Jak chronić skórę przed słońcem?

Fot: David Lees / gettyimages.com

Wiele osób uważa, że opalona skóra wygląda zdrowiej. Niestety nie jest to do końca prawda. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne opalanie  i skórę trzeba chronić przed promieniami słonecznymi, niż ją na nie wystawiać. Jak chronić skórę przesz szkodliwym promieniowaniem?

Opalona skóra przyciąga wzrok. Wiele osób uważa, że jest zdrowsza i bardziej atrakcyjna. Niestety opalanie nie jest zdrowe i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego opalanie nie jest bezpieczne?

Zbyt częste wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do rozwoju czerniaka. To złośliwy nowotwór skóry, który może rozwijać się przez wiele lat. Jeszcze do niedawna diagnozowany był u osób starszych, teraz dotyka coraz młodsze osoby.

Czerniak pojawia się przede wszystkim u osób, które lubią spędzać długie godziny na słońcu, a także często korzystają z solarium. W pierwszej fazie rozwoju czerniak wygląda jak zwykły pieprzyk. Z czasem jednak zaczyna rosnąc, jest asymetryczny, ma nie regularny kształt. Czasem zdarza się, że delikatnie krwawi. Odpowiednio wcześnie wykryta zmiana daje szansę na całkowite wyleczenie. Niestety spora grupa chorych trafia do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana.

Jak słońce szkodzi skórze?

Warto podkreślić, że opalenizna to tak naprawdę poparzenie skóry. Mimo że delikatnie brązowa skóra wygląda ładnie i bardziej atrakcyjnie, to z całą pewnością nie jest zdrowa. Zbyt częste opalanie powoduje wysuszenie skóry oraz wzrost aktywności wolnych rodników, które mają swój udział w tworzeniu się zmian nowotworowych w organizmie.

Wolne rodniki uszkadzają DNA, zmieniają metabolizm komórek oraz niszczą fibroblasty, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Obie substancje nadają skórze jędrność i zapewniają nawilżenie. To dzięki nim jest elastyczna i napięta. Kiedy zaczyna ich brakować pojawiają się zmarszczki, a skóra robi się przesuszona. 

Jak bezpiecznie się opalać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak chronić skórę przed słońcem?

Mimo że promienie słoneczne są nam potrzebne, choćby do wytwarzania witaminy D, to ich nadmiar może być niebezpieczny. Dlatego, aby się chronić należ:

  • stosować kremy z filtrem - trzeba o nich pamiętać nie tylko wtedy kiedy jesteśmy na plaży, latem w mieście słońce świecie równie mocno i skóra potrzebuje ochrony, trzeba także pamiętać, że jedno posmarowanie skóry to za mało, trzeba to robić za każdym razem kiedy wychodzimy z domu. Ponowna aplikacja jest także potrzeba po wyjściu z wody;
  • nosić ubrania w jasnych kolorach ponieważ odbijają słońce, warto także zakładać ubrania z naturalnych materiałów, gdyż przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać;
  • po wyjściu z wody trzeba bardzo dokładnie się wytrzeć, krople wody skupiają promienie słoneczne, a to może się przyczynić do uszkodzenia skóry.

W upalne dni nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Dobrze nawilżone komórki potrafią sprawnie bronić się przed wpływem wolnych rodników.

Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 29.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej