Jakie są objawy chromania przestankowego? Jak sobie radzić z chorobą wystaw sklepowych? 

Fot: Pixabay / pixabay.com

Chromanie przestankowe jest potocznie nazywane chorobą wystaw sklepowych. Jest to nieprzyjemna dolegliwość wynikająca ze zmian miażdżycowych w naszych nogach. Jej potoczna nazwa wzięła się z tego, że często daje ono o sobie znać podczas spacerów po sklepach. Ból zmusza do częstego przystawania, a to staje się okazją do oglądania sklepowych wystaw.

Samo słowo „chromanie” oznacza utykanie, jednak w medycynie jego znaczenie zostało rozszerzone, gdyż do utykania dochodzi też uczucie dyskomfortu w nogach oraz ból wzmagający się w czasie chodzenia. Chromanie przestankowe jest rezultatem zmian w układzie tętniczym. Poza nim wyróżnia się jeszcze chromanie rzekome (powstałe w wyniku zmian pozanaczyniowych) i brzuszne (spowodowane zajęciem przez blaszkę przestankową tętnic trzewnych), które objawia się bólem brzucha po posiłku.

Przyczyny chromania przestankowego

Chromanie przestankowe jest powiązane z miażdżycą, gdyż dochodzi do stopniowego zwężania tętnic, co hamuje dopływanie krwi do naszych nóg. Dzieje się tak ze względu na blaszkę miażdżycową (zbudowaną z cholesterolu, związków tłuszczu i białka, soli wapnia itd.), która przylega do ścianki tętnicy, a z czasem zaczyna wapnieć i twardnieć, co uniemożliwia swobodny przepływ krwi do kończyn dolnych. Następuje niedokrwienie okolicznych tkanek (przyjmują zbyt mało właściwie utlenionej krwi), a w dalszych stadiach – ich obumieranie (martwica). Krew nie dopływa do palców stopy, co może doprowadzić nawet do amputacji schorowanej nogi. Chromanie przestankowe najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia, szczególnie mężczyzn.

Objawy chromania przestankowego

Pierwsze objawy chromania przestankowego łatwo jest zlekceważyć – jest to lekki ból w łydce, pod kolanem lub w okolicy pośladka, który osoba odczuwa podczas chodzenia po płaskich powierzchniach. Zmusza to do częstego przystawania, ale najczęściej wydaje się, że jest spowodowany niewygodnym obuwiem lub przemęczeniem po całym dniu chodzenia. To błąd – w miarę rozwoju choroby chodzenie możliwe jest na coraz krótszych dystansach, a ból staje się coraz bardziej uciążliwy. Z czasem dochodzi do drętwienia stopy, które uniemożliwia swobodne powstanie na baczność. Sposób, w jaki chodzą osoby chore na chromanie przestankowe, nazywa się chodem telegrafisty, gdyż jego tempo jest regularne i podobne do sposobu wysyłania wiadomości w dawnych czasach – chód, ból, stop, chód, ból, stop itd. Nie możemy zatem ignorować pierwszych znaków, jakie sygnalizują nam kończyny.

Dalszym objawem chromania przestankowego jest zmniejszenie masy mięśniowej w kończynach dolnych – następstwo niedostatecznego dopływu tlenu i składników odżywczych. W rezultacie dochodzi do degeneracji i zaniku mięśni, co znacznie osłabia nogi. Ze względu na zesztywnienie i zwapnienie ścian tętnic w kończynach dolnych słabo wyczuwalne jest też tętno. Poza tym cierpi skóra – staje się coraz bledsza, wypada owłosienie, a w dalszych stadiach schorzenia dochodzi do jej owrzodzenia. Innym objawem zaawansowanego chromania przestankowego jest wspomniana martwica, która ogranicza ruchomość nóg i powoduje ciągły ból (nawet w stanie spoczynku). Jeżeli w schorzeniu dochodzi do takich objawów, konieczna jest operacja chirurgiczna, a nierzadko – amputacja chorej kończyny.

Diagnozowanie chromania przestankowego

Jeżeli u osoby zostanie stwierdzone chromanie przestankowe, powinna ona niezwłocznie zbadać cały układ sercowo-naczyniowy. Należy to zrobić ze względu na czterokrotnie wyższe ryzyko poważnych schorzeń tego układu ze względu na zmiany miażdżycowe w nogach. Dokładniej tym badaniem jest ultrasonografia (USG) dopplerowska, która pokazuje jakość i regularność przepływu krwi w dużych tętnicach, wykrywa zwężenia i niedrożność tętnic, złogi miażdżycowe i uszkodzenia naczyń.

Leczenie chromania przestankowego

W początkowych stadiach chromania przestankowego jest stosowane leczenie farmakologiczne – przepisywane są leki hipolipemizujące, które obniżają poziom cholesterolu w organizmie, oraz przeciwzakrzepowe, które zmniejszają agregację (łączenie się) płytek krwi i ryzyko powstawania zakrzepów. Oprócz tego lekarz najczęściej zleca dawkowanie leków stabilizujących ciśnienie krwi.

Poza braniem leków należy zmienić tryb życia, by pomóc sobie w pokonaniu chromania przestankowego. Trzeba zerwać z nałogiem tytoniowym, nie zaniedbywać leczenia chorób przewlekłych (nadciśnienia tętniczego, cukrzycy itd.), zrzucić zbędne kilogramy, rozpocząć regularne ćwiczenia, by polepszyć przepływ krwi, a także zmuszać się do jak najczęstszych spacerów – dzięki temu w nodze wytwarza się krążenie oboczne, czyli tworzy się własny by-pass.

W przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego konieczna jest operacja. Chromanie przestankowe zwalcza się poprzez wprowadzanie do nóg stentów (niewielkich sprężynek) lub by-passów, co udrażnia naczynia z zaburzonym przepływem krwi. Warto podjąć się leczenia chromania przestankowego, gdyż diametralnie zmienia ono standard życia, a nieleczone schorzenie może doprowadzić do krytycznego niedokrwienia i obumarcia tkanek, co kończy się amputacją nogi.

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

KRZYSZTOF 16.03.2018r.

baju baju sraju a dlaczego nie ma tu nic o witaminie K2 MK7 ? STETY TO SOBIE WSTRZEPIAJCIE OK ?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej