Jak rozmawiać z osobą, która choruje na depresję? Co mówić, a czego nie?

Fot: Josef Lindau / gettyimages.com

Depresja może pojawić się u każdego. Wiek, status społeczny czy prowadzony styl życia nie mają najmniejszego znaczenia. Co gorsza, społeczna izolacja, z którą musimy się teraz zmierzyć może jeszcze bardziej zaostrzyć problem. Jak pomóc osobie chorej? Jak z nią rozmawiać?

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja będzie drugą, zaraz po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną problemów ze zdrowiem. Dlaczego? Trudno udzielić na to pytanie jednoznaczną odpowiedź. Depresja może być spowodowana permanentnym stresem czy traumatycznymi doświadczeniami. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne.

Więcej niż smutek

Przygnębienie, smutek, zmęczenie czy rozdrażnienie to uczucia, których doświadcza każdy z nas i zazwyczaj umiemy sobie z nimi radzić. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy te emocje zaczynają oddziaływać na co dzienne życie. Takie niepokojące zmiany w zachowaniu najczęściej, jako pierwsi, dostrzegają najbliżsi chorego. Nawet jeśli zdają sobie sprawę, że z bliską im osobą dzieje się coś złego, często nie wiedzą, jak okazać wsparcie i jak pomóc choremu wrócić do zdrowia. A to właśnie wsparcie rodziny przekłada się na skuteczność leczenia depresji.

Rodzina, która chce wesprzeć chorego w walce o zdrowie musi zdawać sobie sprawę, że depresja to choroba, nie wymysł czy tylko chwilowe obniżenie nastroju. Długo utrzymująca się depresja uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do prób samobójczych. Dlatego, tak ważne jest, aby rodzina chorego zrozumiała, że depresja to poważna choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. 

Zobacz także: Jakie są przyczyny depresji lękowej oraz jak ją leczyć? Definicja i objawy depresji neurotycznej

Depresja - czego nie mówić choremu?

W rozmowie z osobą chorą łatwo można popełnić błąd i powiedzieć, coś co zamiast pomóc - sprawi więcej przykrości. Przede wszystkim trzeba się wystrzegać stwierdzeń:

  • "weź się w garść";
  • "nie przejmuj się, inni mają gorzej";
  • "to wszystko twoja wina";
  • "masz takie wspaniałe życie i tyle rzeczy, za które możesz być wdzięczny”;
  • „to wszystko jest w Twojej głowie”;
  • „wszystko będzie dobrze”;
  • „kiedy weźmiesz się za coś konkretnego?”;
  • „zrób coś ze sobą”;
  • „przestań się nad sobą użalać”;
  • „przestań być taki ponury!”;
  • „musisz myśleć bardziej pozytywnie!”.

Mimo że wszystkie te rady zazwyczaj wypowiadane są w dobrej wierze, nie niosą za sobą nic dobrego. Takie stwierdzenia chorzy odbierają jako bagatelizowanie problemu, przez co czują się jeszcze bardziej bezsilni, samotni i pozostawieni sami sobie.

Zobacz film i dowiedz się jakie mogą być pierwsze objawy depresji:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji Źródło: 36,6

Jak pomóc osobie, która ma depresję?

Osoba, która zmaga się depresją musi wiedzieć, że nie jest ze swoim problemem sama, że ma wokół siebie ludzi, którzy rozumieją jej stan. Jak to okazać? Podczas rozmowy z chorym warto używać następujących stwierdzeń:

  • „jestem tu dla ciebie”;
  • „oczywiście, nie potrafię do końca zrozumieć, przez co przechodzisz, ale masz moje pełne wsparcie i akceptację”;
  • „widzę, jak bardzo się starasz i doceniam to”;
  • „co mogę dla ciebie zrobić? Na co masz ochotę?”;
  • „chcesz się wygadać?”.

Najbliższe otoczenie chorego musi sobie zdawać sprawę, że depresja nie minie z dnia na dzień. Trudno jest przewidzieć, jak długo może potrwać leczenie. Każdy pacjent jest inny i inaczej przechodzi terapię, inaczej reaguje na farmakologię. Codzienne funkcjonowanie z kimś przewlekle chorym - mimo najlepszych chęci - może być bardzo wyczerpujące. Dlatego rodzina, czy osoby, które chcą pomóc i wesprzeć pacjenta z depresją same powinny skorzystać z pomocy terapeuty. Nie chodzi jednak o to, aby samemu zacząć terapię. Nawet kilka spotkań z psychologiem może pomóc odnaleźć właściwy sposób na to, aby oferowana choremu pomoc była najbardziej wartościowa.

Data aktualizacji: 03.04.2020,
Opublikowano: 23.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej