Jak leczyć zapalenie błędnika? Jak rozpoznać jego objawy?

Fot: Antonioguillem / fotolia.com

Zapalenie błędnika (ostre zapalenie ucha wewnętrznego) jest najczęściej powikłaniem zapalenia ucha środkowego.To stan niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ bardzo szybko się rozwija i może w krótkim czasie prowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowych.

Jeżeli pojawi się zapalenie błędnika, ważna jest szybka interwencja otolaryngologa, aby nie dopuścić do rozszerzenia się infekcji. Poza zapaleniem opon mózgowych może dojść do ropnia móżdżku czy nawet trwałego uszkodzenia narządu słuchu.

Co to jest zapalenie błędnika?

Zapalenie błędnika, czyli ostre zapalenie ucha wewnętrznego, jest chorobą, w przebiegu której infekcja obejmuje wszystkie trzy części ucha wewnętrznego, czyli przedsionek, ślimaka oraz trzy kanały półkoliste. Zarówno w przedsionku jak i ślimaku znajdują się błędniki. Zapalenie błędnika objawia się podobnie jak choroba lokomocyjna, dlatego wymaga specjalistycznej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Objawy zapalenia błędnika

Objawy zapalenia błędnika przypominają dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną. Przede wszystkim osoby dotknięte ostrym zapaleniem ucha środkowego skarżą się na zaburzenia równowagi i zawroty głowy, co z kolei powoduje narastające nudności i wymioty. Charakterystyczny jest szum w uszach o zmieniającym się natężeniu i znaczne pogorszenie się słuchu, a nawet jego częściowa utrata. W niektórych sytuacjach odczuwane jest drganie gałek ocznych (tzw. oczopląs), a osoby cierpiące na dolegliwość skarżą się na ogólne zmęczenie, złe samopoczucie i znużenie.

Zobacz także: Jak leczyć szum w uszach? Czy szumy uszne mogą wynikać z dolegliwości kręgosłupa?

Zapalenie błędnika – przyczyny

Do zapalenia błędnika zwykle przyczyniają się bakterie, które przedostają się do pozostałych części ucha z ucha środkowego. Toksyny wytwarzane przez bakterie niszczą struktury ucha środkowego, powodując stan zapalny rozszerzający się na całość aparatu słuchu.

Występuje także wirusowe zapalenie błędnika. Infekcję mogą wywołać: świnka, różyczka, odra, grypa, półpasiec, ospa wietrzna, wirus opryszczki, a także HIV. Jej przyczyną może być również toksoplazmoza. Zapalenie błędnika jest najczęściej powikłaniem przewlekłego stanu zapalnego ucha środkowego. Może do niego dojść na skutek zapalenia opon mózgowych, ale znacznie częściej obserwowana jest sytuacja odwrotna, w której to zapalenie błędnika inicjuje stan zapalny opon mózgowych.

Zobacz także: Przyczyny, objawy i leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Do zapalenia błędnika przyczyniają się urazy, np. złamanie kości skroniowej, a także (chociaż rzadziej) choroby autoimmunologiczne i choroby układowe.

Medycyna rozróżnia też tzw. toksyczne uszkodzenie błędnika, które daje podobne objawy, ale infekcji nie wywołują bakterie czy wirusy, a toksyny typu alkohol i leki. Symptomy ustępują po odstawieniu substancji toksycznej. W grupie leków, które mogą prowadzić do uszkodzenia błędnika, znajdują się: niektóre antybiotyki (np. streptomycyna, gentamycyna), leki moczopędne (furosemid) i hormonalne środki antykoncepcyjne (progestageny). Wszelkie zmiany chorobowe, które objawiają się podobnie do zapalenia błędnika, wymagają konsultacji lekarskiej i zmiany przyjmowanego leku.

Zapalenie błędnika – leczenie. Czy infekcji można się pozbyć za pomocą domowych sposobów?

Utrzymujący się ból ucha zawsze wymaga wizyty u lekarza, ponieważ jego konsekwencje, poza groźnymi powikłaniami chorobowymi, są związane ze stałym i nieodwracalnym ubytkiem słuchu. Wcześnie rozpoznane zapalenie błędnika daje dobre rokowania na całkowite wyleczenie.

Diagnostyka choroby obejmuje rutynowe badanie połączone z wziernikowaniem ucha, czyli tzw. otoskopią, która umożliwia sprawdzenie, czy aparat słuchu funkcjonuje prawidłowo i w jakim jest stanie. Ostateczne rozpoznanie lekarz opiera na zdjęciu rentgenowskim kości skroniowej i tomografii komputerowej głowy, które pozwalają na dokładną ocenę aparatu słuchu.

Leczenie zapalenia błędnika wymaga pobytu w szpitalu (na oddziale otolaryngologicznym), ponieważ jest to zaawansowana infekcja aparatu słuchu. Ostre zapalenie ucha jest chorobą niebezpieczną, ponieważ ma ukryty przebieg, a wystąpienie objawów często wiąże się już z ostrą fazą infekcji. W pierwszym etapie choroby często nie występują ani ból ucha, ani gorączka, podczas gdy toksyny bakterii niszczą tkanki narządu słuchu.

Terapia polega na podawaniu antybiotykowych wlewów dożylnych. W przypadku ostrej infekcji, która wiąże się z gromadzeniem wydzieliny w uchu, co pogłębia dolegliwości, wskazane jest wykonanie drenażu polegającego na usunięciu wydzieliny i oczyszczeniu kanałów. Niestety w niektórych przypadkach konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna, aby usunąć ognisko zapalne, czyli cały błędnik. Są to zabiegi mastoidektomii lub labirynthektomii.

Zapalenie błędnika nie powinno być leczone w domu na własną rękę. Jeżeli po wczesnej diagnozie nie wdrożone zostało leczenie szpitalne, należy stosować się do zaleceń lekarza, a w trakcie terapii unikać wysiłku fizycznego, który może spowodować wzrost różnicy ciśnień w poszczególnych komorach przewodu słuchowego przez zalegającą w nich wydzielinę.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej