Jakie wady wzroku diagnozowane są u dzieci najczęściej i jak z nimi walczyć?

Fot: ClarkandCompany / gettyimages.com

Wady i problemy ze wzrokiem mogą się pojawić niezależnie od wieku, tym samym rozwijają się także u dzieci. Jakie schodzenia najczęściej diagnozowane są u małych pacjentów i czy zawsze wymagają specjalistycznego leczenia? Wszelkie wątpliwości rozwiewa ekspert programu 36,6 °C prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg.

Jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku u dzieci jest zez. Czasem zdarza się, że schorzenie pojawia się już u bardzo małych dzieci. Podczas wizyty u lekarza w pierwszej kolejności powinien on określić rodzaj zeza. Najczęściej wyróżnia się zeza zbieżnego, rozbieżnego, skośnego, jednostronnego czy naprzemiennego (w tym przypadku zezuje na przemian jedno i drugie oko). Podczas badania lekarz sprawdza także czy zez jest jawny czy utajony (ujawnia się w określonych sytuacjach albo kierunkach spojrzenia).

Mimo że spora grupa dzieci wraz z wiekiem pozbywa się wady, to zeza nie można lekceważyć i dziecko powinno być pod stałą opieką lekarza okulisty.

Należy sprawdzić czy dno oka, czy to "lecące oczko" nie ma żadnych zmian w środku – mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg, ekspert programu 36,6 °C.

Jeśli wszystko jest w porządku żadne specjalne leczenie nie jest potrzebne, czasem lekarz zleca jedynie wykonywanie ćwiczeń i umawia pacjenta na kolejną wizytę kontrolną. W przypadku gdy z okiem dzieje się coś niepokojące konieczne może być leczenie operacyjne.

Całość leczenia zależy od wielkości kąta zeza. Można także leczyć operacyjnie w przypadku, kiedy kąt zeza jest duży i niestety nie uzyskujemy poprawy w widzeniu i zmniejszeniu tego kąta. Proponuję zasięgnąć opinii lekarzy pracujących w oddziałach dziecięcych, takich jak w Warszawie, Katowicach, Białymstoku – mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista i chirurg.

Dalekowzroczność u dziecka

U osób z dalekowzrocznością, nazywaną także nadwzrocznością wiązka światła zamiast skupiać się na siatkówce, skupia się za nią. W wyniku tego osoba z nadwzrocznością źle widzi to, co jest blisko, i trochę lepiej to, co jest daleko. Nadwzroczność u dzieci występuje fizjologicznie, czyli naturalnie. Może utrzymywać się do około 3. roku życia.

Małe dzieci zawsze są dalekowzroczne, wszystko zależy od tego, jakiej wielkości jest ta wada i czy występuje zez. Jeżeli jest to niewielka wada, to w miarę upływu lat w wieku szkolnym powinna minąć. Natomiast jeśli jest związana z zezem, powinna być korygowana okularami – dodaje specjalistka.

Czasem zdarza się, że dalekowzroczność idzie w parze z astygmatyzmem, który wbrew pozorom może pojawić się także u dziecka. I choć w ogromnej większości przypadków mija samoistnie to i tak warto udać się na konsultację do okulisty.

Zobacz film i poznaj ćwiczenia, które poprawiają wzrok

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: 36,6.

Nie lekceważ problemów ze wzrokiem u dziecka

Trzeba sobie zdawać sprawę, że problemy ze wzrokiem mogą pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Dlatego, każde nawet najmniejsze odchylenie dobrze jest skonsultować z lekarzem. Może się zdarzyć, że nawet jeśli dziecko nie zgłasza kłopotów i widzi prawidłowo, a np. ciągle mruży oczy. Warto wtedy wybrać się do okulisty.

Jeżeli nie ma pełnej ostrości wzroku, należy szukać przyczyn mrużenia w dystrofiach siatkówki. Badanie wykluczające jest to elektroretinografia. Natomiast niektóre dzieci, a także i dorośli, mają wrodzony światłowstręt. Proszę także odwiedzić neurologa – mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemu i ocenę wzroku jest wykonanie u dziecka badania dna oka. Jak ono wygląda?

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Lekarz zakrapla krople rozszerzające źrenice i zagląda poprzez świecenie światłem bądź specjalnym urządzeniem, trzymając w ręku soczewkę, przez którą świeci światło. Jest to badanie niebolesne – mówi specjalistka.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 03.10.2018,
Opublikowano: 02.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej