Jądro ogoniaste – jak wpływa na nasze zachowanie i nastrój?

Fot. mik38 / Getty Images

Jądro ogoniaste może odgrywać ważną rolę w stanach depresyjnych, lękowych czy po prostu pesymistycznym podejściu do życia. Jako jednemu z jąder podstawy przypisuje się mu również wpływ na czynności ruchowe i emocjonalne.

Jądro ogoniaste to jedno z jąder podstawy, czyli skupisk istoty szarej kresomózgowia. Leżą poza korą mózgową, a ich uszkodzenie daje objawy w postaci chorób układu ruchowego. Jądra podstawy zlokalizowane są w centralnej części ośrodkowego układu nerwowego, natomiast takie struktury jak jądro ogoniaste są w obu półkulach. Do jąder podstawy zalicza się także jądro półleżące, skorupę i gałkę bladą.

Jądro ogoniaste – co to jest?

Jądro ogoniaste to struktura o wydłużonym kształcie, przypominająca rogalik. Posiada głowę, trzon i ogon. Głowa połączona jest z jądrem półleżącym i skorupą. Dany obszar określa się w anatomii mianem prążkowia. Do jąder podstawy docierają włókna glutaminergiczne z kory mózgu, włókna pobudzające za pośrednictwem kwasu glutaminowego ze wzgórza, jak również włókna dopaminergiczne z istoty czarnej o działaniu hamującym lub pobudzającym, zależnie od receptorów.

Czym jest istota szara? Więcej dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Istota szara. Źródło: 36,6

Jakie funkcje pełni jądro ogoniaste?

Jądra podstawne poprzez współpracę z wieloma częściami mózgu. Tworzą pewnego rodzaju pętlę neuronalną, przez co wpływają na aktywność ośrodków w korze mózgu. W szczególności podkreśla się wpływ jąder podstawy na aktywność ruchową, choć oczywiście przypisuje się im również pośrednią rolę w procesach myślowych, emocjonalnych, poznawczych. W przypadku pojawienia się zaburzeń w zakresie jąder podstawy, w tym jądra ogoniastego, może dojść przede wszystkim do zaburzeń ruchowych, a mianowicie pojawienia się drżeń, ruchów mimowolnych, zaburzeń napięcia mięśni. Dlatego też łączy się takie choroby jak choroba Parkinsona czy pląsawica Huntingtona właśnie z zaburzeniami jąder podstawy.

Jądro ogoniaste a pesymistyczne podejście do życia

Okazuje się, że jądro ogoniaste może mieć zasadniczy wpływ na nastrój. Otóż stymulacja jądra ogoniastego u zwierząt doświadczalnych powodowała, że koncentrowały się minusach a niżeli na plusach danej sytuacji, często rezygnując z konkretnych działań. Okazywało się, że zwierzęta te wykazywały zdecydowanie wyższy poziom stresu i niepokoju niż pozostałe. Dalsze prowadzone badania pozwoliły wysnuć hipotezę, że zwierzęta, które mają intensywnie stymulowane jądro ogoniaste, mimomimo iż zrezygnowały z niektórych działań, to przede wszystkim unikały nieprzyjemnych sytuacji. Dajmy na to, jeśli zwierzę miało zbliżyć się po coś do jedzenia, jednak podejście do tej przekąski wiązało się z ochlapaniem go wodą, to te ze stymulowanym jądrem ogoniastym zrezygnowały z danej przekąski, by nie narazić się na nieprzyjemności. 

Przekłada się to na teorie, że jądro ogoniaste pośredniczy w podejmowaniu racjonalnych, opłacalnych decyzji. Jednak nie można zapominać, że należy to interpretować również w taki sposób, że aktywność jądra ogoniastego predysponuje do depresyjnych zachowań. Generuje bowiem skupianie się na niekorzystnych skutkach danego działania i unika szukania pozytywów.

Data aktualizacji: 24.01.2019,
Opublikowano: 24.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej