Jakie witaminy dla sportowców są najlepsze? Źródła witamin dla aktywnych fizycznie

Fot. Hinterhaus Productions / Getty Images

Witaminy i minerały dla sportowców powinny być dostarczane razem z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz w razie potrzeby w formie suplementów diety. Rynek farmaceutyczny oferuje szeroki wybór preparatów witaminowych dla aktywnych fizycznie.

Osoby aktywne fizycznie to grupa o wzmożonym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe. Witaminy dla sportowców są niezbędne do wspomagania organizmu podczas podejmowania wzmożonej aktywności oraz do regeneracji po wysiłku. Odpowiednia podaż witamin wpływa korzystnie na siłę i masę mięśniową. Szczególnie ważne są w tym przypadku witaminy z grupy B.

Witaminy dla sportowców – rosnące zapotrzebowanie

W populacji osób aktywnych fizycznie zauważa się wzmożone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Szacuje się, że jest ono nawet 2–3 razy wyższe niż u przeciętnych osób. Związane jest to ze zwiększoną aktywnością metaboliczną organizmu – intensywniej zachodzącymi przemianami biochemicznymi. Dość często samo pożywienie okazuje się niewystarczającym źródłem witamin i minerałów. Pomocne okazują się wówczas specjalnie opracowane zestawy dla sportowców. Apteki stacjonarne i internetowe proponują szeroką ofertę suplementów diety dla podejmujących zwiększony wysiłek fizyczny. W ich wyborze warto skorzystać z pomocy specjalisty, który na podstawie badań z krwi określi, których składników organizmowi potrzeba.

Najlepsze witaminy dla sportowców

Na stronach internetowych niektórych aptek czy siłowni co jakiś czas pojawia się ranking witamin dla sportowców. Podczas ustalania listy pod uwagę bierze się popularność produktów, co jest bezpośrednim odzwierciedleniem bieżących trendów, oraz opinie konsumentów. Takie zestawienie warto zweryfikować, zanim zdecyduje się na kupno preparatu. Dodatkowo uwzględnia ono wyłącznie zestawy witamin przeznaczone dla sportowców, których organizm podołać musi większym wyzwaniom w porównaniu z ciałem osoby o siedzącym trybie życia.

Z filmu dowiecie się, czy warto sięgać po batony przeznaczone dla sportowców:

Zobacz film: Czy warto sięgać po odzywki i batony przeznaczone dla sportowców? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie witaminy dla sportowca?

Suplementy witaminowe dla sportowców opracowywane są z myślą o dostarczeniu dodatkowej energii oraz zapewnieniu wsparcia w regeneracji organizmu. W ich składzie szczególną rolę odgrywają witamin z grupy B. Tiamina (B1) odpowiedzialna jest za pobudzenie metabolizmu węglowodanów, dzięki czemu umożliwia prawidłowy przebieg utleniania glukozy. Wpływa na koncentrację i wspomaga funkcjonowanie umysłowe. Zapewnia skuteczniejszą neutralizację mleczanu podczas wysiłku oraz po zakończeniu go. Witamina B2 wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Z kolei B3 wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego. Zapewnia utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego. Łagodzi uczucie zmęczenia i znużenia. Witamina B6 konieczna jest w procesie trawienia białek. Odpowiada za prawidłową pracę serca, łagodzi skurcze mięśni, podnosi ogólną odporność. B12 wpływa na wzrost masy mięśniowej. Jest niezbędna w procesie produkcji czerwonych krwinek. Witaminy z grupy B zawarte są w pełnoziarnistych produktach zbożowych (kasze, brązowy ryż, pieczywo razowe), nisko przetworzonych produktach mięsnych, roślinach strączkowych, orzechach, wątrobie, nerkach, mleku, jajach.

Witaminy dla sportowca – D, E, C, A

Na uwagę sportowców zasługuje witamina D, która wzmacnia mięśnie, stawy, kości. Pomaga uniknąć bolesnych w skutkach kontuzji. Uczestniczy w syntezie hormonów anabolicznych, które są kluczowe dla rozwoju sylwetki. Witamina E jako silny przeciwutleniacz pomaga usuwać wolne rodniki, które pojawiają się w wyniku stresu oksydacyjnego powstałego w odpowiedzi na wysiłek. Zapobiega skurczom mięśni, które dzięki niej także wolniej się męczą. Witamina C dla sportowców jest również ważna. Jej główne działanie antyoksydacyjne, podobnie jak w przypadku E, skupia się na niwelowaniu wolnych rodników. Uczestniczy w syntezie kolagenu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tkanki łącznej. Poprawia wchłanianie żelaza z pokarmu, dzięki czemu tlen jest efektywniej rozprowadzany po organizmie, co łagodzi zmęczenie. Witamina A bierze udział w procesie syntezy białek, podczas której aminokwasy łączą się, tworząc nową tkankę mięśniową.

Witaminy i minerały dla sportowców – jaką mają formę?

Rynek farmaceutyczny oferuje suplementy diety zawierające pojedyncze witaminy lub ich połączenia. Kompleks witamin dla sportowców często wzbogacają mikroskładniki, w tym m.in.: żelazo, magnez, potas, wapń, cynk, sód. Wiele pierwiastków stanowi składnik hormonów czy enzymów niezbędnych w procesach metabolizmu. Preparaty mogą mieć formę tabletek, kapsułek lub mieszanek w proszku do rozpuszczenia na wodzie.

Zestaw witamin i minerałów dla sportowców opiera się na sztucznie pozyskiwanych związkach, których wchłanialność jest mniejsza w porównaniu z tymi naturalnie występującymi. Należy mieć zatem na uwadze, że suplementy diety nie zastąpią występujących w pożywieniu witamin.

Bibliografia:

1. Hassa R., Mrzigod J., Nowakowski J., Podręczny słownik chemiczny, Videograf II, Katowice 2004.

2. Kincaid Murray R., Granner D.K., Rodwell V.W., Biochemia Harpera ilustrowana, PZWL, Warszawa 2008.

Data aktualizacji: 08.07.2019,
Opublikowano: 09.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej