Jakie są przyczyny oraz objawy torbieli jądra? Leczenie i wpływ na płodność

Fot.: Kaspars Grinvalds / stock.adobe.com

Torbiel jądra to inna nazwa wodniaka jądra, łagodnej zmiany, która polega na gromadzeniu się płynu wokół jądra. Torbiel na jądrze może dotyczyć również torbieli nasiennej, która rozwija się w obrębie najądrza. Oba stany są niegroźne i zwykle nie wymagają leczenia, a ich obecność nie zaburza znacząco funkcjonowania.

Torbiel jądra zwykle nie daje objawów, a operację wykonuje się tylko w przypadku zmian dających dolegliwości lub powiększających się. Jednak każda zmiana zaobserwowana podczas samobadania w obrębie moszny wymaga konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia zmian złośliwych i wybrania odpowiedniego leczenia.

Torbiel jądra – przyczyny

Wodniak jądra to rodzaj torbieli jądra polegający na gromadzenia się płynu wokół jądra – między osłonkami jądra lub w wyrostku pochwowym, tak naprawdę więc torbiel w jądrze (jego wnętrzu) nie istnieje. Występuje dość często jako wodniak wrodzony u noworodków płci męskiej, zazwyczaj jednostronnie – po stronie prawej. Obustronne wodniaki występują bardzo rzadko. Objętość płynu znajdującego się wewnątrz torbieli może wynosić od kilkunastu aż do kilkuset mililitrów. Płyn rozciąga worek mosznowy i w dużych ilościach może doprowadzić do niedokrwienia jądra. W prawidłowych warunkach wyrostek pochwowy otrzewnej zarasta i traci połączenie z jamą otrzewnej, co zapobiega powstaniu wodniaka wrodzonego.

Przyczyną powstania torbieli jądra u starszych chłopców lub dorosłych mężczyzn może być również stan po operacyjnym leczeniu żylaków powrózka nasiennego. Inne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju wodniaka to urazy worka mosznowego oraz choroby weneryczne.

Czy badasz jądra?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Torbiel jądra – objawy

Objawem torbieli jąder jest zwykle niebolesne powiększenie jądra, które pacjent odkrywa podczas samobadania jądra. W przypadku wodniaka jądra palpacyjnie wyczuwa się miękki, elastyczny guz oraz wyczuwalne w jego obrębie jądro.

Dodatkowo przy zmianach o dużych rozmiarach może dość uczucie dyskomfortu, ciężkości w obrębie worka mosznowego, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Niekiedy można zaobserwować różnice w wielkości worka mosznowego w zależności od pory dnia – rano jest on mniejszy, wieczorem pod wpływem zwiększonego gromadzenia się płynu – większy.

Torbiel nasienna na jądrze jest natomiast wyczuwalna palpacyjnie na górnym biegunie jądra, również jest niebolesna, elastyczna, łatwo ją oddzielić od jądra – nie jest z nim zrośnięta.

Należy pamiętać, że każda zmiana w okolicy narządów płciowych, nawet bezobjawowa, powinna być oceniona przez lekarza oraz za pomocą ultrasonografii w celu wykluczenia nowotworów jądra i wybrania odpowiedniego sposobu leczenia. W przypadku wątpliwości lub konieczności wykonania zabiegu z powodu dolegliwości, lekarz rodzinny kieruje pacjenta do lekarza urologa, który ponownie ocenia konieczność przystąpienia do leczenia.

Jak działa męski układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Torbiel jądra – leczenie

Większość torbieli jądra wrodzonych (wodniaków wrodzonych) zanika samoistnie w ciągu roku. U dorosłych osób również zdarza się, że wodniak samoistnie ustępuje po upłynięciu kilku lub kilkunastu miesięcy, nie zawsze jednak tak się dzieje.

Jeśli wodniak jądra nie ustąpi samoistnie lub dojdzie do jego powiększania się, konieczny jest zabieg operacyjny – hydrocelektomia, czyli wycięcie zmiany lub aspiracja płynu. Zazwyczaj do wykonania operacji nie jest konieczna hospitalizacja, a zabieg można wykonać podczas kilkugodzinnego pobytu na oddziale chirurgii. Zdarza się, że dochodzi do nawrotu wodniaka. Torbiel nasienną usuwa się tylko wtedy, gdy jest źródłem dyskomfortu dla pacjenta. Wykonania zabiegu unika się u osób planujących w przyszłości potomstwo.

Torbiel na jądrze a płodność

Wodniak jądra jest zmianą łagodną, jego występowanie nie zaburza płodności – mężczyzna z torbielą jądra może posiadać dzieci. Jeśli nie jest konieczne usuwanie torbieli jądra, zaleca się odstąpienie od zabiegu, bo to właśnie w wyniku komplikacji pooperacyjnych może dojść między innymi do zwężenia kanalików nasiennych i późniejszych problemów z rozmnażaniem, tym bardziej, że obecność torbieli nie jest związana ze zwiększonym ryzykiem powstawania nowotworów.

Torbiel jądra a rak

Rozwijający się wodniak jądra może być również jednym z pierwszych sygnałów rozwijającego się w obrębie narządów płciowych męskich nowotworu, dlatego należy zachować czujność i przystąpić do diagnostyki zmiany.

Oprócz wodniaka jądra istnieją również inne zmiany zaliczające się do zmian torbielowatych dotyczące innych struktur obecnych w mosznie. Torbiel nasienna na jądrze występuje w obrębie najądrza, jest również schorzeniem niegroźnym, powstającym w wyniku rozciągnięcia się kanalików nasiennych i gromadzenia się w tym miejscu nasienia.

Torbiel jądra należy różnicować z innymi schorzeniami w okolicy moszny – przepukliną, nowotworami, stanami zapalnymi jąder i najądrza.

Bibliografia:

1. K. Bar, Oksfordzki podręcznik urologii, Lublin 2011.

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej