Czy jedzenie jajek zwiększa ryzyko cukrzycy? Niekoniecznie, ale jest jeden warunek...

Fot: Kseniya Ovchinnikova / gettyimages.com

Jajko to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych. Tymczasem badacze z Australii odkryli związek między ich jedzeniem a rozwojem cukrzycy. Naukowcy są zdania, że już jedno jajko dziennie znacząco podnosi prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Na szczęście inne badania temu przeczą. Skąd biorą się rozbieżności?

Jajko to produkt, który budzi spore kontrowersje. Przez lata uważano, że może podnosić poziom złego cholesterolu. Teraz badacze University of South Australia donoszę, że jedzenie jednego jajka dziennie podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy aż o 60 proc. 

Zobacz także:

Czy jedzenie jajek sprzyja cukrzycy?

Naukowcy z University of South Australia przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia 8545 dorosłych Chińczyków. Analiza pokazała, że osoby, które dziennie zjadały jedno jajko (bez względu na to, czy było smażone, gotowane czy w koszulce) były bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2. Dane pochodziły z ankiet, które respondenci wypełniali w ramach badania China Health and Nutrition Survey.

Specjaliści z Australii zestawili ze sobą ilość zjadanych jajek oraz podatność na cukrzycę na podstawie badania poziomu cukru we krwi na czczo. Badacze doszli do wniosku, że systematyczne jedzenie jajek (powyżej 38 gramów dziennie, czyli pół jajka) podnosiło ryzyko rozwoju cukrzycy o ok. 25 proc.

U osób, które zjadały co najmniej jedno jajko dziennie, to ryzyko było jeszcze wyższe i sięgało 60 proc. Co ciekawe, zależność między rozwojem choroby a jedzeniem jajek była wyraźniejsza u kobiet niż u mężczyzn.

Do zupełnie innych wniosków doszli badacze z University of East Finland. Specjaliści wykazali, że mężczyźni, którzy zjadali minimum cztery jajka dziennie byli o blisko 40 proc. mniej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. Jaka jest prawda? Konieczne są dalsze badania, które - być może - dadzą jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy jajka mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy.

Jak jeść jajka, by nie szkodziły zdrowiu?

Wyniki dotychczas prowadzonych badań, również tych wcześniejszych, bardzo się różnią w ocenie zależności między ilością spożywanych jajek, a rozwojem cukrzyc typu 2. Skąd te rozbieżności?

Zdaniem badaczy za różnice w wynikach badań odpowiadają nawyki związane ze spożywaniem jajek, które różnią się między populacjami.

Problem z jajkami zaczyna się wtedy, gdy... smażymy je na bekonie, zjadamy do do nich duże ilości białego pieczywa, frytek, parówek i innych niezdrowych, wysokoprzetworzonych produktów, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy.

Produkty, z którymi zwyczajowo zjada się jajka, mogą mieć kluczowe znaczenie  - i to nie tylko w kontekście zagrożenia cukrzycą, ale również miażdżycą. W USA na przykład jajka zwykle je się w towarzystwie czerwonego mięsa i jego przetworów (bekonu i kiełbasek), a właśnie te produkty są uznawane za czynnik ryzyka cukrzycy typu 2.

Jeśli  jajka są elementem zdrowej diety, pełnej warzyw, węglowodanów złożonych (takich jak pełnoziarnisty chleb, makaron razowy, brązowy ryż), a ubogiej w czerwone i przetworzone mięso, możemy jeść je bez obaw. Nie tylko nam nie zaszkodzą, ale mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Cukrzyca typu 2 - co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca to choroba metaboliczna. U pacjentów z cukrzycą typu 2 organizm przestaje reagować na wytwarzaną przez trzustkę insulinę, tym samym poziom glukozy rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników, który ma bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy jest otyłość. Do najbardziej charakterystycznych objawów chorych należą:

  • wielomocz;
  • nadmierne pragnienie;
  • suchość w ustach;
  • utrata masy ciała;
  • senność;
  • nawracające zakażenia;
  • zaburzenia widzenia;
  • bóle kończyn.

Niestety choroba może bardzo długo nie dawać żadnych objawów. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln ludzi.

Zobacz film i dowiedz się więcej o wpływie diety na rozwój cukrzycy:

Zobacz film: Jak dieta wpływ ana rozwój cukrzycy? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 18.11.2020,
Opublikowano: 18.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej