Kiwano jest egzotycznym owocem, który wyglądem przypomina skrzyżowanie cytryny i ogórka. Jest niskokaloryczny i bogaty w wartości odżywcze. Kiwano znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, w kuchni, a także w kosmetyce ze względu na swoje właściwości odmładzające i regeneracyjne.
Kiwano - czym jest? Smak owocu kiwano
Kiwano, nazywane inaczej ogórkiem kolczastym lub rogatym jest egzotycznym owocem pochodzącym z Afryki. Ma podłużny kształt i pomarańczową skórkę pokrytą tępymi kolcami. Osiąga długość 10-15 cm i wagę około 200-300 g. Wnętrze owocu wypełnione jest zielono-żółtym miąższem i licznymi pestkami, dlatego kiwano nierzadko określane jest jako skrzyżowanie ogórka z cytryną. Nazwa owocu wynika z jego charakterystycznego i unikalnego smaku przypominającego połączenie kiwi z bananem.
Kiwano - wartości odżywcze afrykańskiego ogórka
Kiwano jest owocem o wysokich wartościach odżywczych, a przy tym niskokalorycznym. W 100 g dostarcza jedynie około 44 kcal. Zawiera niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczów, natomiast stanowi bogactwo witamin i składników mineralnych. W kiwano występują witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, kwas foliowy) oraz witamina C i beta karoten zaliczane do substancji antyoksydacyjnych. Ten egzotyczny owoc jest źródłem potasu, żelaza, magnezu, fosforu, miedzi, cynku i manganu.
Kiwano - czy warto go jeść? Właściwości prozdrowotne
Kiwano dzięki wysokiej wartości odżywczej wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Substancje w nim obecne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego chroniąc przed różnymi schorzeniami, m.in. nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą. Kiwano dostarcza naturalnych antyoksydantów, które pobudzają układ immunologiczny i zwiększają odporność organizmu. Wykazuje właściwości moczopędne i lekkie działanie przeczyszczające, dzięki czemu ułatwia eliminację szkodliwych toksyn.
Kiwano wpływa na prawidłową pracę wątroby i nerek. Zawartość witamin z grupy B sprawia, że afrykański ogórek kiwano reguluje funkcjonowanie układu nerwowego i przyczynia się do poprawy zdolności poznawczych, takich jak pamięć, koncentracja i uwaga. Kiwano jest źródłem kwasu foliowego - minerału niezbędnego do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, dlatego zalecany jest kobietom ciężarnym. Ze względu na niską kaloryczność owoc kiwano wskazany jest osobom z nadwagą i otyłością. Wspomaga procesy przemiany materii i sprzyja regularnym wypróżnieniom. Kiwano przyczynia się do wzmocnienia i uelastycznienia naczyń krwionośnych. Beta karoten, czyli prowitamina A, zawarty w owocu kiwano zapewnia prawidłowe działanie narządu wzroku i przeciwdziała chorobom siatkówki oka.
Owoc kiwano - właściwości kosmetyczne
Owoc kiwano posiada nie tylko właściwości prozdrowotne, ale również kosmetyczne i pielęgnacyjne. Witamina C obecna w kiwano uczestniczy w procesie wytwarzania kolagenu zapewniając miękką i jędrną skórę. Wyciągi z owocu są częstym składnikiem kremów, balsamów i preparatów anti-aging. Kosmetyki z dodatkiem kiwano działają przeciwzmarszczkowo, odmładzająco, regeneracyjnie i upiększająco. Afrykański ogórek dodawany jest do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry po opalaniu, gdyż działa kojąco na podrażnioną skórę.
Kiwano - zastosowanie kulinarne. Jak jeść?
Owoce kiwano doskonale smakują w wersji na surowo. Ten tropikalny owoc je się po przecięciu go wzdłuż na pół i wydrążeniu miąższu za pomocą łyżeczki. Na bazie kiwano przygotowuje się rozmaite desery, sałatki owocowe oraz domowe przetwory, takie jak: dżemy, powidła, kompoty, konfitury. Można go również jeść w zestawianiu z jogurtem naturalnym jako smaczna i zdrowa przekąska. Kiwano podaje się z potrawami mięsnymi i rybnymi, a także w towarzystwie kurczaka i ryżu. Świetnie smakuje w roli przystawki w połączeniu z kozim serem. Kiwano jest również wykorzystywany jako element dekoracyjny różnych potraw i napojów. Jego znaczną zaletą jest możliwość długoterminowego przechowywania - owoc kiwano utrzymuje świeżość nawet do 6 miesięcy przechowywania.
Kiwano - czy może być uprawiany w ogródku?
Kiwano jest rośliną pnącą o żółtych kwiatach. Można go uprawiać na gruncie w przydomowych ogródkach. Należy jednak pamiętać, że ta egzotyczna roślina przestaje rosnąć, gdy temperatura osiągnie wartość poniżej 15 stopni Celsjusza. Ważne jest, by gleba była spulchniona i regularnie nawadniana. Kiwano wysadza się do gruntu na przełomie maja i czerwca, kiedy nie ma niebezpieczeństwa związanego z przymrozkami. Wskazane jest uprawianie rośliny w szklarniach lub w foliowych tunelach. Kiwano kwitnie około 6-8 tygodni. Po upływie 2 tygodni po kwitnieniu roślina wydaje owoce. Ogórki afrykańskie najlepiej jest zbierać w sierpniu i we wrześniu, gdy owoce mają pomarańczowy kolor.
Jakie wartości odżywcze mają owoce? Przekonajcie się na filmie:
Kangur791 30.12.2018r.
A ja właśnie po raz pierwszy kupiłem. W Lidlu cena 4.99 za szt.
Aga 28.12.2018r.
Jest czasem dostępny w biedronki cena ok 7 zł
Mala mi 21.10.2018r.
A ja mam kiwano,sami je uprawialismy w tym roku i zaowocowalo bardzo mocno. Nie wiemy tylko co z niego zrobic do jedzenia.
Jaga79 28.08.2018r.
Ja też nigdy nie widziałam ani nie słyszałam o takim owocu. Pewnie w Polsce wcale nie można go kupić, a nawet jeśli to może być bardzo drogi. Chociaż smak może mieć ciekawy!
Marca 27.08.2018r.
nie widziałam ich nigdy w sklepie, nawet podczas tych orientalnych tygodni... gdzie to można kupić? może są suszone dostępne? strasznie jestem ciekawa smaku!
Jan 24.08.2018r.
Nigdy nie jadłem kiwano nawet nie wiem gdzie można go kupić. Piszecie że ten smakuje je połączenie kiwi i banana więc jeśli to prawda to mogły być mój ulubiony owoc bo lubię jedno i drugie.