Jakie są wczesne objawy raka szyjki macicy?

Chinnapong/getty images

Rak szyjki macicy najczęściej występuje u kobiet po 50 roku życia. Wśród pacjentek coraz większą grupę stanowią osoby mające mniej niż 45 lat. Niespecyficzne objawy rzadko motywują chore do udania się do lekarza, więc wczesne wykrycie choroby jest możliwe dzięki regularnym badaniom profilaktycznym.

Rak szyjki macicy powoduje we wczesnej fazie niewielkie upławy, plamienia i krwawienia, które pojawiają się również w przebiegu innych, nienowotworowych schorzeń. Zaawansowana choroba manifestuje się głównie symptomami związanymi z przerzutami do innych narządów.

U kogo występuje rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest rozpoznawany najczęściej u kobiet po 50 roku życia, ale dużą grupę stanowią też pacjentki w wieku 35–44 lat. Z roku na rok zachorowania w tym przedziale wiekowym stanowią coraz większy odsetek nowo wykrytych przypadków choroby. W analizach epidemiologicznych przeważa pogląd, że zwiększa się ilość relatywnie młodych kobiet zapadających na raka szyjki macicy. Nie brakuje jednak opinii, że to przesunięcie wynika jedynie z rosnącej skuteczności badań profilaktycznych i częstszego niż dawniej wykrywania choroby we wcześniejszej fazie. Po szóstej dekadzie życia prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy znacząco spada.

Rak szyjki macicy jest jednym z trzech najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce na tę chorobę rocznie zapada około 3000 osób. Zachorowalność utrzymuje się na poziomie zbliżonym do średniej europejskiej, jednak przeżywalność pięcioletnia w naszym kraju jest zdecydowanie niższa – według różnych statystyk o 10 do 15 punktów procentowych. Te niekorzystne wyniki związane są z faktem, że wiele Polek nie poddaje się badaniom profilaktycznym i nie korzysta z możliwości corocznego bezpłatnego badania ginekologicznego i diagnostyki cytologicznej, jaką daje ubezpieczenie NFZ.

Na zachorowanie narażone są w znacznie większym stopniu kobiety, u których stwierdza się takie czynniki ryzyka, jak:

Ryzyko zachorowania zwiększa również fakt występowania raka szyjki macicy wśród najbliższych krewnych.

Wczesne objawy raka szyjki macicy

We wczesnej fazie choroby rak szyjki macicy nie daje charakterystycznych objawów, które w pierwszej kolejności nasuwałyby podejrzenie wystąpienia nowotworu złośliwego. Niewielkie upławy, plamienia czy krwawienia są typowe dla wielu innych, częstych schorzeń, na przykład przewlekłych zapaleń dróg rodnych. Takie dolegliwości nie powodują więc znaczącego zaniepokojenia pacjentek, które często przez długi czas starają się uporać z domniemaną infekcją przy pomocy domowych sposobów lub preparatów dostępnych w aptece bez recepty.

Rak szyjki macicy rozwija się powoli. Uważa się, że czas, po którym osiąga on niebezpieczne, inwazyjne formy, wynosi średnio od 8 do 13 lat. Dlatego osoby, które poddają się regularnym (przynajmniej raz do roku) badaniom profilaktycznym, mają bardzo dużą szansę na wykrycie nowotworu szyjki macicy we wczesnej, nieinwazyjnej postaci. Umożliwia to całkowite wyleczenie bez potrzeby wykonywania radykalnych operacji i trwałych następstw dla zdrowia.

Rozpoznanie wczesnych objawów raka szyjki macicy

W diagnostyce wczesnych objawów raka szyjki macicy wykorzystuje się badanie ginekologiczne przy pomocy wziernika, kolposkopię oraz mającą decydujące znaczenie w rozpoznawaniu choroby ocenę cytologiczną wymazów pobranych z szyjki macicy. Pozwala ona na identyfikację zmienionych nowotworowo (czy wykazujących cechy dysplazji zwiększającej ryzyko raka) komórek w chwili, kiedy brak jest jeszcze objawów klinicznych, a rozrost nowotworu ogranicza się do warstw nabłonka. Tak wczesne rozpoznanie raka umożliwia wykonanie oszczędzających zabiegów, które pozwalają na usunięcie ogniska chorobowego przy zachowaniu pełnej funkcjonalności narządu rodnego.

Objawy zaawansowanego raka szyjki macicy

Objawy miejscowe zaawansowanego raka szyjki macicy nie różnią się od tych obserwowanych we wcześniejszych fazach choroby: dominują tu upławy i nieregularne krwawienia. Jeśli guz ma znaczne rozmiary, może powodować zaburzenia w oddawaniu stolca lub moczu i krwinkomocz oraz nawracające dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza.

Komórki nowotworowe ze zmiany w obrębie macicy mogą przemieszczać się z krwią i chłonką do węzłów chłonnych i innych narządów, powodując powstawanie przerzutów. Najbardziej typowymi lokalizacjami są płuca, wątroba i kości. Z obecnością przerzutów wiążą się takie objawy, jak np. duszność, kaszel, krwioplucie, przewlekłe bóle kręgosłupa, klatki piersiowej, zaburzenia czynności wątroby i przewodu pokarmowego.

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o raku szyjki macicy?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Szyjka macicy [w:] Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/nowotwory-szyjki-macicy/, [dostęp 16 sierpnia 2019].

2. J. Markowska, J. Mądry, Zarys ginekologii onkologicznej, Poznań 2016.

Data aktualizacji: 14.10.2020,
Opublikowano: 14.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej