Jak w Polsce choruje się na COVID-19? Poznaj historię dziennikarki, która musiała walczyć nie tylko z chorobą, ale i biurokracją

Fot: Lucas Ninno / gettyimages.com

Pani Milena ma 30 lat. Dobrze się odżywia, dba o siebie, regularnie ćwiczy i od lat nie złapała nawet przeziębienia. Mimo to zachorowała na COVID-19 i zmuszona była walczyć nie tylko z koronawirusem, ale przede wszystkim biurokratycznym bałaganem.   

Pani Milena jest dziennikarką. Jej kontakt z wirusem ograniczał się do przygotowywania materiałów o tym, jak chińskie miasto Wuhan walczy z nieznanym patogenem. Jeszcze wtedy, na początki marca, nie przypuszczała, że choroba dotrze do Polski i że sama zachoruje.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak doszło do zakażenia?

Na początku marca kobieta przeszła operację nogi. Podczas rekonwalescencji odwiedzili ją znajomy. Kilka dni później, goście pani Mileny zaczęli mieć niepokojące objawy, testy potwierdziły COVID-19 u dwóch osób. Kobieta i jej parter także zostali przebadani w kierunku zakażenia koronawirusem.

Nerwowo reagowaliśmy na każdy telefon. Ten ze szpitala zadzwonił tuż przed północą. Wynik testu był pozytywny. Byłam chora na COVID-19. Na początku pomyślałam, że to musi być pomyłka, bo przecież moje objawy daleko odbiegają od tych widocznych na zdjęciach innych chorych, choćby z Chin czy Włoch. Rzeczywiście czułam się tak, jakbym była przeziębiona, nieco osłabiona, ale koronawirus? - napisała pani Milena w materiale dla portalu TVN 24.

Jak wygląda leczenie COVID-19 w Polsce?

Zgodnie z przepisami osoby chore, które nie wymagają hospitalizacji lub zostały objęte kwarantanną, powinny być kontrolowane przez policjantów. Zadaniem mundurowych, poza sprawdzeniem, czy pacjent przestrzega kwarantanny, jest zadbanie o to, aby choremu nic nie zabrakło. To policjant powinien poinformować odpowiednie służby, jeśli chory potrzebuje zakupów lub skończyły mu się leki.

Pani Mileny i jej partnera policjanci nie odwiedzili wcale. Zjawili się dopiero wtedy, kiedy pani Milena była już oficjalnie zdrowa. Dlaczego?

Okazało się, że dopiero dzień wcześniej otrzymali od sanepidu listę z moim nazwiskiem i adresem - napisała pani Milena.

W odpowiedzi na liczne maile wysyłane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z pytaniem dlaczego tak się stało, pani Milena dowiedziała się w końcu, że "osoba, u której stwierdzono zachorowanie na chorobę wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) nie jest obejmowana kwarantanną. Stąd brak decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m. st. Warszawie w Pani sprawie. Komunikaty Ministra Zdrowia nie pozostawiały w tym zakresie wątpliwości, wynikają też z obowiązujących przepisów prawa powszechnie obowiązującego".

Zatem, dlaczego policjanci jednak zapukali do drzwi pani Mileny? Wizyta nie była spowodowana nadgorliwością urzędników, ale bałaganem i niezaktualizowaną bazą osób chorych na COVID-19.

To, co dla mnie podczas tej domowej izolacji było najgorsze, to świadomość, że jest się chorym, ale dla państwa – nieistotnym. Nikt nie zadzwonił, żeby zapytać, czy mój stan jest stabilny, czy potrzebuję opieki lekarza, czy w ogóle jeszcze żyję. Miałam wrażenie, że niehospitalizowani chorzy nie są pacjentami, a cyferkami w prezentowanych w telewizji statystykach. Pozostaje pytanie, ile jest takich historii jak moja i jak wielu jej bohaterów -chorych na COVID-19 - zostało potraktowanych przez sanepid jak natrętni interesanci - pisze pani Milena.

Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Kiedy wykonuje się chorym ponowne testy?

Po upływie 10-12 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu, każda osoba powinna zostać przebadana ponownie. Problem w tym, że do pani Mileny nikt się nie zgłosił, co gorsza kobieta dalej nie została wpisana do rejestru chorych.

Przez wiele dni stacja powiatowa twierdziła, że za badanie odpowiada stacja wojewódzka, a stacja wojewódzka, że jednak powiatowa - pisze pani Milena.

Drugi wymaz pobrano od niej po osiemnastu dniach od wykonania pozytywnego testu. Na szczęście wynik był negatywny. Na trzeci - rozstrzygający test - pani Milena zgłosiła do szpitala zakaźnego. Po trzech godzinach oczekiwania od kobiety w końcu pobrano wymaz oraz krew. O negatywnym wyniku testu na COVID-19 została poinformowana następnego dnia SMS-em. A co z badaniem krwi? Po telefonie do laboratorium usłyszała, że "nadal nie została zbadana, bo szpital nie ma jeszcze potrzebnych odczynników i nie wiadomo kiedy je otrzyma".

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Jak ludzie reagują na chorych?

Niestety okazuje się, że mimo przebytej choroby i dwóch testów potwierdzających wyzdrowienie wielu ludzi i tak uważa ozdrowieńców za zagrożenie, za nosicieli wirusa - pisze pani Milenia.

Ludzie wolą nie podchodzić, bo boją się zakażenia. Część jest przekona, że "ozdrowieniec" dalej zaraża. Jeszcze inni twierdzą, że wykonywane w Polsce testy nie są dość wiarygodne.

To chyba trzy najpopularniejsze komentarze, jakie usłyszałam w ciągu dwóch tygodni od wyzdrowienia. Tak, to jest bardzo przykre - komentuje pani Milena. 

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Raczek 18.10.2020r.

Jestem osobą nowotworową i przerażoną tym co przeczytałam . System zdrowia całkowicie niewydolny.Winię za wszystko NASZ KOCHANY RZĄD

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej