Jakie problemy ze zdrowiem można wyczytać z twarzy?

Fot: svetikd / gettyimages.com

Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej z twarzy człowieka można wyczytać jego stan zdrowia. Jakie choroby da się zobaczyć gołym okiem?

Zmiany na twarzy czy na głowie mogą pojawiać się z bardzo różnych powodów. Po naszej buzi niemal od razu widać, że jesteśmy zmęczeni czy niewyspani. Zdaniem specjalistów od medycyny chińskiej z twarzy da się wyczytać znacznie więcej.

Oczy

Jeśli, mimo wyspania, oczy są podkrążone i spuchnięte warto wykonać badania z oznaczeniem hormonów tarczycy. Czasem zdarza się, że to właśnie zmiany wokół oczu sugerują, że gruczoł działa nieprawidłowo. Niepokoić powinny także  żółte nieregularne gródki wokół oczu. W niektórych przypadkach są one sygnałem, że poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi jest zbyt wysoki. Takie zmiany mogą także świadczyć o problemach z wątrobą. O nieprawidłowym działaniu tego narządu może świadczyć także zażółcenie białka w oku. Czasem podkrążone oczy sugerują zaburzenie krążenia.

Usta

Nawracające zajady to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów anemii. Czasem są sygnałem, że organizmowi brakuje witamin z grupy B, cynku oraz żelaza. Popękane i spierzchnięte usta mogą także sugerować cukrzycę. W przypadku tej choroby nie można się sugerować jedynie wyglądem ust. U pacjentów z cukrzycą pojawia się szereg innych dolegliwości, które dopiero zestawione razem dają pełny obraz stanu zdrowia pacjenta.

Co można wyczytać z twarzy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Choroba wypisana na twarzy. Co możemy z niej wyczytać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Skóra 

Pierwsze objawy niepokojących zmian, które zachodzą w organizmie da się zauważyć także na skórze. Jeśli na skórze pojawił się rumień można podejrzewać nadciśnienie tętnicze. Zmiany na skórze nosa zgodnie z medycyną chińską mogą świadczyć o problemach z trzustką. Poprzeczne bruzdy na czole to z kolei sygnał ze strony układu pokarmowego

Włosy

Nadmierne wypadanie włosów także może mieć różne przyczyny. Najczęściej utratę włosów łączy się z anemią, niedoczynnością tarczycy, ale nie tylko. Wypadanie włosów pojawia się także u kobiet, które urodziły dziecko (to całkowicie naturalna sytuacja, która powinna minąć samoistnie, kiedy organizm odzyska równowagę) lub odstawiły antykoncepcję. Zdarza się, że wypadanie włosów pojawia się u kobiet w okresie menopauzy.

Diagnozę stawia lekarz

Medycyna chińska budzi spore kontrowersje. Specjaliści z tej dziedziny przy stawianiu diagnozy nie wykonują żadnych konkretnych badań. Rozpoznanie stawiają w oparciu o obserwację pacjenta, wygląd języka czy puls. Dlatego też wizyta u specjalisty z zakresu medycyny chińskiej może mieć jedynie charakter poglądy. Taki specjalista nie tylko nie wykonuje badań laboratoryjnych, ale nie przepisuje leków. Należy mieć tego świadomość i pamiętać, że leczeniem zajmuje się przede wszystkim tradycyjna medycyna.

Jak wygląda wizyta w gabinecie specjalisty z zakresu medycyny chińskiej? Dowiesz się tego z naszego materiału: Medycyna chińska - co oferuje pacjentom i czy warto z niej korzystać?

Data aktualizacji: 20.02.2020,
Opublikowano: 20.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej