Kifoza – wady postawy i fizjologiczne wygięcia kręgosłupa

Fot: Jovanmandic / gettyimages.com

Kifoza to przednio-tylne wygięcie odcinka kręgosłupa, którego wypukłość zwrócona jest ku tyłowi. Krzywizna skierowana odwrotnie nazywana jest lordozą. Wadą postawy jest wygięcie nadmierne, zbyt małe lub znajdujące się w niewłaściwym miejscu.

Kifoza kręgosłupa fizjologicznie występuje w odcinku piersiowym. Nadmierny kąt zgięcia albo pojawienie się takiego ustawienia w odcinku szyjnym lub lędźwiowym świadczy o patologii. Powiązana wada postawy jest zwykle przyczyną uciążliwych dolegliwości i wtórnych zmian w innych częściach kręgosłupa.

Budowa kręgosłupa i jego prawidłowy profil

Kręgosłup jest elementem, który decyduje o kształcie ciała człowieka i umożliwia zachowanie prawidłowej, wyprostowanej postawy. Składa się z kręgów tworzących kolumnę. Poszczególne trzony połączone są krążkami międzykręgowymi, które nie tylko stabilizują całość tej złożonej konstrukcji, ale zapewniają też amortyzację częstych, działających osiowo przeciążeń i urazów. Gdyby kręgosłup stanowił prostą linię, jakiekolwiek większe obciążenie działające wzdłuż jego długiej osi (od strony głowy lub miednicy) powodowałoby złamania kręgów. Dzięki wygięciu w płaszczyźnie przednio-tylnej kręgosłup ma profil przypominający literę S. Tak ukształtowana kolumna kostna może, uginając się jak sprężyna, pochłaniać energię wstrząsów i amortyzować, zabezpieczać przed wibracjami (związanymi np. z chodzeniem) głowę.

Wygięcia kręgosłupa w płaszczyźnie przednio-tylnej tworzą lordozę (gdy wypukłość kieruje się ku przodowi) lub kifozę (wypukłość skierowana ku tyłowi). Lordoza występuje fizjologicznie w części szyjnej oraz lędźwiowej kręgosłupa. Kifoza jest charakterystyczna dla części piersiowej. Kość krzyżowa (utworzona ze zrośniętych kręgów krzyżowych) również ma wygięcie typowe dla kifozy, ale nie ma to znaczenia klinicznego.

Kiedy kifoza jest nieprawidłowa?

Kifoza kręgosłupa jest zjawiskiem patologicznym wtedy, gdy:

  • osiąga zbyt duży kąt wygięcia (tzw. kifoza pogłębiona),
  • wynika z uszkodzenia lub nieprawidłowego kształtu kręgów,
  • dochodzi do jej znacznego zniesienia (nadmiernego wyprostu) i powstania wady ustawienia głowy lub postawy,
  • pojawia się w części lędźwiowej lub szyjnej kręgosłupa (czyli tam, gdzie w warunkach prawidłowych powinno się obserwować lordozę).

Kifoza pogłębiona (hiperkifoza)

Nadmierna kifoza piersiowa to zjawisko, które towarzyszy wielu chorobom, np. niektórym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa, stanom pourazowym lub chorobie Scheuermanna (kifozie młodzieńczej). Może też stopniowo pojawiać się wskutek nawykowego lub wymuszonego przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas zajęć zawodowych, wypoczynku, snu czy aktywności fizycznej. Przyczyną może być np. ciągła praca przy nieprawidłowo ustawionym komputerze, garbienie się podczas pisania czy czytania z powodu wady wzroku itp.

Zmiany chorobowe prowadzące do tworzenia się nadmiernej kifozy piersiowej (a z czasem nawet do powstania garbu) mogą być związane z nieprawidłowym ukształtowaniem kośćca, wadami krążków międzykręgowych, przykurczami i nieprawidłowym rozwojem mięśni tworzących tzw. taśmy statodynamiczne, stabilizujące postawę ciała. Najczęstszym urazowym powodem nadmiernej kifozy (w tym również kifozy lędźwiowej) jest kompresyjne złamanie kręgów, do którego dochodzi:

  • kiedy trzon kręgu zostaje zmiażdżony na skutek nagłego ucisku z góry i z dołu,
  • na skutek odwapnienia kości (w przebiegu osteoporozy),
  • w chorobie nowotworowej z przerzutami do kręgosłupa.

Kifoza szyjna

Kifoza szyjna to zaawansowana wada postawy ciała. Powstanie przeciwnej do fizjologicznej krzywizny kręgosłupa jest spowodowane przewlekłym utrwalaniem nieprawidłowej pozycji głowy. Może to wynikać z braku ergonomicznego środowiska pracy czy miejsca odpoczynku, z wtórnego kompensowania wadliwego ustawienia tułowia albo nawykowego wysuwania głowy ku przodowi.

Jak naprawić krzywy kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6

Objawy nadmiernej kifozy i towarzyszącej wady postawy

Najczęstsze objawy, które wiążą się z nieprawidłową kifozą i wtórną wadą postawy, to przede wszystkim:

  • nerwobóle, rozchodzące się wzdłuż przebiegu nerwów rdzeniowych (np. międzyżebrowych),
  • bóle mięśni, głowy,
  • postępujące szybko zwyrodnienia stawów związane z ich przeciążeniem,
  • wtórne zesztywnienie i ograniczenie ruchomości kręgosłupa.

Leczenie i rehabilitacja hiperkifozy

Podstawowym sposobem korygowania nieprawidłowego ustawienia kręgosłupa są ćwiczenia na kifozę. Obejmują one masaże i fizykoterapię, które usuwają nadmierne napięcie mięśni i przykurcze, oraz ćwiczenia bierno-czynne i czynne, które wzmacniają grupy mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę. Prowadzi się tzw. gimnastykę posturalną, która ma odtworzyć u chorego prawidłowe nawyki związane z pracą w pozycji siedzącej czy wypoczynkiem. Jeśli nie jest to przeciwwskazane, zaleca się choremu częste spacery (w tym nordic walking), pływanie, regularną jazdę na rowerze.

Jeżeli zmiany chorobowe są utrwalone, powodują bardzo silne dolegliwości albo wynikają z uszkodzeń kręgosłupa, niezbędne może być leczenie operacyjne (w tym również wykonanie stabilizacji kręgosłupa przy pomocy prętów usztywniających kręgosłup w prawidłowej pozycji).

Bibliografia:

1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka dla studentów medycyny i lekarzy, Warszawa 2010–2014.

2. J. Johnson, Korekcja postawy ciała. Wybrane techniki manualne, tł. M. Kokosz, Wrocław 2018.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej