Prozdrowotne właściwości wiesiołka znane są medycynie naturalnej od wieków. Roślina ta, wyróżniająca się drobnymi żółtymi kwiatami, rozwijającymi się dopiero po zachodzie słońca, powszechnie występuje na polskich łąkach i polach. Najcenniejszą częścią wiesiołka są nasiona – to właśnie z nich pozyskuje się olej o wielu właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Tym, co wyróżnia olej z wiesiołka na tle innych tłuszczów roślinnych, jest bardzo wysokie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, które odgrywają niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Olej z wiesiołka – właściwości
Wiesiołek to roślina łąkowa z rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie od wieków stosowana była przez Indian, którzy wykorzystywali roślinę do opatrywania ran. W Polsce zidentyfikowano aż 30 gatunków wiesiołka, spośród których najczęściej spotykany jest wiesiołek dwuletni. To głównie z tej odmiany produkuje się olej z wiesiołka (produkt taki określany jest czasem jako olej z wiesiołka dwuletniego).
Kiedy warto sięgnąć po olej z wiesiołka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Olej z wiesiołka bogaty jest w następujące substancje aktywne:
-
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – kwas linolowy oraz gamma-linolenowy. Substancje te nie są syntezowane w organizmie człowieka i muszą być dostarczane z zewnątrz (ten rodzaj substancji nazywa się egzogennymi). Niedobór NNKT w diecie może skutkować chorobami dermatologicznymi, powodować zwiększoną utratę wody w organizmie, a u kobiet ciężarnych może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju płodu.
-
Inne kwasy tłuszczowe – kwas oleinowy (omega-9), palmitynowy oraz stearynowy.
-
Fitosterole, czyli sterole roślinne – substancje o działaniu antyoksydacyjnym, hamującym agregację płytek krwi.
-
Białko, przede wszystkim aminokwasy siarkowe oraz tryptofan – substancje, które biorą udział w wytwarzaniu serotoniny (tak zwanego hormonu szczęścia), melatoniny, regulują pracę neuroprzekaźników (między innymi noradrenaliny i dopaminy), wpływają na metabolizm węglowodanów.
-
Witamina E – jeden z najsilniejszych antyoksydantów, wpływający na prawidłową przepuszczalność błon komórkowych.
-
Minerały – przede wszystkim cynk, selen, magnez oraz wapń.
Olej z wiesiołka – dawkowanie, jak stosować
Płynny olej z wiesiołka należy spożywać jedynie na zimno – po podgrzaniu nie tylko traci on większość swoich właściwości, ale także staje się szkodliwy dla organizmu. Olej może stanowić alternatywę oliwy z oliwek – dobrze sprawdza się jako składnik dressingów do sałatek, zimnych sosów, dodatek do zup.
Wygodną formą suplementacji jest olej z wiesiołka w kapsułkach. Preparaty tego typu można zakupić w aptece lub w dobrze wyposażonych sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością. Zażywanie kapsułek powinno odbywać się zgodnie z informacją umieszczoną na ulotce bądź opakowaniu. Zwykle zaleca się zażywanie 2 kapsułek z olejem 3 razy dziennie, podczas posiłków.
Olej z wiesiołka – ciąża i inne wskazania do stosowania
Włączenie oleju z wiesiołka do codziennej diety zalecane jest w następujących przypadkach:
- Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) – dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej może skutecznie obniżać cholesterol LDL i jednocześnie zwiększać poziom dobrego cholesterolu HDL. Tym samym, olej z wiesiołka obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy.
- Podwyższone ciśnienie krwi – regularne stosowanie oleju z wiesiołka wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Dodatkowo olej działa antyagregacyjnie na płytki krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.
- Nawaga lub otyłość – kwas gamma-linolenowy przyspiesza proces spalania tłuszczu i przekształcania go w ciepło. Dodatkowo olej z wiesiołka przyspiesza metabolizm i wspomaga procesy trawienne.
- Starania o ciążę – olej z wiesiołka zwiększa ilość oraz jakość śluzu szyjkowego, który wspomaga przemieszczanie się plemników. Co więcej, olej może pozytywnie wpływać na ukrwienie szyjki macicy. Aby zwiększyć płodność, zaleca się przyjmowanie oleju z wiesiołka od pierwszego dnia cyklu (czyli w dniu wystąpienia miesiączki) do momentu owulacji. Następnie należy olej odstawić i wrócić do niego pierwszego dnia kolejnego cyklu menstruacyjnego.
Zobacz film i poznaj wszystkie właściwości wiesiołka:
Olej z wiesiołka na twarz i włosy – zastosowanie w pielęgnacji
Dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz innych, cennych składników, olej z wiesiołka może być z powodzeniem stosowany również w pielęgnacji.
Olej z wiesiołka poprawia kondycję skóry – wzmacnia warstwę hydrolipidową naskórka i pozwala utrzymać optymalny poziom nawilżenia, a tym samym pozytywnie wpływa na jędrność oraz elastyczność skóry. Dodatkowo olej wspomaga produkcję enzymu delta-6-desaturazy, który wspomaga regenerację skóry w przypadku różnego rodzaju dolegliwości, takich jak trądzik, łuszczyca.
Olej z wiesiołka można wykorzystać także do pielęgnacji włosów. Składniki aktywne zawarte w oleju odżywiają skórę głowy, wzmacniają mieszki włosowe oraz stymulują wzrost włosów. Tym samym olej z wiesiołka zalecany jest często osobom, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów.