Jądro soczewkowate – co to jest, jakie pełni funkcje?

Fot. artoleshko / Getty Images

Jądro soczewkowate należy do jąder podstawy w ośrodkowym układzie nerwowym. Mówiąc o jego funkcjach, konieczne jest objęcie całego obszaru jąder podkorowych, gdyż wspólnie stanowią układ zawiadujący funkcjami poznawczymi w mózgu.

Jądra podstawy to inaczej duże skupiska istoty szarej znajdujące się w obrębie podstawnej części kresomózgowia. Wraz z postępem neuroanatomii przypisano jądrom podstawy wiele funkcji, przede wszystkim tych poznawczych, emocjonalnych, ruchowych. Jądra podstawy obejmują kilka struktur. Jedną z nich jest gałka blada, będąca składową jądra soczewkowatego. Poza nimi jądra podstawy obejmują jądro prążkowie, jądro niskowzgórzowe i istotę czarną. Informacja z kory mózgu przechodzi do jąder podstawy przez prążkowie, z jąder wychodzi poprzez gałkę bladą i istotę czarną, biegnąc przez wzgórze do kory mózgu. W efekcie tworzą się obwody, zapewniają połączenie pomiędzy korą czołową a wzgórzem. Część z tych obwodów pośredniczy w funkcjach ruchowych, a część w procesach poznawczych i emocjonalnych.

Więcej na temat istoty szarej dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Istota szara. Źródło: 36,6

Jądro soczewkowate – anatomia

Jądro soczewkowate to twór znajdujący się w głębi półkul mózgu. Nazwa wzięła się stąd, iż kształtem przypomina dwuwypukłą soczewkę. Powierzchnia przyśrodkowa jądra soczewkowatego zrasta się z torebką wewnętrzną. Powierzchnia boczna jest równoległa do wyspy, od której oddzielają ją blaszki białe i szare, przedmurze i torebka ostatnia. Powierzchnia dolna ciągnie się od płata czołowego aż po róg dolny komory bocznej. Od tyłu jądro soczewkowate łączy się z istotą białą, tworząc pętlę konarową z ciałem migdałowatym oraz bezimienną istotą. Ku przodowi jądro soczewkowate dociera do pola przedwzrokowego i podwzgórza.

W jądrze soczewkowatym wyróżnia się:

  • gałkę bladą – leży w przyśrodkowej części jądra soczewkowatego, składa się z części przyśrodkowej i bocznej;
  • skorupę – znajduje się z boku blaszki rdzennej bocznej.

Jądro soczewkowate – funkcje

Wszystkie podkorowe struktury mózgu, w tym jądro soczewkowate, pełnią określone funkcje poznawcze. Funkcje poznawcze to inaczej procesy, dzięki którym człowiek jest w stanie poznawać, tworzyć i wykorzystywać wiadomości o otaczającym go świecie, jak również odpowiednio reagować na określone bodźce otoczenia. Do funkcji poznawczych zalicza się uwagę, koncentrację, myślenie, funkcje językowe, wykonawcze, wzrokowo-przestrzenne i pamięć.

Jądro soczewkowate – choroby związane z uszkodzeniem

Struktury podkorowe, w tym jądro soczewkowate, mogą być odpowiedzialne za zaburzenia niektórych funkcji poznawczych w przebiegu wielu schorzeń, takich jak:

Jak jest zbudowany i jakie funkcje pełni układ nerwowy? Zobaczcie film:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 24.01.2019,
Opublikowano: 24.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej