Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

jarun011/getty images

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Początkowe objawy kiły u kobiet oraz mężczyzn obejmują pojawienie się owrzodzenia pierwotnego w okolicy narządów płciowych i odbytu. W kolejnych stadiach dolegliwości są mniej charakterystyczne, jednak nieleczona choroba może skutkować poważnymi powikłaniami.

Objawy kiły pierwszorzędowej

Choroba wywołana przez krętka bladego rozprzestrzenia się drogą płciową, a na zakażenie narażone są osoby uprawiające seks bez zabezpieczenia z chorym partnerem. Szybkie rozpoznanie na pierwszym etapie trwania schorzenia umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. Kiła objawia się po około 3 tygodniach od wniknięcia drobnoustrojów pod postacią niebolesnego, pojedynczego owrzodzenia, które początkowo jest płaskie, a następnie wypełnia się czystą, surowiczą treścią. Towarzyszyć mu może powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Ta charakterystyczna zmiana w przebiegu kiły to objaw pierwotny, inaczej określany jako wrzód twardy lub wrzód Huntera. Zanika samoistnie po około 3–4 tygodniach i często jest trudny do zauważenia przez pacjenta.

Objaw pierwotny kiły u mężczyzn lokalizuje się na prąciu, w kanale odbytu lub w odbytnicy. U kobiet owrzodzenie pojawia się zwykle na wargach sromowych lub w szyjce macicy. W przypadku stosunków oralnych zmiany mogą występować w obszarze jamy ustnej.

Objawy kiły drugorzędowej

Po wygojeniu się objawu pierwotnego dochodzi do uogólnienia choroby i pojawienia się objawów skórnych kiły – charakterystycznej wysypki. Zmiany nie są swędzące, lokalizują się na powierzchni ciała oraz na śluzówkach, mają zwykle postać plamek i grudek na tułowiu oraz na bliższych częściach kończyn.

Wysypce mogą towarzyszyć zmiany w badaniach laboratoryjnych oraz w obrazie klinicznym, świadczące o zajęciu wielu narządów i układów w organizmie: podwyższenie temperatury ciała, powiększenie śledziony, zapalenie wątroby, zapalenie okostnej i stawów, kłębuszkowe zapalenie nerek.

Ponadto możliwe jest zaobserwowanie objawów kiły układu nerwowego, która manifestuje się jako: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych, zaburzenia ze strony narządów zmysłów (głównie wzroku i słuchu), zmiany naczyniowe, takie jak udar.

Objawy kiły późnej

Zbagatelizowanie wcześnie występujących dolegliwości prowadzi do poważnych w skutkach powikłań. Objawy zakażenia kiłą w trzecim okresie rozwijają się po około 2 latach od zarażenia bakterią. Obraz choroby dzieli się na trzy główne grupy:

  • kiłę kilakową, najłagodniejszą postać choroby, w której występują liczne zmiany naciekowe, guzki lub owrzodzenia na skórze i błonach śluzowych, ale również na narządach wewnętrznych, m.in. na wątrobie, żołądku, w obrębie układu szkieletowego,
  • kiłę późną układu nerwowego, która objawia się jako zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, utrata funkcji nerwów czaszkowych, udar, zapalenie rdzenia kręgowego lub w najgorszej postaci – postępujące porażenie i wiąd rdzenia,
  • kiłę sercowo-naczyniową, która jest wynikiem zajęcia naczyń zaopatrujących duże tętnice w składniki odżywcze. Skutkuje to osłabieniem ich ścian i w konsekwencji niedomykalnością zastawki aorty, powstaniem tętniaka lub zwężeniem ujść naczyń wieńcowych.

Objawy kiły utajonej

Objawy zakażenia kiłą mogą pozostawać przez jakiś czas utajone i nie dawać pacjentowi powodów do niepokoju. Wyróżnia się w takim przypadku postać wczesną oraz późną. Stan ten diagnozuje się przede wszystkim u osób, które podają obecność charakterystycznych dolegliwości związanych z zakażeniem kiłą pierwszo- lub drugorzędową w przeszłości, lub u matek, które urodziły chore dziecko.

Objawy kiły wrodzonej

Zakażenie krętkiem kiły w trakcie życia płodowego skutkuje kiłą wrodzoną. Wyróżnia się jej postać wczesną oraz późną. Chorobę wykrywa się w okresie po urodzeniu. Zdarza się, że jest ona powodem niedonoszenia ciąży, poronienia lub zgonu wewnątrzmacicznego.

Objawy kiły wczesnej wrodzonej obejmują zmiany w układzie kostno-szkieletowym: nos siodełkowaty, zapalenie kostno-chrzęstne. Zaobserwować można grudki, plamki, pęcherze kiłowe, zmiany śródmiąższowe w narządach, takich jak: płuca, serce, trzustka, śledziona. W wyniku choroby dość często rozwija się marskość wątroby.

Kiła wrodzona późna jest postacią groźniejszą w skutkach. Charakterystyczna jest obecność triady objawów, zwanych triadą Hutchinsona, która obejmuje typowy obraz zębów, głuchotę błędnikową oraz zapalenie rogówki, które prowadzi do powstania bielma. Ponadto obserwuje się: szablaste podudzia, zapalenie okostnej, przewlekłe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, blizny Parrota lokalizujące się wokół ust i odbytu, zanik lub uszkodzenie niektórych nerwów czaszkowych.

Zobacz film: Coraz więcej zachorowań na kiłę

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Janier M., Europejskie zalecenia diagnostyczne i lecznicze dotyczące kiły 2014, [w:] Przegląd Dermatologiczny 2015, 102, 459–475.

2. Kawalec W., Pediatria. PZWL, Warszawa 2013.

3. Mroczkowski T., Choroby przenoszone drogą płciową. Czelej, Lublin 2006

Data aktualizacji: 18.09.2020,
Opublikowano: 18.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej