W przypadku hemoroidów I i II stopnia wykorzystuje się postępowanie zachowawcze i stosuje w pierwszym kroku różnego typu czopki oraz maści lub kremy zawierające leki ściągające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, a niekiedy antybiotyki czy glikokortykosteroidy.
Bardziej zaawansowane postaci hemoroidów II i III stopnia mogą wymagać leczenia zabiegowego. W tym celu wykorzystuje się np. skleroterapię, polegającą na wstrzykiwaniu w guzki krwawnicze środków chemicznych zamykających dopływ krwi, koagulację, czyli zamykanie naczyń energią cieplną(laserową lub prądem zmiennym), która hamuje przepływ krwi i powoduje niedokrwienie guzka, co prowadzi do jego martwicy, a także krioterapię, czyli wymrażanie hemoroidów. Wykonuje się również „gumkowanie” hemoroidów metodą Barrona. To zabieg, który polega na założeniu na nasadę hemoroidu gumowej podwiązki, która odcina dopływ krwi. W efekcie guzek obumiera i w ciągu kilku dni odpada.
W skrajnych przypadkach, w IV stopniu rozwoju hemoroidów wykonuje się operacyjne wycięcie hemoroidów, czyli hemoroidektomię. Najbardziej popularna w Polsce jest metoda Milligana-Morgana, która jest typem hemoroidektomii otwartej.
Polecamy: Hemoroidy w ciąży i po porodzie: metody zapobiegania i leczenia
Na pytania odpowiada lek. med. Katarzyna Gotfryd-Bugajska - specjalistka chirurgii ogólnej, proktolog z krakowskiego SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie starszy asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Bonifratrów w Krakowie. Specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w chirurgii laparoskopowej pęcherzyka żółciowego, przepuklinach pachwinowych, udowych, pępkowych i brzusznych, rekonstrukcji powłok brzusznych po przebytych ciążach, chirurgii zmian skórnych oraz w leczeniu chorób proktologicznych - hemoroidów, szczelin, zabiegów plastycznych okolic odbytu.
Kolejne pytania:
Jakie są objawy raka prostaty. Czy rak prostaty jest dziedziczny?
Jak się uchronić przed hemoroidami? Zalecana profilaktyka - na co zwrócić uwagę?