Jak zwalczyć suchość w ustach? Najczęstsze przyczyny dyskomfortu

Fot.: ruigsantos / stock.adobe.com

Suchość w ustach potrafi być dokuczliwym problemem. Najczęściej pojawia się rano, choć niektórym osobom może towarzyszyć przez cały dzień. Czasami świadczy o poważnych chorobach, dlatego nie powinno się jej bagatelizować.

Suchość w ustach to dolegliwość, na którą skarży się wiele osób. Można ją leczyć za pomocą leków łagodzących jej objawy, jednak najlepszym sposobem jest, jeśli to możliwe, poznanie i eliminacja jej przyczyn.

Suchość w ustach i towarzyszące jej objawy

Suchość w ustach potrafi być bardzo nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością. Najczęściej wiąże się ona z upośledzonym wydzielaniem śliny przez ślinianki, co powoduje również zahamowanie procesów, do których jest ona potrzebna. Dlatego suchości w ustach mogą towarzyszyć objawy, takie jak:

  • halitoza – brzydki zapach z ust, który powstaje w wyniku mnożenia się bakterii na płytce nazębnej normalnie neutralizowanych dzięki ślinie,
  • rany i owrzodzenia w jamie ustnej – przesuszenie jamy ustnej powoduje, że dochodzi do lokalnych pęknięć śluzówki i nadkażeń powstających w ten sposób ranek,
  • nasilona próchnica – ślina działa dezynfekująco na zęby i zapobiega powstawaniu nadmiaru płytki nazębnej,
  • częstsze infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe – ślina stanowi naturalną barierę ochronną przed wirusami,
  • chrypka i problemy z mówieniem – suchość w gardle może powodować ból i obrzęk aparatu mowy,
  • ból i pieczenie w jamie ustnej,
  • problemy z odczuwaniem smaku – bodźce do kubków smakowych powinny docierać rozpuszczone w ślinie,
  • zaburzenia trawienia – w ślinie zawarte są enzymy trawiące węglowodany,
  • trudności z połykaniem pokarmu.

Jakie przyczyny mogą wywoływać suchość w ustach?

Suchość w ustach może być wywołana przez różne przyczyny. Czasami jest stosunkowo niegroźna, ale bywa, że powodują ją poważne choroby.

Najczęściej występującym problemem jest suchość w ustach, która pojawia się rano. Jej przyczyną może być zbyt suche i gorące powietrze w mieszkaniu. O jego jakość należy zadbać przede wszystkim przed snem. Optymalna temperatura do spania nie powinna przekraczać 20°C. Przed położeniem się na spoczynek warto wywietrzyć sypialnię. Osoby borykające się z tym problemem mogą również nawilżać powietrze, kładąc na noc mokry ręcznik na kaloryfer, a nawet kupić w tym celu specjalne urządzenie. Rośliny doniczkowe również pomagają stabilizować wilgotność powietrza w mieszkaniu.

U niektórych osób poranna suchość ustach związana jest też z problemami z górnymi drogami oddechowymi. Obrzęknięte śluzówki w nosie sprawiają, że przez sen często oddycha się ustami, co powoduje wysychanie jamy ustnej.

Suchość w ustach często jest spowodowana zbyt niskim nawodnieniem organizmu, dlatego zawsze należy się upewnić, czy wypija się odpowiednią ilość niesłodzonych płynów. Zaleca się spożywanie co najmniej 1,5 litra wody źródlanej dziennie.

Dlaczego warto pic wodę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto pić wodę? Jaką wodę wybrać? Źródło: Wiem co jem.

Kolejną przyczyną tego problemu może być upośledzenie lub uszkodzenie ślinianek, których zadaniem jest stałe wytwarzanie śliny nawilżającej jamę ustną. Najczęściej dochodzi do tego na skutek:

  • podeszłego wieku – wówczas naturalnie zmniejsza się praca ślinianek;
  • menopauzy – zmiany hormonalne wpływają także na produkcję śliny;
  • zażywania niektórych leków – warto porozmawiać z lekarzem o zastąpieniu ich innymi preparatami;
  • niektórych chorób – cukrzycy, anemii, nadciśnienia, mukowiscydozy, świnki, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, zespołu Sjogrena, HIV i AIDS;
  • uszkodzenia niektórych nerwów – na przykład na skutek urazów lub operacji;
  • uszkodzenia ślinianek – dochodzi do niego w wyniku radioterapii lub niektórych infekcji;
  • operacyjnego usunięcia ślinianek;

Suchość w ustach w ciąży

Przez niektóre kobiety suchość w ustach uważana jest za jeden z wczesnych objawów ciąży. Zdarza się, że w I trymestrze dochodzi do zaburzenia w wydzielaniu śliny i jej produkcja może być zbyt mała lub zbyt duża. Suchość w ustach w ciąży nie powinna jednak nigdy być bagatelizowana, ponieważ może świadczyć o rozwijającej się cukrzycy ciężarnych.

Suchość w ustach – leczenie

Leczenie suchości w ustach należy rozpocząć od diagnozy problemu. Jeśli jest to możliwe, należy wyeliminować wywołującą ją przyczynę – na przykład przez zmianę zażywanych leków, zaprzestanie palenia i odpowiednie nawilżanie organizmu. Jeżeli suchość w ustach wywołana jest przez choroby, często bardzo pomocne jest ustabilizowanie stanu, co może znacząco zmniejszyć przykrą dolegliwość.

Bywa jednak, że przyczyny suchości w ustach są niemożliwe do usunięcia. Wówczas sięga się po leki o działaniu objawowym, takie jak zwiększające wydzielanie śliny lub preparaty ze sztuczną śliną.

Zaleca się również dbanie o higienę jamy ustnej i używanie płynów do jej płukania, a także korzystanie z bezcukrowych gum do żucia i cukierków lub ssanie plasterków cytryny.

Suchość w ustach – działanie profilaktyczne

W celu zapobiegania wysychaniu jamy ustnej należy spożywać codziennie odpowiednią ilość wody oraz dbać o prawidłowe nawilżenie powietrza. Powinno się także zrezygnować z palenia papierosów.

Ważne jest także unikanie potraw:

  • bardzo słonych,
  • bardzo ostrych,
  • słodkich,
  • zbyt zimnych,
  • zbyt gorących.



Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 20.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej