie objawów znaczny wpływ ma dieta i styl życia pacjentów.

Atak kolki wątrobowej

Kolka wątrobowa, nazywana również kolką żółciową, objawia się ostrym bólem brzucha w prawym podżebrzu lub centralnej części brzucha, czasami promieniuje w kierunku łopatki. Zwykle występuje po spożyciu bardzo obfitego, tłustego posiłku. Może trwać kilka godzin, ale nawet ustąpienie dokuczliwych objawów nie rozwiązuje problemu. Jest to objaw występujący dosyć często, dotyczy ok. 15% populacji, a zdecydowana większość chorych to kobiety. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się także osoby starsze, chorzy cierpiący na cukrzycę, nadwagę, z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne metabolizowane w wątrobie.

Objawy kolki wątrobowej

Oprócz bólu kolce wątrobowej mogą towarzyszyć również mdłości, wymioty, wzdęcia lub zgaga. Podczas kolki wątrobowej obserwuje się także objaw Chełmońskiego, polegający na występowaniu bolesności po uderzeniu w okolicach prawego łuku żebrowego.

Przyczyny kolki wątrobowej

Po spożyciu tłustych pokarmów woreczek żółciowy wyrzuca żółć do dwunastnicy. Do kolki wątrobowej dochodzi, kiedy nie jest możliwy wypływ żółci ze względu na tworzące się złogi, dochodzi wtedy do kamicy woreczka żółciowego. Wywołuje ją między innymi spożywanie tłustych pokarmów – to one zwiększają produkcję cholecystokininy, przez którą pęcherzyk pracuje zdecydowanie intensywniej i bardzo szybko się obkurcza. 

Zobacz także: Zapalenie woreczka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie

Diagnostyka kolki wątrobowej

Po wystąpieniu objawów kolki wątrobowej przeprowadza się badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. Pozwala ono na przyjrzenie się woreczkowi żółciowemu oraz drogom żółciowym i stwierdzenie w nich obecności kamieni. Aby uzyskać obraz przewodów żółciowych, wykonuje się z kolei endoskopowe badanie ultrasonograficzne (EUS). Dzięki niemu możliwe jest także poszerzenie przewodów lub usunięcie złogów.

Leczenie kolki wątrobowej

W pierwszym etapie najważniejsze jest ustąpienie dokuczliwych objawów – w grę wchodzi leczenie objawowe. Przede wszystkim podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (jeśli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania). Ulgę przynosi również przykładanie ciepłych okładów na brzuch– można przygotować specjalne gorące kompresy lub wykorzystać termofory.

Skurcze pęcherzyka żółciowego udaje się zahamować dzięki lekom rozkurczającym mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Zazwyczaj stosuje się drotawerynę, papawerynę lub skopolaminę. Wyeliminowanie objawów kolki wątrobowej nie rozwiązuje jednak podstawowego problemu, jakim jest kamica żółciowa. 

Najczęściej przeprowadza się zabieg chirurgiczny - usuwa się pęcherzyk żółciowy, możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu endoskopowego, który poszerza światło dróg żółciowych, chociaż nie zawsze gwarantuje odpowiednią skuteczność.

Dieta w kolce wątrobowej

Niezwykle ważnym elementem leczenia kolki wątrobowej jest zachowanie odpowiedniej diety. To właśnie przyzwyczajenia żywieniowe w znacznej mierze przyczyniają się do wystąpienia jej objawów. Szczególnie o zdrowie wątroby powinny zatroszczyć się osoby otyłe

Problemy z woreczkiem żółciowym występują u nich kilka razy częściej, niż u ludzi, których waga znajduje się w granicach normy. Nadwaga sprzyja także krystalizacji cholesterolu w woreczku żółciowym, co doprowadza do powstawania złogów i kamieni.

W diecie po kolce wątrobowej nie ma miejsca na znaczne ilości tłuszczów oraz alkohol. Jadłospis powinien być lekkostrawny i właściwie zbilansowany. Ograniczyć trzeba także dania smażone oraz sól. Jeść należy regularnie, przynajmniej 4–5 razy dziennie, ponieważ dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami zwiększają szansę na powstanie zastojów żółci. Ważne jest również śniadanie – zapominanie o nim może przekładać się na powstawanie kamieni.

Wszystkie dania powinny być świeże i nieprzetworzone. Zamiast smażenia zdecydowanie lepiej na stan zdrowia wpłynie gotowanie lub duszenie. Konieczne jest także ograniczenie produktów, które zawierają dużo cholesterolu, więc dieta na kolkę wątrobową pozytywnie wpływa również na serce i układ krążenia. Można spożywać 3 jajka tygodniowo, zamiast śmietany powinno stosować się jogurt naturalny, oprócz tego dietę należy wzbogacić o świeże warzywa, owoce, chude wędliny i nabiał. Bardzo cennym źródłem kwasów tłuszczowych i białka są ryby. 

Negatywny wpływ na zdrowie mają z kolei tłuste sery, kawa i mocna herbata. Potrawy nie powinny być ostre, należy zadbać także o to, żeby nie były ani zimne, ani zbyt ciepłe. Poza tym konieczna jest rezygnacja z fast foodów i jedzenia przetworzonego, zawierającego znaczne ilości nasyconych tłuszczów i cholesterolu, a to czynniki, które negatywnie wpływają na pracę pęcherzyka żółciowego.

Jak zbudowana jest wątroba? Zobacz wideo:

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2020,
Opublikowano: 21.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej
O czym świadczy transaminaza alaninowa (ALT) powyżej normy?

Wątroba jest ważnym narządem dla funkcjonowania organizmu, a jej uszkodzenie może być wcześnie wykryte dzięki badaniom laboratoryjnym. Poziom enzymów, takich jak transaminaza alaninowa (ALT), ulega podwyższeniu, kiedy dochodzi do zaburzenia funkcji hepatocytów.

Czytaj więcej