Jajko to produkt, który budzi spore kontrowersje. Przez lata uważano, że może podnosić poziom złego cholesterolu. Teraz badacze University of South Australia donoszę, że jedzenie jednego jajka dziennie podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy aż o 60 proc.
Zobacz także:
- Chemikalia, które mamy w domu mogą powodować cukrzycę u dzieci?
- Jajka - czy rzeczywiście podnoszą cholesterol? Ile jajek dziennie można jeść bez szkody dla zdrowia
- Światowy Dzień Cukrzycy. To przede wszystkim pielęgniarki edukują pacjentów
Czy jedzenie jajek sprzyja cukrzycy?
Naukowcy z University of South Australia przeanalizowali dane dotyczące stanu zdrowia 8545 dorosłych Chińczyków. Analiza pokazała, że osoby, które dziennie zjadały jedno jajko (bez względu na to, czy było smażone, gotowane czy w koszulce) były bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2. Dane pochodziły z ankiet, które respondenci wypełniali w ramach badania China Health and Nutrition Survey.
Specjaliści z Australii zestawili ze sobą ilość zjadanych jajek oraz podatność na cukrzycę na podstawie badania poziomu cukru we krwi na czczo. Badacze doszli do wniosku, że systematyczne jedzenie jajek (powyżej 38 gramów dziennie, czyli pół jajka) podnosiło ryzyko rozwoju cukrzycy o ok. 25 proc.
U osób, które zjadały co najmniej jedno jajko dziennie, to ryzyko było jeszcze wyższe i sięgało 60 proc. Co ciekawe, zależność między rozwojem choroby a jedzeniem jajek była wyraźniejsza u kobiet niż u mężczyzn.
Do zupełnie innych wniosków doszli badacze z University of East Finland. Specjaliści wykazali, że mężczyźni, którzy zjadali minimum cztery jajka dziennie byli o blisko 40 proc. mniej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2. Jaka jest prawda? Konieczne są dalsze badania, które - być może - dadzą jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy jajka mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy.
Jak jeść jajka, by nie szkodziły zdrowiu?
Wyniki dotychczas prowadzonych badań, również tych wcześniejszych, bardzo się różnią w ocenie zależności między ilością spożywanych jajek, a rozwojem cukrzyc typu 2. Skąd te rozbieżności?
Zdaniem badaczy za różnice w wynikach badań odpowiadają nawyki związane ze spożywaniem jajek, które różnią się między populacjami.
Problem z jajkami zaczyna się wtedy, gdy... smażymy je na bekonie, zjadamy do do nich duże ilości białego pieczywa, frytek, parówek i innych niezdrowych, wysokoprzetworzonych produktów, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy.
Produkty, z którymi zwyczajowo zjada się jajka, mogą mieć kluczowe znaczenie - i to nie tylko w kontekście zagrożenia cukrzycą, ale również miażdżycą. W USA na przykład jajka zwykle je się w towarzystwie czerwonego mięsa i jego przetworów (bekonu i kiełbasek), a właśnie te produkty są uznawane za czynnik ryzyka cukrzycy typu 2.
Jeśli jajka są elementem zdrowej diety, pełnej warzyw, węglowodanów złożonych (takich jak pełnoziarnisty chleb, makaron razowy, brązowy ryż), a ubogiej w czerwone i przetworzone mięso, możemy jeść je bez obaw. Nie tylko nam nie zaszkodzą, ale mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych.
Cukrzyca typu 2 - co warto o niej wiedzieć?
Cukrzyca to choroba metaboliczna. U pacjentów z cukrzycą typu 2 organizm przestaje reagować na wytwarzaną przez trzustkę insulinę, tym samym poziom glukozy rośnie. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z czynników, który ma bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy jest otyłość. Do najbardziej charakterystycznych objawów chorych należą:
- wielomocz;
- nadmierne pragnienie;
- suchość w ustach;
- utrata masy ciała;
- senność;
- nawracające zakażenia;
- zaburzenia widzenia;
- bóle kończyn.
Niestety choroba może bardzo długo nie dawać żadnych objawów. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln ludzi.
Zobacz film i dowiedz się więcej o wpływie diety na rozwój cukrzycy: