Kolka jelitowa - co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Fot: oyoo / fotolia.com

Kolka jelitowa to bolesny skurcz mięśni gładkich jelita. Zazwyczaj jest niegroźna i ustępuje samoistnie. To częsta przypadłość wieku niemowlęcego. U dorosłych może być związana z problemami trawiennymi. Często pojawia się także po wzmożonym wysiłku.

Kolka jelitowa to skurcz jelita, który powoduje nagły atak umiarkowanego lub silnego bólu w obrębie brzucha. Kolka jelitowa bardzo często występuje u noworodków i niemowląt, z reguły od 3. do 16. tygodnia życia (tzw. kolka trzymiesięczna). 

U dorosłych kolka może pojawić się w wyniku problemów trawiennych (np. zaparć), niewłaściwych nawyków żywieniowych (np. jedzenia w pośpiechu, objadania się, nadużywania produktów ciężkostrawnych itp.), a nawet stresu. 

Innym rodzajem kolki jelitowej jest tzw. kolka powysiłkowa, której napady pojawiają się zazwyczaj po lub w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego (np. biegania), zwłaszcza jeśli wysiłek był poprzedzony obfitym posiłkiem. Kolka na ogół nie jest groźna i przechodzi samoistnie. Ulgę mogą przynieść leki rozkurczowe (np. no-spa).

Kolka u niemowląt

Kolka u noworodków i niemowląt nie należy do rzadkości: pojawia się u około 40% dzieci i jest typową przypadłością w pierwszym półroczu życia. Wynika z faktu, że układ trawienny u niemowląt nie jest jeszcze wystarczająco dobrze wykształcony, stąd typowe w tym okresie problemy trawienne. Powodem kolki u niemowląt mogą być ponadto:

  • zaburzenia układu pokarmowego i związana z nimi nadmierna produkcja gazów;
  • niedojrzałość flory bakteryjnej jelit, refluks żołądkowo-jelitowy;
  • alergie i nietolerancja białek (mleka krowiego, sojowego itp.);
  • niewłaściwy sposób trzymania dziecka podczas karmienia;
  • zaburzony kontakt emocjonalny noworodka z rodzicami (następstwem są stany lękowe, płacz i rozdrażnienie dziecka).

Kolka z reguły pojawia się w 3. miesiącu życia dziecka (rzadziej trwa do około 5.–6. miesiąca), a następnie samoistnie zanika. Najczęściej spotyka się kolkę w okresie od 3. do 16. tygodnia życia, dlatego często bywa ona nazywana kolką trzymiesięczną. 

Kolka u niemowląt objawia się długotrwałym i gwałtownym płaczem i krzykiem dziecka, które tylko w taki sposób może komunikować o dolegliwościach bólowych. Dziecko zazwyczaj podkurcza nóżki. Płacz może trwać nawet do kilku godzin. Charakterystyczne, że napady kolki pojawiają się na ogół o tej samej porze (często wieczorem lub w nocy), a w innych porach dnia dziecko jest spokojne. Atakom kolki jelitowej towarzyszy również widoczne wzdęcie brzucha dziecka. Symptomem mogą być stolce o zielonkawym zabarwieniu.

Zobacz także: Zielona kupka u noworodka karmionego piersią lub butelką - powód do obaw?

Kolka jelitowa u dorosłych i u dzieci

Kolka jelitowa pojawia się niekiedy również u starszych dzieci i u osób dorosłych. Zazwyczaj jest przypadłością niegroźną i szybko mija; ma związek z problemami trawiennymi (np. niedrożnością jelit spowodowaną zaparciami). 

W rzadszych przypadkach kolka jelitowa może być uboczną dolegliwością w innych schorzeniach układu pokarmowego (np. przy zespole jelita drażliwego, refluksie żołądkowo-przełykowym).

Najczęściej kolka jest związana z niewłaściwym sposobem odżywiania – powoduje ją nerwowe jedzenie w pośpiechu lub nieodpowiednia dieta, w której dominują produkty ciężkostrawne. Kolka może pojawić się również w sytuacji, kiedy pokarm nie został wystarczająco dokładnie pogryziony (łapczywe połykanie zbyt dużych kęsów), a także w wyniku wysiłku fizycznego (np. podczas biegu), zwłaszcza jeśli trening poprzedzony został obfitym posiłkiem. Tego rodzaju kolka jest niegroźna i mija samoistnie. Aby jej uniknąć, należy powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed dużym wysiłkiem fizycznym.

Kolka jelitowa: przyczyny

Kolka jelitowa u dorosłych może mieć następujące przyczyny:

  • niektóre choroby przewodu pokarmowego (zespół jelita drażliwego, refluks żołądkowo-przełykowy itp.);
  • wzmożona perystaltyka jelit;
  • alergie i nietolerancje pokarmowe;
  • duży wysiłek fizyczny (zwłaszcza po obfitym posiłku);
  • nieprawidłowa dieta (zwłaszcza obfitująca w ciężkostrawne pokarmy);
  • pośpiech podczas jedzenia i związane z nim połykanie dużych ilości powietrza;
  • zaleganie ciał obcych w przewodzie pokarmowym, np. nierozdrobnionych kęsów pokarmu, nasion i pestek;
  • choroby powodujące zaburzenia ukrwienia jelit, np. uchyłkowatość jelit lub wrzodziejące zapalenie jelit;
  • niedrożność jelit spowodowana zaparciami i zaleganiem masy kałowej.

Objawy kolki jelitowej – co przyniesie ulgę?

Objawem kolki jelitowej jest ból brzucha, który na ogół trwa około kilkunastu, czasem kilkudziesięciu minut i zazwyczaj samoistnie ustępuje. Bólowi może towarzyszyć wzmożone napięcie powłok brzusznych (widocznie wzdęty brzuch) oraz częste oddawanie gazów. Znacznie rzadziej występują nudności lub wymioty.

Sama kolka jelitowa nie wymaga specjalistycznego leczenia. Należy podjąć je wówczas, jeśli przyczyną częstych ataków kolki są choroby układu pokarmowego. Ulgę podczas kolki jelitowej przynoszą leki rozkurczowe i przeciwbólowe lub gorący kompres (termofor) przyłożony w miejscu bólu. 

Warto również położyć się w wygodnej pozycji. Osobom cierpiącym na ataki kolki zaleca się lekkostrawną dietę i unikanie jedzenia w pośpiechu. Jeżeli kolka zaatakuje podczas wysiłku fizycznego (np. podczas biegu), należy się zatrzymać lub przerwać wykonywaną czynność, a najlepiej stanąć w pozycji nieco pochylonej i spokojnie oddychać. 

Wówczas atak kolki ustępuje szybciej. Kolka u niemowląt jest niegroźna, ale wymaga konsultacji z pediatrą w celu wykluczenia ewentualnych innych nieprawidłowości układu trawiennego.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 01.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej