Jak skutecznie leczyć opryszczkę na ustach? Sprawdzone sposoby

Plume Creative/Getty Images

Wirus opryszczki (a łac. herpes simplex) powoduje bolesne rany na ustach, dziąsłach, języku i wewnątrz policzków. Może też wywoływać takie objawy jak gorączka i bóle mięśni. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 1-5 lat, ale może dotyczyć każdego. Zarazić się nią można przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą.

Wirus opryszczki zwykłej, znany również jako HSV (ang. Herpesvirus - HSV), wywołuje zakażenie występujące w różnych częściach ciała, najczęściej na narządach płciowych lub ustach. Istnieją dwa rodzaje wirusa opryszczki zwykłej.

Opryszczka na ustach (wargowa) - objawy zakażenia

Zakażenia opryszczką na ustach są powszechne. Mogą to być infekcje pierwotne (występujące pierwszy raz w życiu) lub nawracające (uaktywniają się pod wpływem wielu czynników, w tym stresogennych, menstruacyjnych, infekcyjnych, urazowych czy środowiskowych).

Opryszczka na ustach (wargowa) objawia się pęcherzami i owrzodzeniami na ustach, języku lub dziąsłach. Opryszczka może przebiegać bezobjawowo, tzn. nie powodować żadnych objawów. Bezobjawowe zakażenie występuje dwukrotnie częściej niż z objawami. Objawy w ustach (na wargach) mogą być spowodowane głównie przez 2 typy wirusa Herpes: typ 1 (HSV-1), który powoduje 80% przypadków zakażeń jamy ustnej, i typ 2 (HSV-2), który wywołuje 20% pozostałych przypadków. Wirus opryszczki zwykłej typu 1 powoduje pierwotną opryszczkę jamy ustnej w postaci zapalenia dziąseł. Czasami staje się utajony i może okresowo powracać. Natomiast HSV-2 powoduje opryszczkę narządów płciowych i czasami chorobę jamy ustnej, która jest klinicznie podobna do zakażenia HSV-1.

Zobacz także: Sposoby na opryszczkę w warunkach domowych – maści, pasta do zębów

Zobacz film: Opryszczka wargowa przyczyny i leczenie. Źródło: 36,6

Infekcje wirusem opryszczki zwykle występują w dzieciństwie lub młodości, chociaż sporadyczne przypadki obserwuje się też u osób starszych. Powtarzające się zakażenia HSV-1 zwykle występują przez całe życie i są wywoływane zwłaszcza przez stres, choroby, zaburzenia układu immunologicznego lub inne czynniki. Opalanie na plaży lub w solarium może powodować nawrót zmian na ustach (wargach). Ochrona przed słońcem, poprzez użycie kapelusza lub przebywanie w cieniu, oraz stosowanie środków i preparatów w celu ochrony przeciwsłonecznej może zmniejszyć częstotliwość nawrotów.

Objawy opryszczki na ustach trwają przez 2-3 tygodnie. Ból, pieczenie, mrowienie lub świąd występuje w miejscu zakażenia przed pojawieniem się owrzodzeń. Pęcherze szybko pękają i pojawiają się małe, płytkie, szare owrzodzenia na czerwonym obszarze. Po kilku dniach przysychają i wydają się bardziej żółte.

Opryszczka na ustach - skuteczne metody leczenia

Opryszczka nie stwarza zagrożenia, ale powikłania nią wywołane mogą być groźne dla zdrowiaDlatego należy ją leczyć i dążyć do zapobiegania nawrotom. Celem leczenia jest zapewnienie pacjentowi komfortu i zapobieganie wtórnym zakażeniom. Nie ma skutecznego lekarstwa na opryszczkę jamy ustnej, ale istnieją leki przeciwwirusowe, które pomagają zmniejszyć występowanie objawów i nasilenie bólu wywołanego przez pęcherze lub owrzodzenia. Jeśli podjęta zostanie decyzja o zastosowaniu ogólnoustrojowego leczenia przeciwwirusowego, należy je jak najszybciej rozpocząć, aby zmniejszyć rozmiar, nasilenie i czas trwania zmian opryszczkowych. Najczęściej stosowanym lekiem przeciwwirusowym w leczeniu owrzodzenia jamy ustnej jest acyklowir. Działa on najlepiej, jeśli zacznie być przyjmowany na początkowym objawowym etapie choroby. Jeżeli często dochodzi do owrzodzenia jamy ustnej, może zaistnieć konieczność przyjmowania tych leków długotrwale.

Profilaktyczne stosowanie leków przeciwwirusowych może być wskazane u pacjentów, u których wystąpiło 6 lub więcej nawrotów rocznie, czy też u osób, u których występują powtarzające się obrzęki wywoływane przez opryszczkę.

Leczenie obejmuje również przyjmowanie leków przeciwbólowych w celu zniwelowania dyskomfortu. Ponadto lekarz może przepisać leki miejscowo znieczulające, takie jak lidokaina, w celu złagodzenia bólu, aby można było spożywać posiłki. Należy pamiętać, że leki te nie przyspieszają gojenia się zmian. Każde leczenie farmakologiczne powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zobacz także: Opryszczka w ciąży – rodzaje opryszczki i sposoby leczenia

Ciężkie zakażenia lub powikłania choroby (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) występują częściej u niemowląt, noworodków i osób z obniżoną odpornością (zapalenie spojówki i rogówki) wówczas może w ich przypadku być konieczna hospitalizacja. W celu zapobiegania rozprzestrzenieniu się zakażenia na inne narządy należy unikać dotykania śliny, skóry lub błon śluzowych, które mają obrzęk lub stan zapalny. Obrzęki i inne objawy opryszczki jamy ustnej przy odpowiednim leczeniu mogą zostać zaleczone w ciągu 2-3 tygodni. W celu złagodzenia bólu można zastosować zimne kompresy lub solanki na obszar zmian opryszczkowych. Należy unikać gorących napojów, pikantnej i słonej żywności oraz owoców cytrusowych. Ponadto zaleca się spożywanie płynnej, zróżnicowanej diety. Zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa na inne obszary ciała może pomóc delikatnie płukanie jamy ustnej antyseptykami z wodą oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z owrzodzeniami, w tym korzystania z rzeczy osób, które mają opryszczkę jamy ustnej.

Zobacz także video: Jak skutecznie pozbyć się opryszczki?

Jak skutecznie pozbyć się opryszczki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 09.01.2020,
Opublikowano: 08.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

basiksa 03.07.2018r.

Ja długo dojrzewałam z decyzją żeby powiększyć usta, ale ostatecznie kogo to powinno obchodzić oprócz mnie? Znalazłam sprawdzoną klinikę Knakiewiczów i taki zabieg to drobiazg. Efekt taki jak zamierzony więc jestem bardzo zadowolona ;)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej