Jakie są metody leczenia hemoroidów?

Fot.: ruigsantos / stock.adobe.com

W przypadku hemoroidów I i II stopnia wykorzystuje się postępowanie zachowawcze i stosuje w pierwszym kroku różnego typu czopki oraz maści lub kremy zawierające leki ściągające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, a niekiedy antybiotyki czy glikokortykosteroidy.

Bardziej zaawansowane postaci hemoroidów II i III stopnia mogą wymagać leczenia zabiegowego. W tym celu wykorzystuje się np. skleroterapię, polegającą na wstrzykiwaniu w guzki krwawnicze środków chemicznych zamykających dopływ krwi, koagulację, czyli zamykanie naczyń energią cieplną(laserową lub prądem zmiennym), która hamuje przepływ krwi i powoduje niedokrwienie guzka, co prowadzi do jego martwicy, a także krioterapię, czyli wymrażanie hemoroidów. Wykonuje się również „gumkowanie” hemoroidów metodą Barrona. To zabieg, który polega na założeniu na nasadę hemoroidu gumowej podwiązki, która odcina dopływ krwi. W efekcie guzek obumiera i w ciągu kilku dni odpada.

W skrajnych przypadkach, w IV stopniu rozwoju hemoroidów wykonuje się operacyjne wycięcie hemoroidów, czyli hemoroidektomię. Najbardziej popularna w Polsce jest metoda Milligana-Morgana, która jest typem hemoroidektomii otwartej.

Polecamy: Hemoroidy w ciąży i po porodzie: metody zapobiegania i leczenia

Na pytania odpowiada  lek. med. Katarzyna Gotfryd-Bugajska - specjalistka chirurgii ogólnej, proktolog z krakowskiego SCM clinic (www.scmkrakow.pl). Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie starszy asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Bonifratrów w Krakowie. Specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w chirurgii laparoskopowej pęcherzyka żółciowego, przepuklinach pachwinowych, udowych, pępkowych i brzusznych, rekonstrukcji powłok brzusznych po przebytych ciążach, chirurgii zmian skórnych oraz w leczeniu chorób proktologicznych - hemoroidów, szczelin, zabiegów plastycznych okolic odbytu.

Kolejne pytania:

Jakie są objawy raka prostaty. Czy rak prostaty jest dziedziczny? 

Jak się uchronić przed hemoroidami? Zalecana profilaktyka - na co zwrócić uwagę? 


Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 09.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej