Istnieje co najmniej 6 szczepów koronawirusa. Czy wszystkie są równie niebezpieczne? 

Fot: alano design / gettyimages.com

Włoscy badacze dowiedli, że walczymy nie z jednym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2, a z sześcioma! W Europie najbardziej rozpowszechniona jest odmiana G wirusa. Czy wszystkie szczepy wirusa są równie niebezpieczne i zjadliwe?

Mimo wykryciu tylu odmian nowego wirusa, badacze są zdania, że jego zmienność i zdolność do mutowania jest niewielka i nie wpłynie na prace nad szczepionką. Dla porównania wirus grypy charakteryzuje się ponad dwukrotnym współczynnikiem zmienności.

Ile jest odmian wirusa?

Naukowcy w swojej analizie wykorzystali 48 635 genomów koronawirusa wyizolowanych w laboratoriach na całym świecie. Tym samym jest to największe jak dotąd badanie związane z sekwencjonowaniem SARS-CoV-2. Zdaniem badaczy wirus nie zmieni już swojego oddziaływania na ludzi i stosowane terapie oraz szczepionka będą działały na wszystkie jego szczepy. 

Obecnie istnieje sześć szczepów koronawirusa. Oryginalnym jest szczep L, który pojawił się w Wuhanie w grudniu 2019 roku. Pierwsza jego mutacja - szczep S - pojawiła się na początku 2020 roku, natomiast od połowy stycznia 2020 roku mamy do czynienia ze szczepami V i G. Ten ostatni jest najbardziej rozpowszechniony i zmutował do szczepów GR i GH. Najprawdopodobniej są one wynikiem czterech mutacji, z których dwie dotyczą polimerazy RNA i białka Spike wirusa, które najprawdopodobniej ułatwiają rozprzestrzenianie się wirusa.

Zobacz film i dowiedz się więcej o koronawirusie SARS-CoV-2:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o koronawirusie SARS-CoV-2? Źródło: 36,6

Jakie mutacje występują w Ameryce i Azji?

Z analizy wynika, że szczepy G i GR występują najczęściej w Europie. Szczep GH np. praktycznie nie istnieje we Włoszech, podczas gdy we Francji i w Niemczech jest go stosunkowo dużo.

W Ameryce Północnej najczęstszy jest szczep GH, a w Ameryce Południowej - szczep GR. W Azji, gdzie początkowo pojawił się szczep L, rozprzestrzenianie się szczepów G, GH i GR stale rośnie. Odmiany te dotarły do Azji dopiero na początku marca, czyli ponad miesiąc po ich rozprzestrzenianiu się po Europie.

W skali całego świata rośnie więc częstość występowania szczepów G, GH i GR. Szczep S można znaleźć tylko na niektórych obszarach na przykład w USA i Hiszpanii. Szczepy L i V stopniowo zanikają.

Zobacz także: WHO: COVID-19 to czwarta najbardziej zakaźna choroba świata. Na 200 osób umiera jedna

Czy rzadkie mutacje koronawirusa też są niebezpieczne?

Podczas badań naukowcy odkryli kilka rzadkich mutacji, które na tę chwile nie są niebezpieczne, ale powinny być monitorowane. Mimo że rzadkie mutacje genomowe stanowią mniej niż 1 procent wszystkich sekwencjonowanych genomów, to i tak warto dokładniej im się przyjrzeć. W ocenie badaczy wszystkie kraje powinny przyczynić się do tego, udostępniając sobie nawzajem dane o sekwencjach genomu wirusa SARS-COV-2.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 06.08.2020,
Opublikowano: 06.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej