Czy to już alkoholizm? Dlaczego popadamy w uzależnienie?

Peter Dazeley/getty images

Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?

Alkoholizm to pułapka i jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Może pojawić się na każdym etapie życia, niezależnie od wieku i płci. Mitem jest to, że chorują na niego jedynie ludzie z uboższych grup społecznych. W równym stopniu w uzależnienie popadają osoby zamożne. Przyczyny alkoholizmu w Polsce, tak jak i na całym świecie, upatrywane są w wielu czynnikach – biologicznych, genetycznych oraz środowiskowych, w tym społecznych.

Biologiczne i genetyczne przyczyny alkoholizmu

Jedna z możliwych przyczyn alkoholizmu może dotyczyć uwarunkowań genetycznych i biologicznych. Niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój różnego rodzaju uzależnień (od papierosów, narkotyków, alkoholu czy hazardu). W latach 40. ubiegłego wieku po raz pierwszy opisano alkoholizm rodzinny. Nadal jednak naukowcy nie są do końca przekonani, czy uzależnienie od alkoholu w obrębie jednej rodziny ma podłoże biologiczne, czy wynika po prostu z życia w określonych schematach i tradycjach.

U przedstawicieli niektórych ras (głównie azjatyckiej) obserwuje się niemożność rozkładania alkoholu w organizmie z powodu braku konkretnego enzymu. W tych krajach panuje zatem niższy odsetek osób uzależnionych. Należy jednak pamiętać o tym, że posiadanie w bliskiej rodzinie osoby uzależnionej nie jest wyrokiem. Wszystko zależy od szeregu innych bodźców, w tym wychowania, wrażliwości i podatności na uzależnienia.

Istnieje ogólne i błędne przekonanie, że alkoholizm dotyczy wyłącznie osób żyjących w ubóstwie, mających duże problemy ekonomiczne, prowadzących niehigieniczny tryb życia, a także bezdomnych. Coraz więcej osób, które nie radzą sobie z piciem alkoholu, należy do klasy średniej i wyższej, a uzależnienie bywa remedium na walkę ze stresem, wymaganiami społecznymi, rosnącymi wydatkami lub brakiem własnej akceptacji.

Społeczne i psychiczne przyczyny alkoholizmu

Psychologowie są zgodni, że najczęstszą przyczyną rozwoju alkoholizmu są czynniki psychologiczne. Jego bodźcem może być wiele rzeczy, w tym m.in. utrata bliskiej osoby, majątku, zatrudnienia, niski status społeczny, stres w pracy lub niskie poczucie własnej wartości. Sięgnięcie po kieliszek bywa często próbą rozwiązania konfliktu wewnętrznego i odcięcia się od rzeczywistości. Dojrzałość emocjonalna kształtuje się na etapie dorastania, ponieważ to w tym okresie człowiek uczy się interakcji z innymi ludźmi, uodparnia się na stres oraz wyrabia w sobie pewne nawyki. Ci, którzy z różnych przyczyn nie osiągnęli pełnej dojrzałości emocjonalnej, mają tendencję do rozwiązywania dylematów podczas picia alkoholu. Jest to dla nich łatwiejsze niż stawienie czoła odpowiedzialności.

Nie mniejszy wpływ wywiera na człowieka otoczenie. Dużej asertywności wymaga odmówienie picia osobom, które stanowią autorytet. Nie bez znaczenia pozostaje tu też psychologia tłumu – twierdzenia typu: „wszyscy normalni ludzie piją alkohol”. Tym bardziej że w polskim społeczeństwie okazji do napicia się jest wiele – urodziny, imieniny, rocznice, awanse, a nawet zwykłe spotkania rodzinne. Przebywanie w „rozrywkowym” towarzystwie jest wymówką do częstego picia, a co więcej, stwarza okazję do kolejnych spotkań.

Inną kwestią są przyzwyczajenia rodzinne. Dziecko dorastające w rodzinie dysfunkcyjnej, w której alkohol stanowi codzienność, wykształca w sobie błędny obraz dorosłego życia. Dlatego też, gdy samo wkroczy w wiek dojrzały, zaczyna traktować picie jak rutynę. Tym bardziej że dzieciństwo, w którym napoje alkoholowe spożywane były każdego dnia, nierzadko obarczone jest traumą – wspomnieniami przemocy fizycznej i psychicznej.

Rozpoznanie alkoholizmu

Diagnozę uzależnienia alkoholowego ustala specjalista, bazując na kryteriach Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Rozpoznaje go wówczas, gdy u osoby podejrzanej o alkoholizm występują minimum 3 z poniższych objawów:

  • trudności w kontrolowaniu pragnienia napicia się,
  • przymus lub silne pragnienie odurzania się,
  • pojawienie się fizjologicznych objawów po odstawieniu substancji wywołującej uzależnienie, tzw. zespołu abstynencyjnego,
  • przyjmowanie innej substancji o potencjale uzależniającym w celu uniknięcia objawów abstynencji,
  • wykształcenie się objawów tolerancji – osoba uzależniona potrzebuje coraz większej ilości alkoholu, aby osiągnąć stan upojenia,
  • zaniedbywanie relacji międzyludzkich, dotychczasowych hobby i zainteresowań, opuszczanie dni w pracy,
  • zwiększenie czasu spędzonego na piciu lub próbach zdobycia alkoholu (funduszy na niego),
  • przyjmowanie dużej ilości alkoholu mimo wyraźnych zdrowotnych przeciwwskazań lekarskich.

Zobacz film: Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Frąckowiak M., Motyka M. 2015. Zespół zależności alkoholowej: charakterystyka, fazy rozwoju, metody diagnozowania. Prob. Hig. Epidemiol. 96(2):315–320.

2. Brudek P. 2010. Choroba alkoholowa jako czynnik dysfunkcjonalności rodziny. W: D. Krok, P. Landwójtowicz (red.). Rodzina w nurcie współczesnych przemian. Opole. Wydawnictwo WTUO, s. 309–325.

Data aktualizacji: 30.12.2020,
Opublikowano: 30.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej