Kobieta po 27 latach wybudziła się ze śpiączki

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Munira Abdulla po wypadku komunikacyjnym zapadła w śpiączkę. Teraz, jak podaje pismo „The National” kobieta odzyskała świadomość. Co w tym nadzwyczajnego? Kobieta była w śpiączce przez 27 lat!

Munira Abdulla pochodzi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 1991 roku podróżowała wraz z synem i szwagrem samochodem. Niespodziewanie auto zderzyło się z autobusem. Kobieta w ostatniej chwili zdołała osłonic swoim ciałem chłopca, który wyszedł z wypadku praktycznie bez szwanku.

Kiedy Munira Abdulla trafiła do szpitala lekarze rozpoznali poważny uraz mózgu i stwierdzili u niej stan wegetatywny. Przez kolejne lata kobieta była przenoszona ze szpitala do szpitala, gdzie poddawana ją zabiegom, które miały pomóc jej odzyskać zdrowie. W walkę o życie kobiety zaangażował się nawet szejk Mohamed bin Zayed, który w 2017 roku sfinansował wyjazd kobiety do placówki w Niemczech, gdzie miała przejść szereg zabiegów korygujących przykurcze mięśni kończyn górnych i dolnych oraz otrzymać leki poprawiające jej stan. Choć stan kobiety się nie poprawiał mimo sugestii lekarzy Omara Webair, syn kobiety, nie zgodził się na odłączenie matki od aparatury podtrzymującej życie.

Rok później nastąpił przełom. Kobieta zaczęła wydawać dziwne dźwięki, te jednak lekarze uznali za zupełnie normalne. Kilka dni później kobieta zawołała swojego syna po imieniu. Mimo że od wyburzenia ze śpiączki minęło trochę czasu informacja o cudzie trafiła do mediów dopiero teraz. Obecnie pani Abdulla powróciła do Abu Dhabi, gdzie przechodzi fizjoterapię i dalszą rehabilitację, aby poprawić jej pozycję przy siedzeniu i zapobiec przykurczom. Odczuwa ból, modli się i może nawiązać w ograniczonym zakresie kontakt słowny.

Cud, czy postęp medycyny?

To pytanie pewnie jeszcze długo zostanie bez odpowiedzi. Specjaliści przestrzegają jednak, że takie przypadki zdarzają się niezwykłe rzadko. Nie sposób przewidzieć, który pacjent ma szansę się wybudzić i w jakim będzie później stanie. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wielu z nich nawet po odzyskaniu świadomości pozostaje niepełnosprawna.

Zobacz film i poznaj historie Krystiana, który przez sześć tygodni przebywał w śpiączce:

Zobacz film: Śpiączka - walka o życie. Źródło: 36,6

Śpiączka, czyli co?

Śpiączka to stan głębokiej utraty przytomności, która trwa przez nieokreślony długi czas (od kilku godzin do kilkudziesięciu lat). Osoby znajdującej się w tym stanie nie można wybudzić poprzez dźwięk lub czucie. Wewnętrzny stan człowieka to uśpienie kory mózgowej lub tworu siatkowatego mózgu. Kora mózgowa jest odpowiedzialna za ruchy i zmysły człowieka, podczas gdy twór siatkowaty w pniu mózgu podtrzymuje aktywność kory mózgowej.

Wyróżnia się wiele rodzajów śpiączki, niektóre z nich swoją nazwę biorą bezpośrednio od przyczyny:

  • hipoglikemiczna;
  • hiperglikemiczna;
  • peraproteinowa - przyczyną zaburzenia przemiany białkowej;
  • hipokalcemiczna;
  • hiperkalcemiczna;
  • hipometaboliczna;
  • padaczkowa;
  • wątrobowa – wynikająca z samozatrucia amoniakiem;
  • alkoholowa – powstaje w wyniku zatrucia alkoholem;
  • atropinowa – stosowana przy leczeniu zaburzeń psychicznych, osoba zapada w śpiączkę pod wpływem atropiny;
  • mózgowa – znaczne osłabienie reakcji pnia mózgowego;
  • toksyczna – spowodowana przez substancje chemiczne, w jej wyniku osoba nie odpowiada nawet na najsilniejszy bodziec.


Zobacz także: Śpiączka – głęboki i długotrwały sen

Data aktualizacji: 30.04.2019,
Opublikowano: 25.04.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Wojtek 05.03.2021r.

U nas takie przypadki są niemożliwe bo szybko wyciągają wtyczkę aparatury podtrzymującej życie.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej