Kolka nerkowa – skąd się bierze i jak można skutecznie z nią walczyć?

Zobacz film: Jak wygląda atak kolki nerkowej? Źródło: 36,6.

Kolka nerkowa to najbardziej charakterystyczny objaw kamicy nerkowej. Zalegające w nerkach kamienie powodują niedrożność dróg moczowych, a wraz z nią szereg przykrych dolegliwości. Przede wszystkim bardzo silny i trudny do wytrzymania ból. O tym skąd się biorą kamienie nerkowe, jak się ich pozbyć i co zrobić, aby ich uniknąć rozmawiała z ekspertami w programie 36,6°C Ewa Drzyzga.

Kamienie nerkowe tworzą się z tzw. szczawianów, które powstają w procesie trawienia, ale także są dostarczane wraz z pożywieniem. Mimo że schorzenie może pojawić się niezależnie od płci, to znacznie częściej diagnozowane jest u mężczyzn. Szacuje się, że panowie chorują nawet trzy razy częściej.

Kamica nerkowa – objawy

Atak kolki nerkowej daje dość charakterystyczne objawy, które trudno pomylić z innych schorzeniem. Ich wystąpienie wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. U pacjentów najczęściej pojawia się:

  • bardzo ostry ból w okolicy lędźwiowej, często promieniujący w dół: w stronę pęcherza, cewki moczowej i zewnętrznej powierzchni ud;
  • bolesne parcie na mocz;
  • potrzeba częstego oddawania małych ilości moczu;
  • wzdęcia brzucha;
  • możliwa krew w moczu.

Wprawdzie objawy kolki nerkowej są charakterystyczne, to jednak ostateczne potwierdzenie obecności kamieni nerkowych dają USG nerek oraz RTG jamy brzusznej.

Zobacz film i dowiedz się co zrobić, aby złagodzić ból, który pojawia się przy kolce nerkowej

Zobacz film: Jakie są metody usuwania kamieni nerkowych? Źródło: 36,6.

Kolka nerkowa – jak ją leczyć?

Poza łagodzeniem bólu konieczne jest zwalczenie przyczyny choroby, czyli usunięcie kamieni. Metod ich usuwania jest kilka. Najczęściej wykonuje się:

  • litotrypsja ureterorenoskopowa – to zabieg z użyciem endoskopu, wprowadza się go do dolnego odcinka dróg moczowych przez cewkę moczową i pęcherz moczowy;
  • litotrypsja pozaustrojowa – polega na rozbiciu kamieni za pomocą specjalnych fal uderzeniowych wytworzonych poza organizmem;
  • litotrypsja przezskórna – polega na usuwaniu kamieni z górnego odcinka moczowodu za pomocą endoskopu wprowadzanego do układu kielichowo-miedniczkowego;
  • chirurgiczne usuwanie kamieni – ten zabieg wykonywany jest w zaawansowanej postaci kamicy nerkowej, kiedy może dojść do poważnego uszkodzenia nerki.

Zobacz film i poznaj historię Bartka, u którego zastosowano metodę laparoskopową:

Zobacz film: Jak usuwa się kamienie nerkowe? Źródło: 36,6.

Co zrobić, aby uniknąć kamicy nerkowej?

Mimo że skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych może mieć podłoże genetyczne, nie znaczy to, że każdy, kto miał w rodzinie osobę, która zmagała się kamicą też zachoruje. Poza genami ogromne znaczenie ma styl życia. Powstawaniu kamieni sprzyja:

  • brak ruchu;
  • przyjmowanie zbyt małych ilości płynów;

Warto o tym pamiętać, bo zachorować może każdy. Brak uwarunkowań genetycznych wcale nie daje gwarancji, że choroba nas ominie.

Siódmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i sprawdź, co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Data aktualizacji: 23.10.2018,
Opublikowano: 23.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej