Jak działa mózg? Czy można usprawnić jego pracę? 

Zobacz film: Jak poprawić pracę mózgu? Źródło: 36,6.

Wbrew pozorom odpowiedniej porcji ćwiczeń potrzebuj nie tylko nasze ciało, ale i mózg. Jak działa ten najważniejszy organ w ludzkim ciele? Co działa na jego korzyść, a co mu szkodzi?

Ludzki mózg pracuje przez cały czas, nawet podczas snu. Zdaniem badaczy w ciągu dnia zużywa niemal 20 proc. całej energii, którą wytwarza ludzki organizm i której potrzebują wszystkie nasze narządy.

Z czego zbudowany jest mózg? Jego podstawowym budulcem są komórki nerwowe, czyli synapsy. Dodatkowo znajdują się w nim struktury, których zadaniem jest odżywianie czy ochrona poszczególnych jego struktur. Do prawidłowego funkcjonowania i przesyłania informacji mózg potrzebuje impulsów elektrycznych oraz tzw. neurotransmiterów (jednym z nich jest np. serotonina, czyli hormon szczęścia), które są niezbędne do prawidłowego przebiegu niektórych procesów biochemicznych.

Co wiesz o mózgu?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

A co poprawia naszą sprawność umysłową? Przede wszystkim nauka. Zdobywanie i zapamiętywanie nowych informacji sprawia, że w mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. Korzystnie wpływa także czytanie książek oraz rozwiązywanie zagadek logicznych.

Ale sama nauka to zdecydowanie za mało. Bardzo ważne dla sprawności umysłu są dieta (specjaliści podkreślają, że u osób chorych na cukrzycę nagły spadek cukru we krwi może mieć bardzo niekorzystny wpływ na działanie mózgu), nawodnienie organizmu oraz odpowiednia ilość snu (zdrowy sen powinien trwać co najmniej siedem godzin).

A jaką pojemność ma ludzki mózg? Jaką ilość informacji jesteśmy wstanie zapamiętać? W jaki sposób można go trenować?

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej