Kalarepa jest warzywem o bardzo cennych wartościach odżywczych. W swoim składzie zawiera wiele niezbędnych organizmowi witamin i minerałów, a także związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Kalarepa ma korzystne działanie na zdrowie przyczyniając się m.in. do wspomagania pracy narządu wzroku.
Kalarepa - właściwości odżywcze, witaminy
Kalarepa jest warzywem zaliczanym do rodziny roślin krzyżowych, gdyż jest spokrewniona z kapustą brokułem, kalafiorem i brukselką. Jej cenne właściwości odżywcze i zdrowotne były znane i doceniane już w starożytnym Rzymie, gdzie określano ją mianem kapusty pompejańskiej. Kalarepa jest warzywem niskokalorycznym - w 100 g dostarcza jedynie 27 kcal. W swoim składzie zawiera liczne witaminy, takie jak: witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy), witaminę C, E, K oraz beta karoten, czyli prowitaminę witaminy A. Kalarepa jest również dobrym źródłem składników mineralnych, wśród których znajdują się: wapń, żelazo, potas, fosfor, magnez, cynk. Warzywo to dostarcza wielu cennych dla organizmu substancji, które zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie. Należą do nich m.in. luteina, glukozynolany oraz błonnik pokarmowy.
Jakie są zdrowe nawyki żywieniowe i jak je wyrobić? Zobaczcie na filmie:
Kalarepa - właściwości zdrowotne
Kalarepa dzięki swoim wysokim wartościom odżywczym wykazuje korzystny wpływ na zdrowie. Warzywo to posiada właściwości przeciwnowotworowe. Kalarepa podobnie jak sałata, kalafior, jarmuż, kapusta, brokuły przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka piersi. Regularne spożywanie warzyw kapustnych może obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci u kobiet z nowotworem piersi oraz wspomaga leczenie choroby. Za działanie antynowotworowe kalarepy odpowiadają glukozynolany, które w organizmie człowieka rozkładają się na izotiocyjany i indole. Związki te hamują proces kancerogenezy i przyspieszają neutralizowanie w organizmie wolnych rodników tlenowych.
Kalarepa wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, co zawdzięcza obecności w niej luteiny. Jest to żółty barwnik gromadzący się w plamce żółtej oka, która odpowiada za prawidłowe widzenie. Ponadto, przyczynia się do ochrony narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Kalarepa posiada również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Wspomaga zwalczanie bakterii Helicobacter pylori będącej najczęstszą przyczyną rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Kalarepa stanowi dobre źródło żelaza oraz kwasu foliowego. Z tego powodu zalecana jest osobom zmagającym się z anemią. Kalarepa znajduje zastosowanie w diecie odchudzającej, gdyż jest niskokaloryczna, a dodatkowo dostarcza błonnika pokarmowego (3.6 g/100 g), który reguluje pracę jelit, zapewnia regularny rytm wypróżnień i przyspiesza procesy przemiany materii. Właściwości zdrowotne kalarepy polegają również na wspomaganiu oczyszczania organizmu z toksyn, zwalczaniu stanów zapalnych oraz przyspieszeniu gojenia się ran.
Kalarepa - w ciąży, dla niemowlaka
U przyszłych mam znacznie wzrasta zapotrzebowanie na różne witaminy i minerały, a ich niedobór może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia kobiety, a także negatywnie wpływać na rozwój płodu. Kalarepa jest warzywem bogatym w żelazo i kwas foliowy, dlatego jest zalecana w diecie kobiet ciężarnych. Kwas foliowy należący do witamin z grupy B przeciwdziała wystąpieniu wad cewy nerwowej u dziecka (np. przepuklina oponowo-rdzeniowa, rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie). Żelazo natomiast chroni kobietę przed niedokrwistością, na którą przyszłe mamy są szczególnie narażone. Kalarepa nie jest zalecana w przypadku występowania wzdęć oraz przy problemach z tarczycą. Warzywo w postaci gotowanej i rozdrobnionej na puree lub w formie zupek może być podawane dziecku już po 7. miesiącu życia.
Kalarepa - jak jeść? Zastosowanie w kuchni
Kalarepa, zwłaszcza młoda jest chrupiącym warzywem o słodkawym miąższu. Może być spożywana w postaci surowej po wcześniejszym usunięciu grubej skórki w kolorze zielonym lub fioletowym. Warzywo doskonale smakuje w formie gotowanej, pieczonej lub duszonej. Kalarepę można faszerować różnymi nadzieniami oraz wykorzystać ją do przygotowania zup, surówek bądź zapiekanek. W kuchni można użyć również młode liście warzywa jako dodatek do sałatek lub surówek, a także jako składnik zielonych koktajli. Przed spożyciem lub wykorzystaniem kalarepy warzywo należy starannie umyć pod bieżącą wodą. Następnie zaleca się namoczyć kalarepę w roztworze soli kuchennej przez około 10 minut.
Kalarepa - przepis na sałatkę z kalarepą, bobem i czereśniami
Ilość: 2 porcje
Składniki:
- ⅔ szklanki ugotowanego i obranego bobu,
- kilka liści sałaty,
- 1 kalarepa,
- 1 pęczek świeżego estragonu,
- 2 garście czereśni,
- 60 g sera feta,
- 4 łyżki oliwy extra vergine,
- po 2 łyżki: soku z cytryny, syropu klonowego,
- ½ łyżki drobno posiekanej natki pietruszki,
- 1 łyżeczka różowego pieprzu,
- sól morska, świeżo mielony pieprz czarny do smaku.
Sposób przygotowania:
- Ugotuj bób w osolonej wodzie, ostudź, obierz. Odmierz potrzebną ilość do sałatki.
- Na talerzu ułóż liście sałaty.
- Obraną kalarepę zetrzyj na tarce na cienkie płatki. Połóż kalarepę na sałacie, posyp listkami estragonu i pozbawionymi pestek, przepołowionymi czereśniami.
- Ser feta pokrusz i oprósz nim sałatkę.
- W miseczce połącz sok z cytryny, syrop klonowy, posiekaną natkę i rozgnieciony w moździerzu różowy pieprz z oliwą extra vergine. Sos dopraw do smaku solą morską i świeżo zmielonym pieprzem. Gotowym sosem polej sałatkę.