Jak skutecznie pozbyć się kataru? Czy płukanie to najlepszy sposób?

Fot: kadr z programu 36,6

Katar to dolegliwość, która może mocno uprzykrzyć życie. Dokucza nie tylko chorym w czasie przeziębienia, ale przede wszystkim alergikom, którzy muszą zmagać się z nim przez cały rok. Na szczęście są sposoby, aby sobie z nim poradzić. Zdaniem specjalistów jednym z najlepszych jest płukanie. Jak je wykonać prawidłowo?

Katar to nic innego jak zapalenie błony śluzowej nosa, a czasem i zatok przynosowych. Poza wyciekiem wydzieliny z nosa może mu towarzyszyć kichanie, drapanie, a nawet kaszel. Katar może być objawem nie tylko zwykłego przeziębienia. Ten, który utrzymuje się stosunkowo długo lub okresowo nawraca może świadczyć o alergii. Choć czasem ciężko się go pozbyć, to istnieje wiele dostępnych bez recepty preparatów, które łagodzą objawy i zapobiegają powikłaniom. Jednym z nich może być płukanie zatok.

Do płukania zatok przy infekcji kataralnej najczęściej wykorzystuje się specjalne preparaty przygotowane na bazie soli kuchennej. Różnią się one od siebie stężeniem i można je stosować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Co daje płukanie nosa i zatok?

Celem takiego płukania jest oczyszczenie błon śluzowych nosa i zatok. Jeśli już mamy wydzielinę, która zalega to naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu przestają działać jak należy. Dzięki płukaniu rzęski, które znajdują się w jamie nosowej łatwiej pozbywają się nie tylko zalegającej wydzieliny, ale także usuwają groźne bakterie czy wirusy, które mogą doprowadzić do zaostrzenia infekcji.

Zobacz także: Zielony katar - przyczyny i leczenie

Jednak, aby płukanie przyniosło zamierzony efekt trzeba to robić prawidłowo. Jak? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że roztwór aplikujemy najpierw do jednego, potem do drugiego nozdrza. Przed wpuszczeniem płynu należy pochylić się na umywalką. Dopiero wtedy można zacząć aplikację roztworu. Mimo że zabieg jest bezpieczny i można go wykonać raz dziennie, to trzeba pamiętać, aby nie robić tego zbyt często. Dlaczego? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka program 36,6°C.  Zapraszamy w sobotę, 30 marca, na godzinę 18.00!

Więcej informacji o płukaniu nosa i zatok znajdziecie tutaj:

Zobacz film: Płukanie zatok i katar. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 26.03.2019,
Opublikowano: 26.03.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lukasz8708 30.03.2019r.

Wyciek z ucha smierdzacy czy to wina zatok czy antybiotyk jakis pomoze???

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej