Ketony w moczu w ciąży – co robić? Co oznaczają?

Fot: jackf / gettyimages.com

Ketony w moczu nie powinny występować, choć w ciąży zdarza się, że się pojawiają i wcale nie muszą oznaczać żadnej istotnej patologii. Mogą jednak być związane z cukrzycą, dlatego konieczna jest zawsze właściwa diagnostyka.

Ketony w moczu w ciąży to dość częste zjawisko. Nie zawsze stanowią powód do niepokoju, gdyż wiele czynników może mieć wpływ na ich pojawienie się. Należą tu m.in. niepowściągliwe wymioty ciężarnych czy nawet wysiłek fizyczny. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ketony w moczu są uznane za zjawisko nieprawidłowe, przede wszystkim związane z cukrzycą, podejmowanym wysiłkiem fizycznym, głodzeniem się czy znacznym ograniczeniem spożycia węglowodanów.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Ketony w moczu w ciąży – skąd się biorą?

Ketony w moczu w ciąży, mimo iż mogą się pojawić, powinny wzbudzać czujność, gdyż generalnie uznaje się, że są zjawiskiem nieprawidłowym. Ketony, inaczej ciała ketonowe, powstają w wątrobie, a dalej są transportowane do krwi, gdzie norma nie przekracza 0,2 mmol/litr. Do ketonów zalicza się: aceton, kwas acetooctowy i kwas betahydroksymasłowy. Powstają, kiedy komórki nie są w stanie czerpać energii z glukozy, a zaczynają z tłuszczów. Powinno to zawsze wzbudzić niepokój, choć niekoniecznie bez żadnych dodatkowych objawów klinicznych.

Objawy niepokojące towarzyszące ketonom w moczu

Same ketony w moczu w ciąży mogą się pojawić. Natomiast zdecydowanie nie wolno ich lekceważyć, jeśli dochodzi do wystąpienia dodatkowych objawów klinicznych czy innych zaburzeń we wskaźnikach laboratoryjnych. Mogą to być bardzo wysokie poziomy glukozy we krwi, zapach acetonu z ust, zaczerwienienie bądź istotne zblednięcie powłok skóry, skłonność do infekcji, zmęczenie, wzmożone pragnienie, suchość w ustach i częste oddawanie moczu. Oczywiście te ostatnie objawy są wspólne dla ciąży o przebiegu prawidłowym, dlatego decyzję o tym, czy ketony w moczu są w danym przypadku niepokojące czy nie, podejmuje lekarz.

Ketony w moczu – przyczyny

Wśród przyczyn pojawienia się ciał ketonowych w moczu wymienia się przede wszystkim cukrzycę typu 1, w której występuje niedobór lub brak insuliny, czyli hormonu uczestniczącego w transporcie glukozy do komórek. Tym samym komórki nie mogą wykorzystać glukozy jako źródła energii i zaczynają ją czerpać z tłuszczów. Ketony, których poziom we krwi zaczyna narastać, pojawiają się w moczu, gdyż jest to ich naturalna droga eliminacji. Stąd objawami są hiperglikemia (wzrost poziomu glukozy we krwi), a także obecność glukozy w moczu. Obecność zbyt dużego poziomu ketonów w organizmie może stanowić zagrożenie życia pod postacią śpiączki ketonowej.

Przyczynami ketonów w moczu mogą być: niskowęglowodanowa dieta, a także głodówka, picie alkoholu, wysiłek fizyczny, wymioty czy gorączka.

Ketony w moczu w ciąży – badanie i norma

Ketony w moczu w ciąży wykryć można przy okazji badania ogólnego moczu, które powinno być regularnie wykonywane w ciąży. W tym celu pobiera się próbkę moczu do jałowego pojemnika po wcześniejszym oczyszczeniu okolic intymnych. Następnie próbkę moczu należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Prawidłowy wynik to taki, gdy ketonów w moczu po prostu nie ma. W ciąży jednak często zdarza się, że pojawiają się w śladowej ilości (5–15 mg/dl). Może być to wynikiem wysiłku fizycznego, zbyt małej podaży kalorii, wymiotów czy gorączki. Nie można również wykluczyć, że ketony w moczu mają związek z rozwijającą się cukrzycą ciężarnych.

Co można wyczytać z badania moczu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: 36,6.

Ketony w moczu w ciąży – co robić?

Po wykluczeniu innych objawów czy wyników mogących sugerować patologię, jeśli ketony zostały wykryte w śladowej ilości, nie ma potrzeby wdrażania jakiegokolwiek leczenia. Zaleca się odpoczynek, znormalizowaną dietę i właściwe nawadnianie organizmu.

Data aktualizacji: 08.01.2019,
Opublikowano: 08.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej