Jakie są objawy alergii na mleko? Co powoduje uczulenie na mleko?

Fot: seksan Mongkhonkhamsao / gettyimages.com

Objawy alergii na mleko ze strony przewodu pokarmowego to przede wszystkim nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia, bóle brzucha, śluz lub krew w stolcu. Pojawić się mogą dolegliwości ze strony układu oddechowego, nerwowego i zmiany skórne.

Mianem alergii określa się nadmierną, swoistą odpowiedź układu immunologicznego na czynniki zewnętrzne. Jedną z częściej występujących alergii jest pokarmowa, a popularnym alergenem, czyli czynnikiem uczulającym – białka mleka krowiego. Objawy alergii na mleko mogą uwidocznić się ze strony różnych układów, przy czym dominują te związane z przewodem pokarmowym.

Co powoduje uczulenie na mleko?

Za pojawienie się objawów alergii na mleko krów odpowiada uczulenie na zawarte w nim białka, których jest około 30. Wśród najważniejszych wymienia się kazeinę, która stanowi około ¾ ogólnej ilości białek mleka. Popularne są też te serwatkowe, a wśród nich beta-laktoglobulina i alfa-laktoalbumina. Badacze zwracają uwagę na to, że uczulone na białko mleka krowiego dzieci często zmagają się z alergią na mleko innych zwierząt kopytnych. Około 20% z nich wykazuje też alergię na soję. Alergeny mleka uważa się za pierwsze, jakie dostają się do organizmu noworodka na drodze pokarmowej. Niepożądane objawy po mleku rozpoczynają tzw. marsz alergiczny związany z występowaniem po sobie kolejnych alergii pokarmowych i wziewnych.

Kiedy pojawiają się objawy alergii na mleko?

Pierwsze objawy uczulenia na mleko krowie pojawić się mogą w trakcie karmienia mlekiem matki. Są to jednak rzadkie przypadki. Jak im zaradzić? Powinna zostać zmodyfikowana dieta karmiącej piersią matki – z jadłospisu trzeba wykluczyć mleko oraz nabiał. Objawy alergii ustąpią po upływie 2–3 tygodni.

Częściej stwierdza się je wraz z wprowadzeniem do diety dziecka mleka sztucznego. Szacuje się, że u 40–70% dzieci z alergią już w pierwszym tygodniu karmienia sztucznego pojawiają się objawy alergii na mleko krowie. Po upływie 3 miesięcy dotyczą już około 90%.

W większości przypadków alergia na mleko krowie ma charakter przemijający. Jej ustępowanie związane jest ze stopniowym nabywaniem tolerancji przez organizm. Szacuje się, że utrzymuje się ona u około 71% dzieci wieku 3 lat, 50% dzieci w wieku 6 lat, 28% populacji po 9 roku życia.

W jaki sposób objawia się alergia na mleko?

Alergia na mleko objawia się przede wszystkim miejscowo. W pierwszym półroczu życia symptomy uczulenia dotyczą zwykle jednego narządu, najczęściej skóry lub przewodu pokarmowego. W skrajnych przypadkach przybiera postać reakcji uogólnionej, która prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Uczulenie na mleko daje objawy ze strony układu pokarmowego. Są to: biegunka lub zaparcia, bóle brzucha (często kolkowe), śluz lub krew w stolcu, wymioty (nawet o charakterze chlustającym), refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa. W przypadku dzieci może pojawić się dodatkowo częste ulewanie i kolki oraz brak przyrostu masy ciała.

Objawy alergii na mleko ze strony układu oddechowego

Alergia na mleko krowie objawiać się może problemami w obrębie układu oddechowego. Zdarza się przewlekły kaszel, sapka (ciężki oddech u noworodka i niemowlęcia), astma, prowadząca do duszności czy świszczącego oddechu. Można zauważyć nieżyt nosa, dla którego typowe jest uczucie jego zatkania (blokady), odchrząkiwanie spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny, napadowe kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, swędzenie gardła. U chorych z alergią na mleko rośnie ryzyko wystąpienia surowiczego zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, nawracających dolegliwości ze strony gardła, migdałków i krtani.

Które produkty spożywcze uczulają najczęściej? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Alergie pokarmowe - co uczula najczęściej? Źródło: 36,6

Objawy skórne uczulenia na mleko

Uczulenie na mleko krowie dawać może objawy skórne w postaci:

  • atopowego zapalenia skóry – uporczywego świądu, pogrubienia, zaczerwienienia, suchości, ucieplenia, łuszczenia się skóry, z czasem wypełnionych płynem surowiczym pęcherzy, które po rozdrapaniu sączą się;
  • obrzęku naczynioruchowego – niezapalnych, niebolesnych, niepoddających się uciskowi, bez świądu, obejmujących najczęściej twarz, okolice stawów, kończyny ograniczonych obrzęków;
  • pokrzywki – bezbolesnego, miejscowego, o czerwonej barwie, swędzącego, z uczuciem pieczenia, płasko-wyniosłego obrzęku skóry.

Inne objawy alergii na mleko

U uczulonych na mleko wystąpić mogą dolegliwości ze strony układu nerwowego, w tym m.in.: bóle głowy, nadpobudliwość, zaburzenia snu, drgawki, omdlenia, zaburzenia koncentracji. Możliwe są także: niedokrwistość z niedoboru żelaza, powiększenie obwodowych węzłów chłonnych, izolowane, okresowe zwyżki temperatury ciała, nocne poty. Dodatkowo w przypadku dzieci zdarza się prężenie pleców, trudności w przyjmowaniu pokarmu, nadmierna płaczliwość.

Jak szybko pojawiają się objawy alergii na mleko?

Objawy alergii na mleko mogą być:

  • natychmiastowe – IgE - zależne; występują w czasie od kilku minut do 4–6 godzin od spożycia pokarmu,
  • opóźnione i późne – IgE - niezależne, mieszane IgE - zależne i IgE- niezależne; występują w czasie od kilku do kilkunastu godzin po spożyciu pokarmu.

Bibliografia:

1. E. Dadas-Stasiak, B. Kalicki, A. Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2010, 6(2), s. 92–99.

2. J. Gawęcki, Białka w żywności i żywieniu, Wydawnictwo AR, Poznań 2003.

3. W. Silny, M. Czarnecka-Operacz, D. Jenerowicz i wsp., Leksykon alergicznych chorób skóry i reakcji polekowych, Wydawnictwo Medyczne Termedia, Poznań 2009.

4. D. Szałowska, L. Bąk-Romaniszyn, Różne manifestacje kliniczne alergii na białko mleka krowiego, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(3), s. 239–245.

Data aktualizacji: 06.07.2020,
Opublikowano: 06.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej